Nesmiřitelní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nesmiřitelní
Původní názevUnforgiven
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka131 minut
Žánrwestern
ScénářDavid Webb Peoples
RežieClint Eastwood
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleClint Eastwood
Gene Hackman
Morgan Freeman
Richard Harris
ProdukceClint Eastwood
HudbaLennie Niehaus
StřihJoel Cox
Výroba a distribuce
Premiéra7. srpna 1992
Produkční společnostiMalpaso Productions
Warner Bros.
DistribuceWarner Bros.
Tržby159 157 447 dolarů (celosvětově)
Nesmiřitelní na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Možná hledáte: americký western Co se nepromíjí, který byl také uváděn pod alternativním názvem Nesmiřitelní.

Nesmiřitelní (v originále Unforgiven) je americký western, který režíroval Clint Eastwood. Hlavními herci filmu jsou Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman, Richard Harris, Jaimz Woolvett, Saul Rubinek a Frances Fisher. Film měl premiéru ve Spojených státech 7. srpna 1992. Děj se odehrává v mytickém Divokém západě. Film získal celkově čtyři Oscary – nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herec ve vedlejší roli a nejlepší střih.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Rok 1878, bohem opuštěný kraj kdesi na západě Spojených států. Muž vykopává hrob. Zemřela mu žena. Byla to krásná, mladá žena, informuje text, a její matce prý zlomilo srdce, když si vzala Williama Munnyho, vyhlášeného vraha a pijáka. Je to pravda, Munny kdysi byl vrahem, ovšem své minulosti se kvůli ženě zřekl. Už deset let má vlastní farmu, ale není to snadné živobytí. Se dvěma dětmi se teď musí protloukat sám. Prasata ve chlívě mají mor a Munny potřebuje peníze. Mohl by si vydělat tisíc dolarů, jak tvrdí nějaký mladík, kdyby se na čas vrátil ke starému řemeslu. Munnyho zná z pistolnických legend, a proto by šel rád do toho s ním.

V Big Whiskey hledají vraha: prostitutky vypsaly odměnu za likvidaci obou kovbojů, kteří v opilosti brutálně zmrzačili nožem jednu jejich kolegyni, a šerif je podle jejich názoru přiměřeně nepotrestal. Rozhodl, že musejí dát majiteli nevěstince – zohyzděná prostitutka konec konců už nikdy nevynese žádné peníze – jako odškodnění sedm koní, pak kovboje nechá jít. Dámy z nevěstince odškodné odmítnou, i když kovboj přivede jednoho koně navíc pro zmrzačenou ženu. Chtějí odplatu, proto dají dohromady všechny své peníze, aby mohly zaplatit mstitele.

Munny svolí jen nerad. S jeho střeleckým uměním to už není žádná sláva, jen s námahou se vůbec dostane do sedla koně. Zláká také svého černošského parťáka Neda Logana, jenž ze starého přátelství ještě jednou sundá pušku ze zdi. Zelenáč, kterému podle jeho zbraně říkají Schofield Kid, je chlapec, jehož řeči jsou jen planým žvaněním. Jak se brzy ukáže, je silně krátkozraký. Toto trio, vzbuzující spíše soucit než strach, se vydá na cestu, jejímž účelem je sprovodit ze světa dva kovboje. Nejsou však jediní, koho tento "džob" zajímá. Zatímco se trojice s kašlem a horečkou brodí blátem, uhlazený pistolník English Bob přijíždí pohodlně vlakem. Šerif Little Bill ve městě nestrpí žádné pistolníky – sám je jedním z nich, jenže nosí šerifskou hvězdu. Muž zákona je bezcitný a násilnický, je to sadista. Boba nemilosrdně zmlátí a vyžene z města.

Práci provede smutné trio a opravdu to není žádný hrdinský čin. Vyslídí oba kovboje v jejich úkrytu a bezbranné muže nemilosrdným způsobem zastřelí. Démoni minulosti Munnyho opět dostihli, znovu se stal zbabělým vrahem a je si toho vědom. Film tím ovšem nekončí. Šerif tento čin nemůže tolerovat. Se svými pomocníky chytí Neda a umučí ho k smrti. Munny ho musí pomstít. Dojde k masakru, při němž Munny bez výběru postřílí muže z městečka Big Whiskey. Šerif mu prorokuje: "Uvidím tě v pekle.". Manny odpoví: "Ano," a stiskne spoušť. Pak nasedne na koně a odjede pryč.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Hlavní role[editovat | editovat zdroj]

Clint Eastwood William "Will" Munny
Gene Hackman Little Bill Daggett
Morgan Freeman Ned Logan
Richard Harris English Bob
Jaimz Woolvett The Schofield Kid
Saul Rubinek W.W. Beauchamp
Frances Fisher Strawberry Alice

Vedlejší role[editovat | editovat zdroj]

Anna Levine Delilah Fitzgerald (v titulkách jako Anna Thomson)
David Mucci Quick Mike
Rob Campbell Davey Bunting
Anthony James Skinny Dubois
Tara Frederick Little Sue (v titulkách jako Tara Dawn Frederick)
Beverley Elliott Silky
Liisa Repo-Martell Faith
Josie Smith Crow Creek Kate
Shane Meier Will Munny ml.

Žánr[editovat | editovat zdroj]

Nesmiřitelní jsou antiwesternem, který pohřbívá kořeny žánru, mýty amerického průkopnického období. Stárnoucí bandita, který se naposledy chopí zbraně, patří do repertoáru žánru, ale ještě žádný film tuto postavu nevylíčil tak nemilosrdně jako Eastwood: jako zlomeného muže, zbaveného veškerých iluzí. Hrdina nesleduje žádné poslání, jeho boj o přežití v sobě nemá nic heroického. Krajina, jejíž rozlehlost v klasickém westernu znamená příslib svobody a budoucnosti, se utápí ve vytrvalém dešti a ponurosti. Neotvírají se tu horizonty. Závěrečný záběr definitivně rozkládá obrazový kód žánru. Hrdina necválá vstříc vycházejícímu rannímu slunci, ale mizí v temnotě noci.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Americký Time Magazine nazval tento film jako "Clintessence" (kvintesencí všeho, co Eastwood v tomto žánru představoval).
  • V závěrečných titulcích stojí: "Věnováno Sergiovi a Donovi". Clint Eastwood věnoval svůj film dvěma režisérům, kteří z něj udělali hvězdu: Sergiovi Leonemu a Donu Siegelovi.
  • Film je Eastwoodovým pozdním vyzrálým dílem, souhrnem všech jeho rolí.
  • Eastwood uvedl, že toto je jeho poslední westernový film.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Cédric Anger – Célia Cohen, Un fantome hate l'Amerique, Cahiers du Cinéma, 1998
  • Peter E. Babiak, Rewritting Revisionism: Clint Eastwood's Unforgiven, CinéAction 1998
  • Edward Buscome, Unforgiven, Londýn, 2004
  • Clint Eastwood, Interviews, 1999
  • Nesmiřitelní, Filmový přehled, č. 1/1993
  • Rudolf Starý, Filmová hermeneutika, Praha, 1999

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]