Přeskočit na obsah

Anglický pacient

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Anglický pacient
Hlavní představitel filmu Ralph Fiennes
Hlavní představitel filmu Ralph Fiennes
Základní informace
Původní názevThe English Patient
Země původuUSAUSA USA
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykyangličtina
němčina
italština
arabština
Délka162 minut
Žánryromantický
drama
historický
PředlohaAnglický pacient
NámětMichael Ondaatje
ScénářAnthony Minghella
RežieAnthony Minghella
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleRalph Fiennes
Juliette Binoche
Willem Dafoe
Kristin Scott Thomas
Naveen Andrews
ProdukceSaul Zaentz
HudbaGabriel Yared
KameraJohn Seale
KostýmyAnn Roth
StřihWalter Murch
ZvukWalter Murch
Mark Berger
David Parker
Chris Newman
ArchitektStuart Craig
Výroba a distribuce
PremiéraUSA15. listopadu 1996 Česko20. března 1997
Produkční společnostiMiramax Films
The Saul Zaentz Company
DistribuceMiramax
Rozpočet27–31 milionů dolarů
Tržby232 milionů dolarů
Anglický pacient na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anglický pacient (v originále The English Patient) je historické romantické drama, na kterém spolupracovala USA a Spojené království. Film režíroval Anthony Minghella a hlavními herci jsou Ralph Fiennes, Juliette Binoche, Willem Dafoe, Kristin Scott Thomas a Naveen Andrews. Film měl premiéru v USA 15. listopadu 1996. Film získal celkově devět Oscarů - nejlepší film, režie, herečka ve vedlejší roli, kamera, výprava, kostýmy, střih, hudba a zvuk.

"Každou noc si odřezávám srdce, ale ráno ho mám zase na místě." Velkolepé adaptaci románu Michaela Ondaatjeho, za který spisovatel získal prestižní Man Bookerovu cenu, patřil večer s předáváním Oscarů, neboť v nejpřesvědčivějším vítězství od filmu Poslední císař v roce 1987 získala celkem devět sošek. Bylo to obzvlášť pozoruhodné u filmu, na nímž scenárista a režisér během přípravy téměř zoufal. "Opojený" poetickou knihou strávil přes tři roky neustálým přepisováním, přičemž značně rozšířil k nezdaru odsouzený milostný vztah v jádru příběhu. Nezávislý producent Saul Zaentz (Přelet nad kukaččím hnízdem (1975), Amadeus (1984)) původně našel finanční podporu ve studiu 20th Century Fox, ale neshody, například kolem obsazení Kristin Scott Thomasové místo nějaké americké herečky, vyvrcholily tím, že studio ze spolupráce odstoupilo. Produkce se přerušila, dokud s dalšími financemi nepřišel Miramax.

Vážně popálený a znetvořený pilot je nalezen koncem druhé světové války v troskách svého dvojplošníku v Severní Africe. Zjevně trpí ztrátou paměti, nedaří se ho identifikovat, ale pravděpodobně jde o Angličana. Umírá v péči zdravotní sestry Hany, francouzské Kanaďanky. Společně se uchýlí do zpustošeného italského kláštera, kde se k nim připojí Kanaďan a dva odborníci na zneškodňování bomb. Dochází k intimnímu zkoumání paměti, ztrát a uzdravování. Záhadný pacient - z něhož se vyklube maďarský hrabě László Almásy - si postupně vybavuje svou minulost v Toskánsku, Káhiře a na Sahaře mezi koncem třicátých let a rokem 1945. Almásyho láska k vdané Katharine Cliftonové končí tragickými důsledky.

Ralph Fiennes hrabě László Almásy
Juliette Binoche Hana
Willem Dafoe David Carvaggio
Kristin Scott Thomas Katharine Clifton
Naveen Andrews Kip
Colin Firth Geoffrey Clifton
Julian Wadham Madox
Jürgen Prochnow major Muller

Filmový styl

[editovat | editovat zdroj]

Film obsahuje dva základní prvky, aby strhnul diváka. Příběh je spletitý, ale klasicky, vášnivě romantický. A produkce je pečlivě umělecká, opakovaně přirovnávaná ke stylu Davida Leana, od snových leteckých záběrů a dramatických písečných bouří po smyslné milostné scény a okouzlující efekty: jeskynní nástěnné malby zkoumané ve světle baterky, kostelní fresky osvětlené plamenem. Velkolepý rozměr Anglického pacienta, jeho majestátnost na velkém plátně a cit pro váhu příběhu si zasluhují uznání jako obrovský umělecký i technický úspěch.

Film získal mezi diváky na největších filmových databázích spíše pozitivní hodnocení (aktuální k 15. srpnu 2019).

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • SCHNEIDER, Steven Jay. 1001 Filmů které musíte vidět, než umřete. Praha: VOLVOX GLOBATOR, 2006. ISBN 80-7207-560-8. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]