Anglický pacient

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anglický pacient
Hlavní představitel filmu Ralph Fiennes
Hlavní představitel filmu Ralph Fiennes
Základní informace
Původní název The English Patient
Země USA
Spojené království
Jazyky angličtina
němčina
italština
arabština
Délka 162 minut
Žánry romantický, drama, historický
Předloha The English Patient
Scénář Anthony Minghella
Michael Ondaatje
Režie Anthony Minghella
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Ralph Fiennes
Juliette Binoche
Willem Dafoe
Kristin Scott Thomas
Naveen Andrews
Produkce Saul Zaentz
Hudba Gabriel Yared
Kamera John Seale
Kostýmy Ann Rothová
Střih Walter Murch
Výroba a distribuce
Premiéra 18. listopadu 1987
Produkční společnost Miramax Films
Distribuce Miramax Films
Tržby 231 976 425 dolarů (celosvětově)
Anglický pacient na ČSFD Kinoboxu FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anglický pacient (v originále The English Patient) je historické romantické drama, na kterém spolupracovala USA a Spojené království. Film režíroval Anthony Minghella a hlavními herci jsou Ralph Fiennes , Juliette Binoche, Willem Dafoe, Kristin Scott Thomas a Naveen Andrews. Film měl premiéru v USA 15. listopadu 1996. Film získal celkově devět Oscarů - nejlepší film, režie, herečka ve vedlejší roli, kamera, výprava, kostýmy, střih, hudba a zvuk.

"Každou noc si odřezávám srdce, ale ráno ho mám zase na místě." Velkolepé adaptaci románu Michaela Ondaatjeho, za který spisovatel získal prestižní Booker Prize, patřil večer s předáváním Oscarů, neboť v nejpřesvědčivějším vítězství od filmu Poslední císař v roce 1987 získala celkem devět sošek. Bylo to obzvlášť pozoruhodné u filmu, na nímž scenárista a režisér během přípravy téměř zoufal. "Opojený" poetickou knihou strávil přes tři roky neustálým přepisováním, přičemž značně rozšířil k nezdaru odsouzený milostný vztah v jádru příběhu. Nezávislý producent Saul Zaentz (Přelet nad kukaččím hnízdem (1975), Amadeus (1984)) původně našel finanční podporu ve studiu 20th Century Fox, ale neshody, například kolem obsazení Kristin Scott Thomasové místo nějaké americké herečky, vyvrcholily tím, že studio ze spolupráce odstoupilo. Produkce se přerušila, dokud s dalšími financemi nepřišel Miramax Films.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Vážně popálený a znetvořený pilot je nalezen koncem druhé světové války v troskách svého dvojplošníku v Severní Africe. Zjevně trpí ztrátou paměti, nedaří se ho identifikovat, ale provděpodobně jde o Angličana. Umírá v péči zdravotní sestry Hany, francouzské Kanaďanky. Společně se uchýlí do zpuštošeného italského kláštera, kde se k nim připojí Kanaďan a dva odborníci na zneškodňování bomb. Dochází k intimnímu zkoumání paměti, ztrát a uzdravování. Záhadný pacient - z něhož se vyklube maďarský hrabě Laszlo Almásy - si postupně vybavuje svou minulost v Toskánsku, Káhiře a na Sahaře mezi koncem třicátých let a rokem 1945. Almásyho láska k vdané Katharine Cliftonové končí tragickými důsledky.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Ralph Fiennes hrabě László Almásy
Juliette Binoche Hana
Willem Dafoe David Carvaggio
Kristin Scott Thomas Katharine Clifton
Naveen Andrews Kip
Colin Firth Geoffrey Clifton
Julian Wadham Madox
Jürgen Prochnow major Muller

Filmový styl[editovat | editovat zdroj]

Film obsahuje dva základní prvky, aby strhnul diváka. Příběh je spletitý, ale klasicky, vášnivě romantický. A produkce je pečlivě umělecká, opakovaně přirovnávaná ke stylu Davida Leana, od snových leteckých záběrů a dramatických písečných bouří po smyslné milostné scény a okouzlující efekty: jeskynní nástěnné malby zkoumané ve světle baterky, kostelní fresky osvětlené plamenem. Velkolepý rozměr Anglického pacienta, jeho majestátnost na velkém plátně a cit pro váhu příběhu si zasluhují uznání jako obrovský umělecký i technický úspěch.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Reakce[editovat | editovat zdroj]

Film získal mezi diváky na největších filmových databázích spíše pozitivní hodnocení (aktuální k 24. únoru 2012).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHNEIDER, Steven Jay. 1001 Filmů které musíte vidět, než umřete. Praha: VOLVOX GLOBATOR, 2006. ISBN 80-7207-560-8.