Butch Cassidy a Sundance Kid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Butch Cassidy a Sundance Kid
Původní názevButch Cassidy and the Sundance Kid
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykyangličtina a španělština
Délka105 min
Žánrybuddy movie
komediální drama
western
životopisný film
ScénářWilliam Goldman
RežieGeorge Roy Hill
Obsazení a filmový štáb
Hlavní rolePaul Newman
Robert Redford
Katharine Rossová
Henry Jones
Cloris Leachman
… více na Wikidatech
ProdukceJohn Foreman
HudbaBurt Bacharach
KameraConrad Hall
StřihJohn C. Howard
Výroba a distribuce
Premiéra23. září 1969
10. října 1969 (Německo)
Produkční společnost20th Century Studios
Distribuce20th Century Studios
Netflix
FandangoNow
OceněníAcademy Award for Best Original Score, no Musical (1968)
Cena Akademie za nejlepší scénář (1968)
Oscar za nejlepší kameru (1968)
National Film Registry (2003)
Butch Cassidy a Sundance Kid na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Butch Cassidy a Sundance Kid (v angličtině Butch Cassidy and the Sundance Kid) je americký western George Roye Hilla z roku 1969, kde hlavní role obávaných bankovních a železničních lupičů Butche Cassidyho a Sundance Kida hrají Paul Newman a Robert Redford. Film získal 4 Oscary (kamera, hudba, píseň, scénář). Historie se film drží jen volně. Hlavní ženskou postavu vytvořila Katharine Rossová.

Ústřední píseň Raindrops Keep Fallin' on My Head se posléze stala velmi oblíbenou a právě za ni dostal film jednoho ze svých Oscarů.

Děj filmu[editovat | editovat zdroj]

Příběh vypráví o dvou banditech a lupičích - elegantním Butchi Cassidym (Paul Newman), který není nijak vynikající střelec a pistolník a milém Sundance Kidovi (Robert Redford), který je střelec excelentní. Oba jsou členy větší lupičské bandy, která se specializuje na vylupování bank a vlaků.

Po jednom nepříliš úspěšném vyloupení peněz z vlaku a poničení vlakové soupravy se je ale rozhodnou úřady i majitelé železniční společnosti dostat. Vyšlou proti nim skupinu stopařů a šerifů, která je neúnavně pronásleduje, kam se jen hnou. Z obou se tak stanou věční štvanci. Když se jim podaří utéci z nejhoršího skokem z vysoké skály do rozbouřeného potoka, rozhodnou se odjet spolu s Sundance Kidovou přítelkyní učitelkou Ettou (Katharine Rossová) do Jižní Ameriky do Bolívie, kde začnou opět vykrádat banky a na krátkou dobu se jim opět daří. Nicméně Etta se po čase vrátí zpět do Spojených států a oni se rozhodnou pracovat a živit se poctivě, získají místo ozbrojené stráže určené pro transport peněz do místních dolů v horách. Poté, co ale společně zabijí celou skupinu bolivijských banditů, kteří jim chtěli ukrást převáženou výplatu pro místní horníky, se ale jejich osud naplní. Začne je opět vytrvale stíhat jak bolivijská policie tak i bolivijská armáda a oba přátelé se kvůli mnoha léčkám a zvratům dostanou do bezvýchodné situace - oba jsou uvěznění v jedné malé bolivijské obci v jakési hospodářské budově, zraněni a obklíčeni strážci zákona. Není úniku a tak se tedy bok po boku vrhnou vstříc nebezpečí. Zazní výstřely a vše se zastaví - film končí.

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Oblíbenost[editovat | editovat zdroj]

Po premiéře se stal velmi oblíbený – tehdy mladý a již úspěšný filmový režisér a tehdy méně známý herec Robert Redford a v té době již velmi známá hollywoodská herecká hvězda Paul Newman slavili úspěch, šlo o jejich první vzájemnou spolupráci, kterou si později zopakovali i ve filmu Podraz. Redford za roli Sundance Kida získal téhož roku cenu BAFTA za nejlepší herecký výkon. Dojímavá filmová hudba s krásnou ústřední filmovou písní celkový dojem jen podtrhly.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JORDÁN, Karel. Tenkrát na Západě : český průvodce světovými westerny. Praha: Mladá fronta, 2011. 280 s. ISBN 978-80-204-2507-2. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]