Argo (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Argo
Původní název Argo
Země USA
Délka 120 min
Žánr drama / thriller / historický
Režie Ben Affleck
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Bryan Cranston, Ben Affleck, John Goodman, Taylor Schilling, Kyle Chandler, Alan Arkin, Tate Donovan, Clea DuVall, Adrienne Barbeau
Hudba Alexandre Desplat
Výroba a distribuce
Premiéra 29. listopadu 2012
Produkční společnosti GK Films
Smokehouse Pictures
Warner Bros.
Distribuce Warner
Rozpočet 44 500 000 dolarů
Ocenění Zlatý glóbus (nejlepší film, nejlepší režie)
Oscar (nejlepší film, nejlepší adaptovaný scénář, nejlepší střih)
Argo na ČSFD 
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Argo je americký thriller z roku 2012 režírovaný Benem Affleckem, který si v něm také zahrál hlavní roli. Film obdržel OscaraZlatý glóbus v kategorii nejlepší film a Affleck získal Zlatý glóbus za nejlepší režii.

Snímek představuje adaptaci knihy The Master of Disguise (Mistr přetvářky), jejímž autorem je agent CIA Tony Mendez. Staví také na článku Joshuaha Bermana nazvaném „The Great Escape“ (Slavný útěk), jenž v roce 2007 vyšel v časopise Wired.[1]

Agent Mendez vede záchranu šesti amerických diplomatů z íránské metropole Teheránu během krize amerických rukojmích v Íránu, která se odehrála roku 1979.[2]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Příběh je natočen na motivy skutečných událostí, ve skutečnosti však operace probíhala bez větších problémů.

Odehrává se během islámské revoluce v Íránu v roce 1979. Americká ambasáda je obsazena revolučními gardami a více než 50 Američanů je vzato jako rukojmí. Šestici se ovšem podaří uniknout a najít úkryt v rezidenci kanadského velvyslance v Teheránu. Situace je napjatá a americká vláda hledá způsob, jak zmíněnou šestici dostat ze země. Jsou navrhovány a zase zavrhovány různé plány. Nakonec expert CIA Tony Mendez (Ben Affleck) přijde s neobvyklým řešením – navrhne vytvoření „filmového štábu“, který by v Íránu hledal vhodné exotické lokace pro natáčení filmu a Američané by pak odjeli z Íránu jako členové tohoto štábu.

Mendez začne spolupracovat s hollywoodskými filmaři a producenty, pro svůj fiktivní film si vyberou scénář sci-fi příběhu s názvem „Argo“, jsou angažováni herci a je zajištěna reklama filmu. Vytváří se tak odpovídající krytí, které musí obstát při prověření íránským režimem. Mendez se vydává do Íránu, navazuje kontakt s uprchlíky na kanadské ambasádě a nechává je naučit se fiktivní životní příběhy filmařů, za které se budou vydávat.

Když je vše připraveno, přichází Mendezovi pokyn, aby operaci zrušil. Rozhodne se rozkaz ignorovat a v kritický den s uprchlíky přichází na letiště, i když letenky se podaří zajistit až na poslední chvíli. Úspěšně projdou kontrolou, ač ji musí nesnadno přesvědčovat o tom, že skutečně chystají natáčení filmu. Chvíli poté se však revolučním gardám podaří sestavit portrét jednoho z uprchlíků, který získají ze skartovaných materiálů z americké ambasády, a jejich totožnost je tak prozrazena. Ozbrojená skupina okamžitě vyráží ke startujícímu letadlu, zadržet se jim ho ale nepodaří.

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Argo (2012 film) na anglické Wikipedii.

  1. Bearman, Joshuah (April 24, 2007).  "How the CIA Used a Fake Sci-Fi Flick to Rescue Americans from Tehran". Wired. 
  2. Killoran, Ellen(October 13 2012)."‘Argo’ Review: Ben Affleck Pinches Himself In Stranger-Than-Fiction CIA Story".International Business Times. Archived from the original. Šablona:Citation error. http://www.ibtimes.com/argo-review-ben-affleck-pinches-himself-stranger-fiction-cia-story-845955. Retrieved 25 February 2013. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


Zlatý glóbus za nejlepší film (drama)
Předchůdce:
Děti moje
2012
Argo (film)
Nástupce:
12 let v řetězech