Marcel Vašinka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marcel Vašinka
Narození2. října 1954 (69 let)
Pardubice, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma materAkademie múzických umění v Praze
Partner(ka)Miroslav Walter
RodičeVlastimil Vašinka
PříbuzníJaroslav Švehlík (strýc)
Alois Švehlík (strýc)
David Švehlík (bratranec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marcel Vašinka (* 2. října 1954 Pardubice) je český herec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Rodinný a partnerský život[editovat | editovat zdroj]

Otcem Marcela Vašinky byl herec Vlastimil Vašinka. Jeho strýc z matčiny strany byl herec Jaroslav Švehlík a jeho druhý strýc Alois Švehlík a bratranec David Švehlík jsou rovněž herci. V Marcelových dvou letech se však rodiče rozvedli. Matka pracovala v Praze a Marcel Vašinka se sestrou vyrůstali u prarodičů v Pardubicích. Později se oba přestěhovali za matkou do Prahy. Po studiu nějaký čas žil s kolegyní herečkou. Asi tři desetiletí však žije ve vztahu s režisérem Miroslavem Walterem, s nímž také v roce 2009 uzavřel registrované partnerství.[1]

Divadlo[editovat | editovat zdroj]

Navštěvoval divadelní kroužek už na Lidové škole umění. Po absolutoriu konzervatoře vystudoval herectví i na pražské DAMU. Po ukončení školy se roku 1977 stal členem hereckého souboru Městských divadel pražských, kde zůstal 13 let do roku 1993. Účinkoval mimo jiné v divadelních hrách Mladý muž a bílá velryba, Jak je důležité míti Filipa, Těžká Barbora, Maškaráda nebo Sen noci svatojánské. Poté zůstal bez stálého divadelního angažmá na volné noze. V letech 1999 až 2001 působil v zájezdové divadelní společnosti Háta a v dalších letech s ní pohostinsky spolupracoval. Hrál také např. v Divadle Bez zábradlí.

Filmové a televizní herectví[editovat | editovat zdroj]

V 70. a 80. letech se objevoval ve filmech a televizních seriálech, poprvé v roli studenta ve filmu Plavení hříbat (1975). Po útlumu v 90. letech se od počátku 21. století znovu začal vracet k televiznímu a filmovému herectví, např. v seriálech Četnické humoresky (2000), Pojišťovna štěstí (2004), Vyprávěj (2009), Expozitura (2009) nebo ve filmové komediální trilogii Kameňák (2003, 2004 a 2005), kde hrál komorníka „Džejmse“.

Dabing[editovat | editovat zdroj]

Od 80. let začal působit i v dabingu, poprvé ve filmu Pevnost Apačů v Bronxu (1981, dabing 1983). Po odchodu z Městských divadel pražských se od 90. let postupně stával jeho doménou dabing televizních seriálů, např. Dallas, Dynastie a Sever a Jih. Namluvil otce Brandona Walshe v Beverly Hills 90210, obřího Mosese Hightowera v sérii komediálních filmů Policejní akademie nebo vrchního agenta Leroye „Jethro“ Gibbse ve všech řadách seriálu Námořní vyšetřovací služba. Pravidelně propůjčoval hlas např. Nicolasi Cageovi nebo Richardu Gereovi. V dabingové společnosti MGM je také úpravcem dialogů.

Ve videohře Mafia: Definitive Edition z roku 2020 namluvil postavu mafiánského bosse Dona Salieriho, kterého převzal po zesnulém Antonínu Molčíkovi.

Divadelní role, výběr[editovat | editovat zdroj]

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PERKNEROVÁ, Kateřina. Registrované partnerství táhne, letos přesáhne tisícovku. Deník.cz [online]. 2010-01-06 [cit. 2013-04-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]