Byt (film, 1960)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Byt
Původní názevThe Apartment
Země původuUSAUSA USA
Délka125 minut
Scénář a režieBilly Wilder
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJack Lemmon
Shirley MacLaine
Fred MacMurray
ProdukceBilly Wilder
HudbaAdolph Deutsch
KameraJoseph LaShelle
StřihDaniel Mandell
Výroba a distribuce
Premiéra15. června 1960
Produkční společnostThe Mirisch Company
DistribuceUnited Artists
Byt na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Byt, anlicky The Apartment, je americké romantické filmové drama z roku 1960 režiséra Billy Wildera s Jackem Lemmonem a Shirley MacLainovou v hlavní roli. Film získal celkem pět Oscarů v kategorii nejlepší film, scénář, výprava, režie a střih a dále také tři ocenění Zlatý glóbus.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Kariérní úředník jedné velké newyorské pojišťovny Baxter, který buduje svoji pracovní kariéru tím, že zapůjčuje svůj vlastní byt svým nadřízeným pro jejich milostné hrátky a pletky má v domě, kde bydlí, pověst velkého zhýralce a proutníka.

Zlom v této praxi ale nastane ve chvíli, kdy začne svůj byt půjčovat samotnému řediteli pojišťovny, který se zde schází se slečnou Kubelíkovou, která v jejich pojišťovně obsluhuje výtah a která je Baxterovi velmi sympatická. Kubelíková se zde po jedné ze schůzek s ředitelem pokusí neúspěšně spáchat sebevraždu předávkováním prášky. Baxter ji zde najde a společně se sousedem doktorem zachrání, přitom se s Baxterem sblíží natolik, že Baxter nejenže odmítne šéfovské místo v pojišťovně, ale slečna Kubelíková nakonec opustí i ředitele pojišťovny a odejde k Baxterovi.

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]