Mafia: The City of Lost Heaven

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mafia: The City of Lost Heaven
Logo hry Mafia: The City of Lost Heaven
Logo hry Mafia: The City of Lost Heaven
VývojářIllusion Softworks
VydavatelGathering of Developers
ŘeditelDaniel Vávra (e)
DistributorTake-Two Interactive (e)
DesignDaniel Vávra
SérieMafia (e)
EngineLS3D engine
Poslední verze1.2 (8. srpen 2005)
PlatformyWindows, PS2 a Xbox
Datum vydání29. srpen 2002
ŽánrTPS
Módysingleplayer
HodnoceníESRB: Mature (17+)
MédiaCD (3), DVD (1)
Systémové
požadavky
Minimální:
CPU 500 MHz
RAM 96 MB
Videopaměť 32 MB
HDD 1,8 GB
Optimální:
P III/AMD 700 MHz
128 MB/RAM
CD-ROM: 32x
HDD 1,8 GB
Videopaměť 64 MB
OS W98 a novější
Soundcard 3D sound
Mature 17+ PEGI 18 USK 16
Webové stránkyOficiální web
Data mohou pocházet z datové položky.

Mafia: The City of Lost Heaven je akční počítačová hra viděná pohledem třetí osoby, vyvinutá v roce 2002 českým vývojářským týmem Illusion Softworks (2007–2012 2K Czech). Hráč se ocitá v roli Thomase Angela (původně taxikáře), který se stal členem jedné mafiánské rodiny ve fiktivním městě Lost Heaven ve Spojených státech amerických třicátých let 20. století. Hra obsahuje celkem dvacet misí s velmi různorodou náplní. Mafia bývá často označována za nejlepší českou hru vůbec.[1][2][3][4]

Hra získala ve světě i v České republice vysoká hodnocení od hráčů i kritiky.[5][6] Hra nabízí (například ve srovnání se soudobými díly série Grand Theft Auto) „dospělý“ příběh, který s sebou ovšem nese jistou linearitu (v klíčových okamžicích hráč nemůže ovlivnit další vývoj událostí). I díky množství propracovaných meziherních animací a profesionálnímu dabingu hra dosahuje až filmových kvalit.[7][8] Přednostmi je i úroveň zpracování města, interiérů a automobilů (kvalita a počet modelů, jízdní model).

Na hře byla kritizována slabá umělá inteligence počítačem řízených postav a místy přílišná obtížnost, daná především systémem ukládacích bodů. Hráči si stěžovali také na extrémně náročné závody (mise Fairplay) v původní verzi hry; později byla vydána oficiální záplata, která umožnila volbu obtížnosti před zahájením závodu (a současně odstranila chybu, díky které bylo možné zkrátit si cestu napříč závodním okruhem).

Hra obsahuje také režim volné jízdy s možností volby scenérie (jízda městem či krajinou ve dne nebo v noci). Po dohrání všech příběhových misí se dále zpřístupní tzv. extrémní jízda, kde hráč může plnit řadu bláznivých (a někdy dost obtížných) úkolů, nesouvisejících s realisticky pojatým hlavním příběhem. Místo extrémní jízdy se ve hře původně měl nacházet závodní režim (pro jednoho i více hráčů) na různých tratích přímo v ulicích Lost Heaven. Závodní režim však nebyl včas dokončen v požadované kvalitě a nakonec se na PC neobjevil ani v podobě slibovaného patche; byl však obsažen v konzolové verzi.

I přes skutečnost, že ke hře nebyl dodán žádný software pro její úpravy nebo technická dokumentace, se herní komunitě podařilo strukturu herních souborů (balíčků s vlastními soubory a následně i modelů, skriptů apod.) reverzním inženýrstvím rozluštit. V průběhu let byla vytvořena sada programů usnadňující editaci herních souborů a tvorbu modifikací, kterých vzniklo velké množství (některé z nich například zpestřují volnou jízdu, přidávají nové příběhové mise nebo zahalí celé Lost Heaven do sněhové pokrývky).

V srpnu 2010 bylo vydáno volné pokračování hry pod názvem Mafia II.

