Četa (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Četa
Původní názevPlatoon
Země původuUSA USA
Jazykangličtina
Délka120 min[1]
Žánrválečný
Námět, scénář a režieOliver Stone
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleTom Berenger
Willem Dafoe
Charlie Sheen
Forest Whitaker
Francesco Quinn
John C. McGinley
ProdukceArnold Kopelson
HudbaGeorges Delerue
KameraRobert Richardson
StřihClaire Simpson
Výroba a distribuce
Premiéra19. prosince 1986 [1]
Produkční společnostHemdale Film Corporation
DistribuceOrion Pictures
Rozpočet6 mil. $[1]
TržbyUSA cca 138,5 mil. $ [1]
Četa na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Četa (anglicky Platoon) je americký válečný film, který v roce 1986 natočil režisér Oliver Stone. Film získal v roce 1986 Oscara v kategorii Nejlepší film.

Film je součástí Stoneovy vietnamské trilogie spolu s filmy Narozen 4. července (1989) a Nebe a země (1993). Ve filmu je použit hudební motiv z díla amerického skladatele Samuela Barbera Adagio pro smyčce Op. 11.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Chris Taylor (Charlie Sheen) je mladý student, který opouští vysokou školu a dobrovolně se přihlásí do armády, aby sloužil své vlasti ve Vietnamu. Ihned po příletu do Vietnamu je konfrontován s drsnou realitou války: Na letišti jsou nakládány černé igelitové pytle s těly padlých Američanů.

Taylor je spolu s dalšími nováčky přidělen k třicetičlenné pěchotní jednotce Bravo Company, součásti 25. pěchotní divize, v blízkosti kambodžské hranice. Posláním jednotky je vyhledávat v džungli nepřítele a eliminovat je (Seek and Destroy). Psychické a fyzické vyčerpání z těžké služby zmírňuje počáteční Taylorův entuziasmus a nadšení. Obdivuje své zkušenější spolubojovníky a i přes jejich nechuť se s nimi snaží spřátelit.

Během jedné noční akce, kdy četa přespává v džungli, je jednotka napadena severovietnamskou armádou. Při útoku je jeden z nováčků zabit a další člen jednotky zraněn. Hněv ostatních se nespravedlivě obrací vůči Taylorovi, na něhož zkušenější člen shodí svou vinu. Dva nejzkušenější členové jednotky, soucítějící seržant Elias (Willem Dafoe) a tvrdý seržant Barnes (Tom Berenger) se přou o jeho vině. Taylor je lehce zraněn do krku a převezen do polní nemocnice.

Při útoku na jednu vesnici jsou nalezeny zbraně v rýži. Barnes vyslýchá rolníka, kterému poté zastřelí ženu a vyhrožuje zabitím i jeho dítěte. Americká jednotka ve vesnici zmasakruje několik dalších lidí. Barnesův postup viděl Elias, který mu přísahá, že ho za to dostane před vojenský soud. Na to je Elias během jedné z následujících akcí smrtelně postřelen Barnesem. Jen Chris ví, že to nebyli Vietnamci, ale Barnes.

Četa je vyslána do bojové oblasti a dostane rozkaz držet pozice. Boj je neúprosný, pozice jsou prolomeny. Je povolána letecká podpora. Válečné běsnění přežije jen několik málo vojáků, mezi nimi i Chris a Barnes. Chris bere do ruky pušku a pomstí smrt Eliase, Barnese zastřelí. Na místo dorazí posily a ranění a mrtví jsou odváženi na základnu. Chris se posléze dozvídá, že jeho roční turnus skončil a může se tak vrátit domů. Ve vrtulníku probíhá Chrisův vnitřní monolog, ve kterém oznamuje, že pro něj sice válka skončila, ale je svojí účastí v ní psychicky poznamenán a tak v něm bude do konce života.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Tom Berenger seržant Bob Barnes
Willem Dafoe seržant Elias Grodin
Charlie Sheen Chris Taylor
Šimon Frind Dave
Forest Whitaker Velký Harold
Francesco Quinn Rhah
John C. McGinley seržant Red O'Neill
Richard Edson Sal
Kevin Dillon Bunny
Reggie Johnson Junior
Keith David King
Johnny Depp Lerner
David Neidorf Tex
Mark Moses poručík Wolfe
Chris Pedersen Crawford
Tony Todd Warren

Český dabing[editovat | editovat zdroj]

1. Dabing (VHS, DVD, Blu - Ray, Prima) A další 2. Dabing (Nova, Prima, STV) 3. Dabing (MGM, ČT)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Box Office Mojo: Platoon (anglicky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Platoon by Oliver Stone and Salvador by Oliver Stone and Richard Boyle. The Screenplays (London: Ebury Press, 1987). Oliver Stone, "One From the Heart," pp. 5–12.
  • Gilbert Adair, Hollywood's Vietnam: From "The Green Berets" to "Full Metal Jacket" (London: Heineman, 1989).
  • Lawrence W. Lichty and Raymond L. Carroll, "Fragments of War: Platoon," in American History/American Film: Interpreting the Hollywood Image, ed. John E. O'Connor et al. (New York: Ungar, 1988) (new edition), pp. 273–87.
  • Leo Cawley, "An Ex-Marine sees "Platoon"," Monthly Review, 1987–89, vol. 39, pp. 6–18.
  • The Norton Book of Modern War, ed. Paul Fussell (New York: W.W. Norton, 1991).
  • William Adams. "Platoon: Of Heroes and Demons," Dissent, 1987, vol. 34, p. 383.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Zlatý glóbus za nejlepší film (drama)
Předchůdce:
Vzpomínky na Afriku
1986
Četa (film)
Nástupce:
Poslední císař