Mafia: Definitive Edition

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mafia: Definitive Edition
Mafia - Definitive Edition logo.png
Základní informace
VývojářHangar 13[pozn. 1]
Vydavatel2K Games
RežiséřiHaden Blackman
Alex Cox
ProducentNicole Sandoval
SkladateléJesse Harlin
Matt Bauer
Vladimír Šimůnek
Herní sérieMafia
PlatformyMicrosoft Windows
PlayStation 4
PlayStation 5
Xbox One
Xbox Series X
Datum vydání25. září 2020
ŽánryThird-person shooter
Akční adventura
Herní módSingle-player
KlasifikacePEGI 18 a více
ESRB 17 a více
Oficiální webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mafia: Definitive Edition (česky Mafia: Definitivní edice) je remake videohry Mafia: The City of Lost Heaven z roku 2002, vyvinutý společností Hangar 13 a publikován společností 2K Games. Hra byla oznámena v květnu 2020 a její vydání bylo naplánováno na září 2020. Je zasazena ve fiktivním městě Lost Heaven v USA ve 30. letech 20. století a vypráví příběh vzestupu a pádu gangstera Tommyho Angela v Salieriho zločinecké rodině. V Česku byla hra vydána 25. září 2020.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Taxikář Tommy Angelo se po náhodném střetu s dvěma gangstery, Pauliem a Samem, stává členem Salieriho zločinecké rodiny. Po letech práce pro rodinu se však proti ní obrací a rozhodne se proti rodině vypovídat. V epilogu je zastřelen hlavními postavami Mafie II: Vitem Scalletou a Joem Barbarem.

Děj v každé jednotlivé kapitole hry je velmi podobný originálu z roku 2002.

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Mafia: Definitive Edition je koncipovaná jako kompletní remake originálu, postavena od základů, který však zachovává původní mise, postavy a příběh, který rozšiřuje. Všechny filmové scény byly od znova nahrány a předabovány. Stejně jako v originálu z roku 2002 hráči ovládají Tommyho Angela během kampaně pro jednoho hráče, pohybovat se lze pěšky či širokým výběrem automobilů a nyní nově i motocykly.[1] Remake využívá stejný herní engine jako Mafia III, vylepšený světelný model a systém krytí, který původní hra neměla.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Mafia: Definitive Edition byla oznámena 13. května 2020 jako součást Mafia: Trilogy – remake Mafia, remaster Mafia II a re-release Mafia III. Vyvinuta kompletně od základů studiem Hangar 13 a bude obsahovat „rozšířený příběh, hratelnost a hudbu“. Na vývoji se podílelo přes 200 lidí v Praze a Brně a další v Brightonu a Novatu. Vydání bylo původně naplánováno na 28. srpna 2020, z důvodů pandemie covidu-19 byla však odložena na 25. září.[2]

Vývojáři se u anglického obsazení rozhodli pro kompletní přeobsazení rolí oproti originálu z roku 2002. Herci mimo hlasu poskytli postavám svou podobu a výkon pro motion capture. Prezident Hangar 13 Haden Blackman uvedl: „Jelikož naše filmečky zhusta využívají data z motion capture, bylo nezbytné obstarat hlasové i fyzické výkony. Hledali jsme herce, kteří nejenže zněli jako jejich role, ale navíc tak i vypadali a dokázali je zahrát nejen v dabingu, ale i v rámci motion capture.“

Plné lokalizace se dočkaly pouze jazyky, jenž byly plně lokalizovány v původní hře a tedy angličtina, čeština, francouzština,[3] italština,[4] němčina,[5] ruština[6] a španělština.[7]

Další zásadní proměnou prošlo samotné zasazení. Vývojáři se zaměřili na napodobení stylu Amerických měst ve 20. a 30. letech 20. století, aby obohatili atmosféru a estetiku Lost Heaven a jednotlivých čtvrtí; některé čtvrti byly také přejmenovány (Hoboken – Holbrook). Úpravy v topografii mapy vedly ke změně v rozložení ulic, jež byly provedeny pro příjemnější jízdu a podle týmu měly za následek více vyhlídek na město. Bylo využito specializovaného data-mapping systému k identifikování často využívaných cest, aby byla omezena jízda po stále stejných trasách. Což se projevilo kupříkladu přemístěním Salieriho baru a závodního okruhu[8].