Herní svět[editovat | editovat zdroj]

Samopal Thompson, symbol organizovaného zločinu za časů prohibice

Město[editovat | editovat zdroj]

Hra se odehrává ve fiktivním městě Lost Heaven, jehož volnou předlohou jsou New York a Chicago 30. let 20. století. Rozloha města (bez „venkova“) je zhruba 3,19 km². Město leží na pevnině a jednom ostrově při ústí řeky. Můžeme ho rozdělit na tři části: západní, střední a východní. V západní části jsou tři čtvrti: Chinatown (čtvrť čínských přistěhovalců), Little Italy (čtvrť přistěhovalců z Itálie a sídlo klanu Dona Salieriho) a Works Quarter (průmyslová čtvrť s přístavem, ve které žijí především dělníci z Irska). Střední část města leží na ostrově a celé se jí říká Central Island (jedná se o hlavní a nejbohatší část celého města, kterou tvoří finanční a obchodní sektor, většinu staveb tvoří mrakodrapy). Ve východní části jsou čtyři čtvrtě: New Ark (sídlo klanu Dona Morella, čtvrť plná hazardů a nevěstinců), Hoboken (chudinská čtvrť města), Downtown (čtvrť mrakodrapů, hotelů a barů), Oakwood (čtvrť převážně rodinných domků střední vrstvy) a Oak Hill (vilová čtvrť městské smetánky). Kromě rozsáhlé silniční sítě lze v Lost Heaven využívat nadzemní dráhu a tramvaj.

Náplní hry je řízení aut (přeprava mezi lokacemi, honičky a závody) a pěší část, typická pro střílečku z pohledu třetí osoby, která obsahuje běhání a střílení, vyskytují se i stealth a adventurní prvky. Hráč může navštívit množství detailně vymodelovaných interiérů, jako je například letiště, muzeum, kostel, restaurace a opuštěná věznice. Mise se odehrávají za různého počasí a v různých denních dobách. Na naprostou většinu misí dostane hráč přidělené zbraně, další lze nalézt na místě nebo u padlých nepřátel.

Policie[editovat | editovat zdroj]

Policie je důležitou součástí herního světa. Policisté se o přestupcích hráče navzájem informují telefonem a vysílačkou (umístěnou v červených „sloupech“). Po spáchání přestupku o tom ví pouze policista, jenž hráče viděl; po zavolání z „červeného sloupu“ jsou alarmováni všichni policisté. Pokud ale spáchá přestupek někdo jiný, není nijak postižen.

Za menší přestupky (jako jsou nepřiměřená rychlost, projetí křižovatky na červenou a dopravní nehody) je hráči uložena pokuta (1000 $ ve volné jízdě, v příběhové kampani pouze proběhne animace). Vážnější zločiny mohou vést k zatčení nebo až k přestřelce. Počet nasazených policistů se zvětšuje úměrně se závažností zločinu a pokud se bude hráč snažit utéct, může to skončit policejními zátarasy, ostnatými pásy položenými na silnici a policisty číhající na hráče za svými obrněnými vozy (s brokovnicemi a samopaly).

Některé přestupky nejsou nijak stíhány, například jízda na nesprávné straně silnice nebo jízda po chodníku.

Gangsteři[editovat | editovat zdroj]

Gangsteři se objevují jen v jízdě. Mají na sobě vždy černý kabát a klobouk. Za zabití gangstera je odměna 500 $. Pěší gangsteři mají u sebe vždy Thompson 1927. Gangsteři v autech jezdí ve dvou druzích aut a mohou mít upilovanou brokovnici, Thompson 1927 nebo Smith and Wessony model Magnum. Pěší gangster se hráče pokouší zabít když je napaden, nebo málem přejet autem. Gangsteři v autech se snaží hráče zabít, i když do nich nabourá. Pěší gangster, který se snaží hráče zabít, když po hráčovi jde policie začne střílet i do policie nebo policii ukradne auto.

Vozidla[editovat | editovat zdroj]

Ve hře je 51 klasických amerických aut a devatenáct bonusových (odemčených po splnění příběhových misí). Automobily jsou do hry přidávány v souladu s příběhem (na začátku jsou ve hře automobily z 20. let a na konci z 30. let). Hra podporuje model poškození téměř u všech vozidel. Důraz je kladen i na detaily, jako je prostřelení nádrže a rozbití motoru. Většinu součástí vozidel (např. okna, pneumatiky, světla a nárazníky) lze rozbít nebo ulomit. K dopravě také slouží tramvaj a nadzemní dráha, žádný z těchto dvou prostředků však hráč nemůže ovládat.

Původní značka Fiktivní značka
Ford Bolt
Auburn Bruno
Alfa Romeo Caesar
Mercedes-Benz Celeste Marque
Pontiac Crusader
Hudson Guardian
Stutz Blackhawk Falconer
Cadillac Lassiter
Phantom Corsair Manta Prototype
Chevrolet Schubert
Pierce Arrow Silver Fletcher
Cord Thor
Duesenberg Trautenberg
Chrysler Airflow Ulver
Buick Wright

Ve hře se vyskytuje přes sedmdesát vozů. Jednotlivé automobily jsou vytvořeny podle skutečných předloh, ale původní značky byly změněny na fiktivní (z licenčních důvodů). Tabulka zobrazuje seznam automobilových značek a jejich „zástupců“.

