Obyčejní lidé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o americkém filmovém dramatu. Další významy jsou uvedeny v článku Obyčajní ľudia.
Obyčejní lidé
Původní název Ordinary People
Země USA USA
Jazyk Angličtina
Délka 124 minut
Žánr drama
Scénář Judith Guestová
Alvin Sargent
Nancy Dowdová
Režie Robert Redford
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Donald Sutherland
Mary Tyler Moore
Timothy Hutton
Judd Hirsch
Elizabeth McGovern
Produkce Ronald L. Schwary
Hudba Marvin Hamlisch
Kamera John Bailey
Střih Jeff Kanew
Výroba a distribuce
Premiéra 19. září 1980
Studio Paramount Pictures
Distribuce Paramount Pictures
Rozpočet 6 miliónů dolarů
Tržby 54 766 923 dolarů (celosvětově)[1]
Obyčejní lidé na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obyčejní lidé (v originále Ordinary People) je americké filmové drama. Film režíroval Robert Redford a hlavními herci jsou Donald Sutherland, Mary Tyler Moore, Timothy Hutton, Judd Hirsch a Elizabeth McGovern. Film měl premiéru v USA 19. září 1980. Snímek získal celkově čtyři Oscary - nejlepší film, režie, herec ve vedlejší roli a scénář.

Z pochopitelných důvodů film silněji zapůsobil ve Spojených státech, kde jeho strhující komerční úspěch odrážel vnímavost Ameriky osmdesátých let k tématu možnosti člověka porozumět svým citům.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavou je středoškolák Conrad Jarrett, jehož přemáhá pocit viny, jelikož jeho oblíbený starší bratr se utopil při neštěstí na moři, které on sám přežil. Doléhají na něho sebevražedné deprese. U své rezervované, necitelné matky Beth nenalézá žádné pochopení ani pomoc. Ta se vyžívá v přemrštěném udržování pořádku a v pečlivě připravených výstupech tvrdě v sobě potlačuje pocity záště a vzteku. Conradův úspěšný, tolerantní otec Calvin projevuje o chlapce zájem, ale nedokáže s ním mluvit o důležitých věcech a neumí vyjádřit své city. Dostat se do Conradovy blízkosti a povzbudit ho k přijetí vlastní hluboké úzkosti a nenávisti k sobě samému tak zůstává na upřímném, citlivém psychiatrovi. Je zřejmé, že chlapce může zachránit pouze otcova láska, přičemž ale navázání vztahu představuje bolestivou volbu.

Děj se odehrává v prostředí zámožného chicagského předměstí a pod zdánlivě poklidným povrchem, s nímž je zobrazen společenský status Jarrettových a jejich privilegovaného pohodlí, roste napětí.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Donald Sutherland Calvin Jarrett
Mary Tyler Moore Beth Jarrett
Timothy Hutton Conrad Jarrett
Judd Hirsch Dr. Tyrone C. Berger
Elizabeth McGovern Kouč Salan
Dinah Manoff Karen Aldrich

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

"Jdeme na pohřeb našeho syna a ty se staráš, jaké si vezmu boty!" U některých lidí dodnes vzbuzuje pobouření skutečnost, že nádherně řemeslně provedený a uměřený režisérký debut Roberta Redforda porazil při udílení Cen Akademie film Martina Scorseseho Zuřící býk, když získal Oscary za nejlepší film a režii. Další ocenění snímek Obyčejní lidé přinesl devatenáctiletému Timothymu Huttonovi za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli (dodnes jde o nejmladšího člověka, který kdy získal Oscara za herecký výkon) a scenáristovi Alvinu Sargentovi za citlivou, uvážlivou adaptaci slavného románu Judith Guestové a dopadu úmrtí dospívajícího syna na jeho rodinu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ordinary People [online]. . [1]. (anglicky) 
  • SCHNEIDER, Steven Jay. 1001 Filmů které musíte vidět, než umřete. Praha : VOLVOX GLOBATOR, 2006. ISBN 80-7207-560-8.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]