Zajímavosti a odlišnosti od původní hry[editovat | editovat zdroj]

 • V původní verzi měla Sára málo prostoru a objevila se jen v jedné kapitole, ale v nové verzi měla více prostoru a objevila se ve více kapitolách.
 • V nové verzi jsme se mohli dozvědět příjmení Paulieho (Lombardo), Sama (Trapani) Sáry a Luigiho (Marino), mohli jsme se dozvědět i jméno radního (Roberto Ghillotti).
 • V původní verzi se obchodník v 12.kapitole Skvělý obchod jmenoval Bill a byl během přestřelky na parkovišti zabit, zatímco v nové verzi se jmenoval Gates a byl jen zraněn, což je odkaz na bohatého milionáře Billa Gatese.
 • V nové verzi Salieriho osobní strážce Carlo dostal více prostoru.
 • Ze hry byly vyškrtnuty postavy Idiota Joea a Žlutýho Peta.
 • V nové verzi se mise Jen tak pro radost odehrávala v noci, do přístavu jeli s náklaďákem všichni 3 Tom, Paulie i Sam a mezi kamerunskými doutníky byly drogy, ale v původní verzi se mise odehrávala přes den, s náklaďákem do přístavu jel jen Tom a mezi kubánskými doutníky byly diamanty.
 • Došlo k přejmenování u některých čtvrtí(Holbrook místo Hoboken, North Park místo New Ark a Beech Hill místo Oak Hill).

České obsazení[editovat | editovat zdroj]

Remake obsahuje kromě titulků i dabing, mimo jiných jazyků také v češtině. Ten má na starosti i společně s distribucí společnost Cenega Czech. Oproti anglickému originálu, kde se rozhodli pro kompletní přeobsazení, pro český dabing byla snaha obsadit co nejvíce původních herců, avšak i zde došlo k přeobsazením.[9][10]

Dále také Petr Neskusil, František Kreuzmann ml., Jiří Valšuba, Otmar Brancuzský, Jana Mařasová, Tomáš Borůvka, Bohdan Tůma, Pavel Tesař, Valérie Zawadská, Jiří Ployhar, Jiří Bábek, Jan Vondráček, Marek Libert, Petr Gelnar, Milan Bouška, Oldřich Hajlich, Michal Holán, Antonín Navrátil, Radka Stupková, Miroslav Hanuš, Libor Hruška, Zbyšek Pantůček, Jana Holcová, Petr Burian, Bohuslav Kalva, Ernesto Čekan, Václav Rašilov, Jaroslav Horák a další.[11]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Původní vývojář Illusion Softworks
 2. V preview verzi hry v cutscénách daboval Ladislav Cigánek

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mafia: Definitive Edition na anglické Wikipedii.

 1. BUMBOVÁ, Zuzana. Remake původní Mafia 1 nabídne i český dabing, motorky a nový scénář [online]. CDR, 2020-05-20 [cit. 2020-06-26]. Dostupné online. 
 2. WEB, 2K. A Message from Hangar 13 and 2K. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-04]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. WEB, 2K. The supporting cast of Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-05]. Dostupné online. (francouzsky) 
 4. WEB, 2K. The supporting cast of Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-05]. Dostupné online. (italsky) 
 5. WEB, 2K. The supporting cast of Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-05]. Dostupné online. (německy) 
 6. WEB, 2K. The supporting cast of Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-05]. Dostupné online. (rusky) 
 7. WEB, 2K. The supporting cast of Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-05]. Dostupné online. (španělsky) 
 8. WEB, 2K. Rebuilding Lost Heaven for Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-03]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. WEB, 2K. Recasting Tommy Angelo for Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-03]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. WEB, 2K. The supporting cast of Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-03]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. Mafia: Definitivní edice / Mafia: Definitive Edition • Dabingforum.cz. dabingforum.cz [online]. [cit. 2020-08-30]. Dostupné online.