Seznam vozidel ve hře[editovat | editovat zdroj]

Vozidlo ve hře (v závorce jednotlivé modely) Předloha ve skutečnosti Poznámka
Bolt Ace (Coupe, Fordor, Pickup, Runabout, Touring, Tudor) Ford Model T nejmenší auto ve hře
Bolt Ambulance Ford Model A varianta vozidla Bolt Model B
Bolt Firetruck varianta vozidla Bolt Truck
Bolt Hearse varianta vozidla Bolt Model B
Bolt Truck (bez přídavku, Flatbed, Covered) Ford Model AA výskyt znaků Boltu Modelu B
Bolt Model B (Cabriolet, Coupe, Delivery, Fordor, Pickup, Roadster, Tudor) Ford Model A
Bolt V8 (Coupe, Fordor, Roadster, Touring, Tudor) Ford Model B (nejspíše Model 18)
Brubaker 4WD Miller V16 (1931) závodní auto
Bruno Speedster 851 Auburn Speedster 852
Caesar 8C 2300 Racing Alfa Romeo 8C 2300 Závodní auto
Caesar 8C Mostro Alfa Romeo 8C Monza Závodní auto
Carrozella C-Otto 4WD Bugatti Type 54 Závodní auto
Celeste Marque 500 K Mercedes-Benz 500 K [W29]
Crusader Chromium (Fordor, Tudor) Pontiac Silver Streak
Falconer (bez přídavku, Gangster, Yellowcar) Studebaker Dictator (1930)
Guardian Terraplane (Coupe, Fordor, Tudor) Hudson Terraplane
Lassiter V16 (Appolyon, Charon, Fordor, Phaeton, Police, Roadster) Cadillac V-16 jednotlivé typy se dosti liší
Schubert Six (-, Police) Chevrolet Six (série sedan, 1929–1932)
Schubert Extra 6 (Fordor, Police Fordor, Tudor, Police Tudor) Chevrolet Master sedan (1935–1937) policejní nahrazují Shubert Six
Silver Fletcher Pierce-Arrow
Thor 810 Sedan FWD Cord 810 Beverly/Westchester Sedan (1936)
Thor 810 Phaeton FWD Cord 810 Convertible Phaeton Sedan (1936)
Thor 812 Cabriolet FWD Cord 812 Supercharged Convertible (1937) vylepšná verze THORU 810
Trautenberg Model J Duesenberg model J
Trautenberg Racer 4WD závodní auto
Ulver Airstream (Fordor, Tudor) Chrysler Airflow
Wright (Coupe, Gangster, Fordor) Buick Special (1936–1938)

Seznam vozidel v extrémní jízdě[editovat | editovat zdroj]

Vozidlo ve hře Předloha ve skutečnosti Poznámka
Black Dragon 4WD Ford A Coupe (upravené) extrémní jízda, hot rod
Black Metal 4WD extrémní jízda (mise na mostě a vzducholodí), založen na Shubert Extra Six Fordor
Bob Mylan 4WD Chevrolet Tudor extrémní jízda (mise s odjišťováním bomb), název po Bobu Dylanovi
Bolt-Thrower Ford Thunderbird (1957) extrémní jízda (mise s neviditelným mužem)
Crazy Horse Ford Model T Coupe (upraveno do hot rodu) extrémní jízda
Demoniac Ford model T Runabout (upraveno do hot rodu) extrémní jízda (mise pronásledování letadla)
Disorder 4WD Ford V8 Roadster (upraveno do hot rodu) extrémní jízda
Flame Spear 4WD extrémní jízda, založeno na vozidle Trautenberg Racer 4WD
Flamer Mercedes 500k extrémní jízda
Flower Power Ford A Delivery extrémní jízda (mise se Speedem Gonzalesem), při jízdě vychází dým z kabiny
Hillbilly 5.1 FWD Ford Thunderbird beater (z 50.let) extrémní jízda
HotRod Ford V8 Coupe (upraveno do hot rodu) extrémní jízda (mise se zabitím mořského monstra)
Luciferion FWD Hudson Coupe (1935) extrémní jízda
Manta Prototype FWD Phantom Corsair extrémní jízda (odstřelovačská mise)
Manta Taxi FWD Phantom Corsair extrémní jízda, založeno na vozidle Manta Prototype FWD
Masseur Ford model A Pickup (upraveno do hot rodu) extrémní jízda
Masseur Taxi Ford model A Pickup (upraveno do hot rodu) extrémní jízda, založeno na vozidle Masseur
Mutagen FWD Cord 810 Sedan FWD extrémní jízda (mise pronásledování UFO)
Speedee 4WD Ford V8 Coupe (1934) extrémní jízda

Zbraně[editovat | editovat zdroj]

Ve hře je velké množství zbraní, mimo jiné baseballová pálka, boxer, nůž, prkno, páčidlo, Colt 1911, Colt Detective Special, Smith & Wesson Model 27 Magnum, Smith & Wesson Model 10 M&P, Thompson 1928, pumpovací a upilovaná brokovnice, odstřelovací puška Mosin-Nagant, puška Springfield 1903 (US Rifle), granát a Molotovův koktejl.

