Obyčejní lidé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o filmu. Další významy jsou uvedeny na stránce Obyčejní lidé (rozcestník).
Obyčejní lidé
Původní názevOrdinary People
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka124 minut
Žánrdrama
PředlohaOrdinary People
ScénářJudith Guestová
Alvin Sargent
Nancy Dowdová
RežieRobert Redford
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleDonald Sutherland
Mary Tyler Moore
Timothy Hutton
Judd Hirsch
Elizabeth McGovern
ProdukceRonald L. Schwary
HudbaMarvin Hamlisch
KameraJohn Bailey
StřihJeff Kanew
Výroba a distribuce
Premiéra19. září 1980
Produkční společnostParamount Pictures
DistribuceParamount Pictures
Rozpočet6 miliónů dolarů
Tržby54 766 923 dolarů (celosvětově)[1]
Obyčejní lidé na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obyčejní lidé (v originále Ordinary People) je americké filmové drama. Film režíroval Robert Redford a hlavními herci jsou Donald Sutherland, Mary Tyler Moore, Timothy Hutton, Judd Hirsch a Elizabeth McGovern. Film měl premiéru v USA 19. září 1980. Snímek získal celkově čtyři Oscary – nejlepší film, režie, herec ve vedlejší roli a scénář.

Z pochopitelných důvodů film silněji zapůsobil ve Spojených státech, kde jeho strhující komerční úspěch odrážel vnímavost Ameriky osmdesátých let k tématu možnosti člověka porozumět svým citům.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavou je středoškolák Conrad Jarrett, jehož přemáhá pocit viny, jelikož jeho oblíbený starší bratr se utopil při neštěstí na moři, které on sám přežil. Doléhají na něho sebevražedné deprese. U své rezervované, necitelné matky Beth nenalézá žádné pochopení ani pomoc. Ta se vyžívá v přemrštěném udržování pořádku a v pečlivě připravených výstupech tvrdě v sobě potlačuje pocity záště a vzteku. Conradův úspěšný, tolerantní otec Calvin projevuje o chlapce zájem, ale nedokáže s ním mluvit o důležitých věcech a neumí vyjádřit své city. Dostat se do Conradovy blízkosti a povzbudit ho k přijetí vlastní hluboké úzkosti a nenávisti k sobě samému tak zůstává na upřímném, citlivém psychiatrovi. Je zřejmé, že chlapce může zachránit pouze otcova láska, přičemž ale navázání vztahu představuje bolestivou volbu.

Děj se odehrává v prostředí zámožného chicagského předměstí a pod zdánlivě poklidným povrchem, s nímž je zobrazen společenský status Jarrettových a jejich privilegovaného pohodlí, roste napětí.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Donald Sutherland Calvin Jarrett
Mary Tyler Moore Beth Jarrett
Timothy Hutton Conrad Jarrett
Judd Hirsch Dr. Tyrone C. Berger
Elizabeth McGovern Kouč Salan
Dinah Manoff Karen Aldrich

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

"Jdeme na pohřeb našeho syna a ty se staráš, jaké si vezmu boty!" U některých lidí dodnes vzbuzuje pobouření skutečnost, že nádherně řemeslně provedený a uměřený režisérký debut Roberta Redforda porazil při udílení Cen Akademie film Martina Scorseseho Zuřící býk, když získal Oscary za nejlepší film a režii. Další ocenění snímek Obyčejní lidé přinesl devatenáctiletému Timothymu Huttonovi za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli (dodnes jde o nejmladšího člověka, který kdy získal Oscara za herecký výkon) a scenáristovi Alvinu Sargentovi za citlivou, uvážlivou adaptaci slavného románu Judith Guestové a dopadu úmrtí dospívajícího syna na jeho rodinu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ordinary People [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  • SCHNEIDER, Steven Jay. 1001 Filmů které musíte vidět, než umřete. Praha: VOLVOX GLOBATOR, 2006. ISBN 80-7207-560-8. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]