Americká krása

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Americká krása
Původní názevAmerican Beauty
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka121 min
Žánryromantická komedie
komediální drama
filmové drama
retrospektivní film
LGBT film
ScénářAlan Ball
RežieSam Mendes
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleKevin Spacey
Annette Beningová
Thora Birchová
Wes Bentley
Mena Suvari
Chris Cooper
Allison Janney
ProdukceBruce Cohen
Dan Jinks
HudbaThomas Newman
KameraConrad Hall
KostýmyJulie Weiss
StřihTariq Anwar
Christopher Greenbury
ArchitektNaomi Shohan
Výroba a distribuce
PremiéraSpojené státy americké 15. září 1999[1]
Česko 17. února 2000
Produkční společnostDreamWorks Pictures
DistribuceDreamWorks (USA)
United International Pictures (mezinárodně)
Rozpočet15 mil. USD[1]
Tržby356 mil. USD[1]
Ocenění5 Oscarů, 6 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby ad.
Americká krása na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Americká krása (v originále anglicky: American Beauty) je americký dramatický film z roku 1999 režírovaný Samem Mendesem a napsaný Alanem Ballem. Kevin Spacey účinkuje jako Lester Burnham, muž středního věku pracující v kanceláři, který má krizi středního věku, když se šíleně zamiluje do nejlepší kamarádky své dcery. Annette Bening účinkuje jako Carolyn, Lesterova materialistická manželka. Thora Birch hraje jejich nejistou dceru Jane. Ve filmu také účinkují Mena Suvari, Wes Bentley, Chris Cooper a Allison Janney. Film je Akademií filmového umění a věd popisován jako satira amerických představ střední třídy o kráse a osobním uspokojení, analýza se soustřeďuje na zkoumání romantické a otcovské lásky, sexuality, krásy, materialismu, sebeosvobození a vykoupení.

Film obdržel Oscara za nejlepší film za rok 1999.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Lester Burnham je muž středního věku, který pracuje v kanceláři a pohrdá svou prací. Jeho manželka Carolyn je ambiciózní realitní makléřka, jejich šestnáctileté dceři Jane se rodiče hnusí, navíc má malou sebeúctu. Novými sousedy Burnhamových jsou Fittsovi, bývalý mariňák plukovník Frank Fitts, jeho introvertní žena Barbara a syn Ricky, kuřák marihuany a drogový dealer, jehož otec nutí do velmi přísného a disciplinovaného života. Ricky svou kamerou natáčí své okolí a doma skladuje stovky nahrávek. Lester je poblázněn Janinou kamarádkou Angelou poté, co ji uvidí tančit před basketbalovým zápasem ve škole. Začne o ní mít sexuální představy, během nichž se neustále také objevují růžové okvětní lístky. Carolyn si začne poměr se svým obchodním rivalem Buddym Kanem. Lester se dozví, že má být vyhozen z práce, ale vydírá šéfa a získá při odchodu 60 000 dolarů, začne pracovat ve fast foodu, koupí si své vysněné auto a začne pracovat na svém těle poté, co zaslechne Angelu, jak říká, že by byl sexuálně atraktivní, pokud by zapracoval na své fyzičce. Začne si také kupovat od Rickyho marihuanu a kouřit ji a kdykoli Angela navštíví Jane, flirtuje s ní. Přátelství obou děvčat potom ochladne a Jane se začne zajímat o Rickyho. Cestu k sobě najdou přes video, jenž Ricky nazývá nejkrásnější věcí, co kdy natočil - igelitový sáček tančící ve větru.

Lester zjistí, že je mu manželka nevěrná, ale je mu to lhostejné. Buddy vztah ukončí s tím, že by ho čekal velmi drahý rozvod. Plukovník Fitts začne být podezíravý vůči Lesterovu a Rickyho a přátelství a najde Rickyho video, kde Lester nahý zvedá závaží, což Ricky natočil pouze náhodou. Když je plukovník vidí oknem v Lesterově garáži, mylně se domnívá, že spolu mají poměr. Později Rickyho zmlátí a obviní ho, že je gay. Ricky lže a obvinění přijme a vyprovokuje otce, aby ho vyhnal z domu. Přes Angeliny námitky Ricky přesvědčí Jane, aby s ním uprchla do New Yorku. Předtím Angele řekne, že je obyčejná. Carolyn si pořídí zbraň a jede domů. Plukovník Fitts jde za Lesterem a pokusí se ho políbit. Ten ho ale odmítne, a tak plukovník odejde. Lester pak najde rozrušenou Angelu a ta ho požádá, aby jí řekl, že je krásná. On to řekne a Angela ho začne svádět. Když se Lester dozví, že je Angela panna, zastaví ji, místo toho se začnou spolu bavit o společných frustracích. Angela odejde do koupelny a Lester se usměje na rodinnou fotografii v kuchyni. Zazní výstřel a krev postříká zeď. Ricky a Jane naleznou Lesterovo tělo. Carolyn brečí ve své ložnici a plukovník se vrací domů špinavý od krve a jedna zbraň v jeho sbírce chybí. Lester v závěrečném vyprávění vysvětluje, že ačkoli je mrtvý, je šťastný.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Kevin Spacey Lester Burnham
Annette Bening Carolyn Burnhamová
Thora Birch Jane Burnhamová
Wes Bentley Ricky Fitts
Mena Suvari Angela Hayesová
Chris Cooper plukovník Frank Fitts
Allison Janney Barbara Fittsová
Peter Gallagher Buddy Kane
Scott Bakula Jim Olmeyer
Sam Robards Jim Berkley
Barry Del Sherman Brad Dupree

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku American Beauty (film) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]