Volná jízda[editovat | editovat zdroj]

V režimu volné jízdy se hráč může pohybovat po celé mapě bez omezení. Na začátku má možnost výběru auta a umístění na mapě (neplatí pro Malé město). Volná jízda umožňuje hráči mimo jiné taxikařit, kochat se krajinou, vydělávat rychlou jízdou (celkově ale hra nenabízí tak rozsáhlé možnosti, jako např. konkurenční GTA). Rozehranou hru lze uložit v Salieriho baru. Když si hráč rozbije auto, může zajet k Lucasovi do servisu. Pokud se zraní, vyléčí se v nemocnici.

Extrémní jízda[editovat | editovat zdroj]

Režim extrémní jízdy se odemkne po dokončení příběhu. Tom má svůj domek ve čtvrti Oakwood, kde lze hru uložit nebo se vyléčit. Ve městě se objeví pár skokanských můstků a dvacet postav, kteří zadávají Tomovi úkoly. Po splnění úkolu dostane hráč odměnu v podobě nového auta. Pokud si ale auto rozbije, nemá možnost jej opravit. Nápovědu pro nalezení dalších úkolů hráč dostane u majáku. Ve městě nejsou žádní policisté ani mafiáni, hráč má město jen pro sebe.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

New York 30. let 20. století. Jeden z hlavních zdrojů inspirace k Lost Heaven

Zasazení[editovat | editovat zdroj]

Děj hry je vsazen do neklidných 30. let 20. století, kdy Spojenými státy zmítá Velká hospodářská krize, miliony lidí jsou bez práce. Prohibice je na vrcholu a s ní i organizovaný zločin, který na ní vydělal astronomické částky. Města ovládají mocné mafiánské rodiny, které nezřídka soupeří o nadvládu.

Jedním takovým městem je i Lost Heaven, fiktivní město podobné tehdejšímu New Yorku a Chicagu. Honosné centrum, plné mrakodrapů, střídají chudinské čtvrti. Jelikož se jedná o přístavní město se strategickou polohou, je zde soustředěn průmysl, který přináší davy dělníků, většinou přistěhovalců z Irska a z Itálie.

Nadzemní dráha v Chicagu na počátku 20. století

Italů žije v Lost Heaven tolik, že zde vznikla celá čtvrť nesoucí název Little Italy („Malá Itálie“). Tato čtvrť je ovládána mocným mafiánským klanem Salieri. Vše je zde podřízeno nepsaným zákonům tohoto gangu včetně policie a úřadů. Mafiánský klan ovládá mocný Don Salieri. Salieri je především obchodník a to, co má, získal především svojí obratností, taktikou a intuicí.

Don Salieri není zatím tak silný, aby ovládal celé Lost Heaven. Na druhé straně města, ve čtvrti New Ark působí konkurenční klan Dona Morella. Morello je velice obávaná postava celého města, prahnoucí po nadvládě. Díky svým brutálním metodám získal značnou moc. Ovládá odbory a jeho bratr Sergio vlastní přístav ve čtvrti Works Quarter („Dělnická čtvrť"). Z toho mu plynou značné peníze. Navíc je napojen na některé politiky města, zejména pana radního, jemuž dohazuje voličské hlasy zastrašováním dělníků. Je zde pouze jedna překážka, gang Salieriho v Little Italy. Jeho síla je značná a stále roste, což Morella značně znepokojuje. Dona Salieriho zná velmi dobře, protože dříve spolu působili v jednom gangu Dona Peponneho. Po jeho smrti se ale jejich cesty rozešly a každý si založil vlastní klan. Morello se v průběhu příběhu rozhodne Salieriho gangu vyhlásit válku. Začne systematicky jít po jeho lidech a narušovat jeho obchody.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

 • Thomas „Tommy“ Angelo je hlavní postava hry. Tommy pracuje jako taxikář v ulicích Lost Heaven. Tím, že zachrání mafiány Paulieho a Sama, si znepřátelí Morellův gang. Proto se přidá do Salieriho rodiny. Dabing: Marek Vašut (česky), Mike Sorvino (anglicky)
 • Paulie je Tommyho parťák a jeho nejlepší přítel. Je to cholerik se smyslem pro humor. Dabing: Petr Rychlý (česky), William Demeo (anglicky)
 • Sam je Tommyho a Paulieho parťák. Je to málomluvný a uzavřený muž. Dabing: Luděk Čtvrtlík (česky), Matt Servitto (anglicky)
 • Don Salieri, celým jménem Ennio Salieri, je boss mafiánské rodiny. Salieri a Morello byli kdysi „levá a pravá ruka“ dona Peponeho. Po určitých sporech ho však nechali odstranit, rozdělili si město a začali spolu soupeřit o moc. Dabing: Antonín Molčík (česky), George DiCenzo (anglicky)
 • Don Morello je boss mafiánské rodiny a úhlavní nepřítel dona Salieriho. Dabing: Milan Bouška (česky), John Doman (anglicky)
 • Frank je consigliere dona Salieriho. Dabing: Dalimil Klapka (česky), Dan Grimaldi (anglicky)
 • Vincenzo je specialista na zbraně. Dabing: Miroslav Saic (česky), John Tormey (anglicky)
 • Ralph je koktavý automechanik, který se stará o vozy Salieriho klanu. Dabing: Tomáš Sýkora (česky)
 • Lucas Bertone má svůj vlastní autoservis. Má kontakty v lostheavenském podsvětí. Je možné u něj plnit řadu nepovinných misí. Dabing: Václav Knop (česky)
 • Sára je dcera barmana Luigiho. Později se stává Tomovou ženou. Dabing: Linda Rybová (česky), Cara Buono (anglicky)
 • Norman je detektiv lostheavenské policie. Dabing: Alexej Pyško (česky), David O'Brian (anglicky)[9]

Samotný příběh[editovat | editovat zdroj]

Prolog[editovat | editovat zdroj]

Seznam misí

 • Prolog (1938)
 1. Nabídka, která se neodmítá (1930)
 2. Uprchlík
 3. Molotov Party
 4. Běžná rutina
 • Intermezzo 1 (1938)
 1. Fairplay (1932)
 2. Sára
 3. Radši si zvykej
 4. Coura/Kněz
 • Intermezzo 2 (1938)
 1. Výlet do přírody (1933)
 2. Omerta
 3. Návštěva lepší společnosti
 4. Skvělý obchod
 • Intermezzo 3 (1938)
 1. Dobrou chuť (1935)
 2. Všechno nejlepší
 3. Bastard se štěstím
 4. Smetánka
 • Intermezzo 4 (1938)
 1. Volební kampaň (1938)
 2. Jen tak pro radost
 3. Melouch
 4. Smrt umění
 • Epilog (1938–1951)

Vyprávění začíná konspirativním setkáním protagonisty Thomase Angela s detektivem Normanem. Tom se rozhodl změnit svůj život, svěřit se pod ochranu policie a svědčit proti zločinecké organizaci, pro kterou pracoval několik let. V retrospektivě pak odkrývá celý svůj příběh.

Nabídka, která se neodmítá (1930)[editovat | editovat zdroj]

K mafii se Tom dostal náhodou a z nouze. Jednoho dne blízko něj havaroval vůz, ve kterém seděli dva Salieriho mafiáni, Paulie a Sam, které pronásledují Morellovi lidé. Zranění gangsteři vylezli z rozbitého auta a zamířili k Tomovu taxíku. S pistolí v ruce ho donutili ujet a setřást pronásledovatele.

Následuje honička městem, z níž vyjde vítězně Tom. Poté oba gangstery odveze do obávané čtvrti Little Italy k Salieriho baru. Když dorazí na místo, oba muži zmizí v baru. Zanedlouho se otevřou dveře, z nichž vyjde mohutnější ze dvojice gangsterů, Sam. Jak jde k Tomovu taxíku, sahá do vnitřní kapsy. Tom si myslí, že je zle, ale než stačí nastartovat, je Sam u něj a z kapsy tahá obálku s penězi a dává mu ji společně s návrhem, aby se přidal k jejich gangu. Tom jen poděkuje s tím, že si to rozmyslí.

Uprchlík[editovat | editovat zdroj]

Thomas Angelo tak pokračuje v práci obyčejného taxikáře a rozváží lidi po celém městě Lost Heaven. Názor ale změní a návrh přijme; když pak jednoho dne odpočívá na parkovišti, najdou si ho lidi od Morella a pokusí se mu zničit auto a zmlátit ho. Tom po pronásledování a honičce v uličkách Little Italy uteče do Salieriho baru, kde může najít potřebnou ochranu. Obrátit se na policii by nemělo smysl, protože i tam má Morello své lidi. Navíc vidina velkých výdělků je lákavá. A tak se Tom Angelo stává členem Salieriho mafie, zpočátku zastává funkci řidiče. Válka gangů začíná.

Molotov Party[editovat | editovat zdroj]

(Tady je historická nepřesnost, protože označení Molotovův koktejl pochází až z roku 1939). Jako první úkol musí Tom zničit zápalnými lahvemi a baseballovou pálkou jako odplatu tři automobily protivníka a případně poškodit nebo ukrást auto samotnému Morellovi.

Běžná rutina[editovat | editovat zdroj]

V kapitole Běžná rutina se původní plán pouze omezoval na vybírání výpalného. Po té co Morellovi podřízení v Clarkově Motelu za městem zajmou Sama, Tomova nadřízeného v hierarchii Mafie a seberou mu peníze, zvrhne se tam situace v přestřelku a Tom situaci řeší.

Intermezzo 1 (1938)[editovat | editovat zdroj]

V intermezzu sedí Thomas s detektivem Normanem v kavárně a diskutují nad událostmi, které se zatím v příběhu staly. Detektiv se ptá Thomase na jeho názor na vraždění lidí a on odpovídá, že je to situace ve které byl a po té povídá o vlivu, který měl na další lidi. Po té se Norman ptá na Policii a Thomas odpovídá, že je velká korupce. Po té připojuje mezi dalšími i jednu historku o Morellovi…

Fairplay (1932)[editovat | editovat zdroj]

Kapitola Fairplay se točí kolem automobilových závodů, v nichž je Tom instruován, aby sabotoval auto jednoho ze závodníků, aby Salieri nepřišel o pověst, když celou čtvrť instruoval o vsázení si na jejich jezdce. Po úspěšně sabotáži závodního auta, při které se Tomas seznámí s Lucasem Bertonem, je favorit Salieriho napaden a Tom se nakonec musí sám zúčastnit závodu.

Sára[editovat | editovat zdroj]

Na začátku kapitoly je Thomas požádán barmanem Luigim, aby doprovodil jeho dceru Sáru domů, protože ji den předtím obtěžovali nějací výtržníci. Po té, co ji ochrání, se s ní dokonce intimně sblíží.

Radši si zvykej[editovat | editovat zdroj]

Po té co Salieri obdrží informace o útoku na dceru Sáru jeho kuchaře a barmana Luigiho se rozhodne tomu udělat přítrž, Vyšle proto Toma a Paulieho aby se vypořádali s partou výtržníků. Informace od tlustého Biffa je spolehlivě zavede do Čínské čtvrti, kde se strhne bitka a po té i přestřelka a honička. Tato akce ale později způsobí Salieriho organizaci značné problémy.

Coura[editovat | editovat zdroj]

Thomas je v autě instruován Frankem, že jeden šéf nevěstince se přidal k Morellovi a proto musí zemřít. Také že mezi výtržníky, které předtím zabili byl i syn radního, který má ten den pohřeb. K tomu musí do vzduchu vyhodit i jeho kancelář a zavraždit prostitutku Michelle, která udává členy Salieriho klanu policii. Nakonec však projeví Tom soucit a spokojí se s jejím slibem, že okamžitě opustí město.

Kněz[editovat | editovat zdroj]

Po explozi kanceláře Thomas prchá přes střechy domů za pronásledování policie až do kostela, kde právě probíhá pohřeb. Jeden z pozůstalých však poznává Tommyho, který se ukrývá u oltáře v zakristii a dochází k přestřelce, během které vyjde najevo, že smrt nebožtíka byla způsobena o pár dnů dříve právě během honičky v Čínské čtvrti.

Intermezzo 2 (1938)[editovat | editovat zdroj]

Tom a Norman opět řeší události, o kterých Thomas povídal. Údajně došlo i na spojení Morella a policie. Tom začal vést ještě divočejší život než žil doposud. kvůli tomu mu však do duše promlouvá Frank.

Výlet do Přírody (1933)[editovat | editovat zdroj]

Gangsterská trojice je instruována, že má převzít zásilku alkoholu na odlehlé farmě. Vše se ale zvrtne a Sam je málem zabit.

Omerta[editovat | editovat zdroj]

Tentýž den consigliere Frank pod nátlakem předává policii důležité účetní knihy. Na Salieriho příkaz se Tom vydává vystopovat Franka, získat knihy a nakonec ho zlikvidovat. To ho zavede až na lostheavenské letiště. Nakonec ale Franka nezabije, pouze jej donutí vrátit dokumenty a nechává jej odletět do Evropy.

Návštěva lepší společnosti[editovat | editovat zdroj]

Salieriho organizaci je třeba definitivně zabezpečit proti trestnímu stíhání, protože prokurátor na ni vyvíjí velký tlak. Proto je Tom vyslán ukrást prokurátorovi vyšetřovací spis.

Skvělý obchod[editovat | editovat zdroj]

Pauli získal kontakt na skvělý obchod s nelegálním alkoholem, ke kterému by mělo dojít v nadzemním parkovišti. Na místě se však vyskytnou Morellovi zabijáci, kteří vyvolají přestřelku.

Intermezzo 3 (1938)[editovat | editovat zdroj]

V třetím intermezzu se baví Norman s Angelem o konci prohibice, svatbě se Sárou, popisu aktivit mafie, odporu mafie ke drogám, pravidlech mafie a morálce na obou stranách.

Dobrou chuť (1935)[editovat | editovat zdroj]

Tom je požádán aby Salieriho doprovodil na oběd do restaurace k Pepému, kde je na něho spáchán atentát. Po úspěšném odražení útoku dochází Salieri ke zjištění, že jeho bodyguard Carlo ho zradil. Proto je nutné se pomstít i jemu.

Všechno nejlepší[editovat | editovat zdroj]

Salieri dochází ke zjištění, že je potřeba odstranit radního, který je významný Morellův spojenec. Atentát proběhne na jeho oslavě narozenin, která se odehrává na palubě parníku.

Bastard se štěstím[editovat | editovat zdroj]

Válka gangů se přiostřuje. Po několika neúspěšných pokusech je zabit Sergio Morello, jenž je bratr Dona Morella, v přístavu.

Smetánka[editovat | editovat zdroj]

Nakonec Tom zabije i jeho bratra „Dona“ Morella (tato kapitola má dva alternativní konce, jeden na letištní runway a druhý na nedostavěném mostě za městem).

Intermezzo 4 (1938)[editovat | editovat zdroj]

Thomas vysvětluje svoje vidění světa a konfrontuje ho s detektivem Normanem. Vysvětluje taky systém hierarchie a jak to vidí on.

Volební kampaň (1938)[editovat | editovat zdroj]

Thomas zastřelí ze starého vězení odstřelovací puškou potenciálně nebezpečného politika a Salieriho vítězství se zdá být úplné.

Jen tak pro radost[editovat | editovat zdroj]

Salieri vysílá Toma, Paulieho a Sama, aby získali zásilku kubánských doutníků. Před splněním úkolu Paulie navrhuje mimo doslech Salieriho přepadení banky, to však Sam označuje jako zradu a proto z toho návrhu schází. Při plnění úkolu Tom zjistí, že v krabičce s doutníky byly ukryty diamanty. Utvrdí jej to v přesvědčení, že Salieri před nimi zatajuje část výnosů; proto přijme od Paulieho nabídku trochu si finančně pomoci společným přepadením banky.

Melouch[editovat | editovat zdroj]

Po návštěvě Paulieho bytu, jízdou nadzemkou, průzkumu banky a nakoupení zbraní a získání auta dochází k přepadení. Přepadení končí úspěšně.

Smrt umění[editovat | editovat zdroj]

Mise Smrt umění se odehrává v městské galerii, která je vytvořena podle Uměleckohistorického muzea ve Vídni

Samotné přepadení sice proběhlo úspěšně, ale druhý den nalezne Tom Paulieho v jeho bytě mrtvého; peníze z lupu jsou také ztraceny. Do bytu zavolá Sam a varuje Toma, že Salieri se dověděl o jejich akci a chce zabít i jej. Nabídne schůzku v městské galerii. Ukáže se, že Sam nemá v úmyslu Toma chránit a místo toho jej nalákal do pasti. V boji proti přesile mafiánů Tom zabije všechny protivníky a nakonec i Sama. Ten mu před smrtí sdělí některá fakta, zejména to, že Salieri věděl o Tomově nespolehlivosti, a že nechal nakonec najít a zastřelit prostitutku Michelle (která se přes svůj slib vrátila do Lost Heaven) i účetního Franka; nakonec varuje Toma, že si ho mafie stejně najde.

Tom se stane korunním svědkem a svědčí proti mafii. Po procesu, v němž jsou vyneseny vysoké tresty včetně několika rozsudků smrti, dostane novou identitu a s rodinou se odstěhuje na druhý konec země, kde pracuje jako řidič u malé firmy.

Epilog (1938–1951)[editovat | editovat zdroj]

Epilog se odehrává někdy v 50. letech. K Tommyho domku přijíždějí v červeném sportovním autě dva muži. Poté, co hlavního hrdinu osloví jeho původním jménem (Tommy Angelo), Joe vytáhne zpod saka luparu a se slovy „Pozdravuje vás pan Salieri“ jej z bezprostřední blízkosti zastřelí. Příběh se uzavírá vnitřním monologem Toma, který umírá na zkrvaveném trávníku. (Na tuto scénu odkazuje také volné pokračování Mafia II.)

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Atmosféru hry doplňuje dobová hudba známých jazzových muzikantů (Django Reinhardt and the Hot Club de France, The Mills Brothers, Louis Armstrong, Louis Prima, Lonnie Johnson, Latcho Drom a jedna skladba od Louise Jordana and his Tympany Five) a původní hudba, kterou složil Vladimír Šimůnek a nahrál Český symfonický orchestr pod taktovkou Adama Klemense. Pasáž na konci obsahuje skladbu Lake of Fire, hranou Lordz of Brooklyn. Poslední verš písně si půjčuje hudební uspořádání od ústřední melodie k filmu Kmotr. Každá část města má svoji skladbu a v akčních pasážích scénu podbarvuje určitý hudební motiv.

Interpret Skladba Místo nebo mise, kde lze skladbu slyšet
The Mills Brothers Caravan Město, Oakhill
The Mills Brothers Chinatown, My Chinatown Město, Chinatown
Duke Ellington The Mooche Město, Works Quarter
Django Reinhardt Belleville Město, Central Island
Django Reinhardt Cavalerie Město, Little Italy
Django Reinhardt Echoes of France Město, Oakwood
Django Reinhardt Manoir de Mes Reves Město, Hoboken
Django Reinhardt Minor Swing Město, New Ark
Django Reinhardt Vendredi 13 Město, Down Town
Django Reinhardt Lentement Mademoiselle Město
Django Reinhardt Oiseaux des Iles Město
Django Reinhardt Douce ambiance Krajina
Lonnie Johnson Jet Black Blues Krajina
Louis Prima I’m Living in a Great Big Way Krajina a mise Uprchlík
Louis Prima Sing It Way Down Low Omerta (letiště)
Mills Brothers Tiger Rag Molotov Party (Morellův bar)
Mills Brothers Moanin’ For You Skvělý obchod (parkoviště)
Mills Brothers You Rascal, You Bastard se štěstím (bar)
Louis Armstrong I’m Not Rough Radši si zvykej (bar)
Louis Jordan You Run Your Mouth and I’ll Run My Business Skvělý obchod
Django Reinhardt Cou-cou Všechno nejlepší (loď)
Django Reinhardt Coquette Smetánka (bar)
Django Reinhardt Rhythm Futur Jen tak pro radost (bar)
Mills Brothers Out For No Good Volební kampaň (bar)
Latcho Drom La Verdine Uprchlík (ulička), Bastard se štěstím (železniční přejezd)

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

PC verze[editovat | editovat zdroj]

PC verze je nejstarší a nejobsáhlejší verze. I když se v USA skoro neprodávala, vynahradila si to v Evropě, hlavně v Německu (celkem asi jeden milion kusů). Avšak konzolová verze byla nejvíce prodávána právě v USA a v Evropě skoro vůbec. Tato situace nastala díky marketingu a masivní reklamní podpoře konzolové verze (celkem asi dva miliony kusů).

V roce 2014 byla serverem Bonusweb vyhlášena anketa o nejlepší česko-slovenskou videohru. Z celkem 13 143 hlasů Mafia získala 3866 a skončila na prvním místě, daleko před druhou Operací Flashpoint.[10]

Konzolová verze[editovat | editovat zdroj]

Mafia byla portována v roce 2003 na Playstation 2 a v roce 2004 na Xbox. Původní verze byla vyvíjena a optimalizována výhradně pro provoz na PC. Jednorázový způsob nahrávání herního prostředí do paměti a jeho velký rozsah způsobily, že při portování hry pro konzole bylo nutné provést řadu radikálních řezů aby se dosáhlo plynulého chodu na konzolích s nižším výpočetním výkonem. Illusion Softworks nebyl do portování hry zapojen. Mnoho funkcí PC verze je v konzolové verzi odstraněno nebo redukováno (zalidnění města, policejní hlídky v okolí města, jízdní model, dohlednost, kvalita textur a modelů atd.).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.esuba.eu/index.php?action=clanek&lang=cz&filter=pg&id=4164&page_mode=
 2. http://www.databaze-her.cz/hry/
 3. http://hramafiamira.blog.cz/0612/uvod
 4. http://bonusweb.idnes.cz/mafia-hratelne-demo-0o2-/Clanek.aspx?c=A021102_mafiademo_bw
 5. Metacritic.com: průměr recenzí PC verze: 88 %, průměr uživatelských recenzí: 89 % (26. 4. 2012)
 6. Průměr uživatelských hodnocení PC verze (databaze-her.cz): 92 % (26. 4. 2012)
 7. Analýza narativních principů hry Mafia (kopie na web.archive.org)
 8. Making of Mafia
 9. Popis jednotlivých postav na fan stránce mafia.scorpions.cz
 10. Nejlepší česko-slovenská hra? Že neuhádnete, kdo na plné čáře vyhrál. Bonusweb [online]. 2014-12-04 [cit. 2014-12-04]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]