Mafie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Maffie – česká odbojová organizace během první světové války.

Mafie, často označovaná „skutečnými pány“ Itálie jako Cosa Nostra („naše věc“), je tajná společnost vzniklá v polovině 19. století na Sicílii. Její odnož se objevila ke konci 19. století na východním pobřeží Spojených států společně s vlnou italských imigrantů. Členové mafie byli vždy jen muži.

Moc mafie ve Spojených státech vrcholila v průběhu 20. století, dokud vyšetřování FBI v 70. a 80. letech její vliv nesnížilo. O její oslabení se také stará Interpol. Navzdory úpadku se mafie a její reputace zakořenila v americké populární kultuře, především filmech, seriálech a dokonce reklamě.

I po úpadku zůstala mafie jednou z nejmocnějších kriminálních organizací ve Spojených státech. Ovládá kriminální podsvětí především v Chicagu a New Yorku. Mafie také nadále působí ve své „domovské“ vlasti, Itálii.

Od ostatních forem zločinu se mafie liší nejen svou strukturou, ale také infiltrací do státu – mafie má své členy nebo lidi jí nakloněné na místech státních úředníků, politiků, soudců a policie. Díky tomu se jí daří nejen prosazovat své zájmy, ale také krýt svou činnost.

Mezi aktivity mafie patří např. obchod s drogami, obchod s alkoholem (zejm. za prohibice), řízená prostituce a kontrola pornoprůmyslu, hazardní hry (zejm. v minulosti) a obchod se zbraněmi.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Slovo mafie vzniklo podle některých pramenů ze starého sicilského přídavného jména mafiusu, které má kořeny v arabském mahjas (byl zde dříve Sicilský emirát), což znamená agresivní, chvástavý, vychloubavý. Doslovně přeloženo naparovat se, ale může to také znamenat opovážlivost nebo odvaha.

Mohlo se také jednat o původní slovo maffia nebo mafia, které v italském dialektu znamenalo chudoba, bída, nouze. Ve staré toskánštině existovalo slovo malfusso, což znamenalo nevěřící nebo zločinec.

Jiné zdroje tvrdí, že vzniklo ze slov ma fia znamenajících moje dcera jež údajně křičela italská žena poté, co jí znásilnili dceru.

Jiný populární výklad říká, že slovo MAFIA je složenina prvních písmen z věty Morte alla Francia, Italia avanti!, čili volně přeloženo – „Zabijme všechny Francouze, Itálie vpřed!“ a pochází z doby, kdy byla část Itálie pod francouzskou nadvládou.

Začátky[editovat | editovat zdroj]

Charles „Lucky“ Luciano, jeden z nejznámějších amerických bossů

Roku 1860 byla Sicílie připojena k Itálii. Sjednocený právní řád již neumožňoval tradiční aristokratické vynucování práva. Kvůli zhoršující se hospodářské situaci se mnoho Sicilanů odstěhovalo do USA. V 19. století čelili obyvatelé Sicílie stálému útlaku a potřebovali ochranu. Protože se jim jí nedostávalo od oficiálních autorit, vznikla skupina místních obyvatel, kteří vzali spravedlnost do svých rukou. To je považováno za začátek organizace, které se později začalo říkat mafie.

Na přelomu 19. a 20. století přicházelo do Ameriky, zejm. do New Yorku, mnoho italských imigrantů. V některých newyorských čtvrtích se pak tvořily gangy, které mezi sebou bojovaly. Největším z nich byl Five Points Gang, ke kterému patřil např. Johnny Torrio, Frankie Yale, Al Capone, nebo Lucky Luciano. Jedinou jeho vážnou konkurencí byl Monk Eastman's Gang. V roce 1903 proběhla v ulicích New Yorku velká bitva, která měla rozhodnout, která z obou skupin získá nadvládu. Výsledek byl nerozhodný, postupně však byla moc gangu Monk Eastman's oslabena. Členové gangu Five Points Gang se pak zařadili do struktur mafie.

V roce 1930 a 1931 vyvrcholila tzv. Castellamarská válka, ve které proti sobě bojovaly dva největší mafiánské klany. Jeden z nich vedl Joe Masseria a druhý Salvatore Maranzano. V roce 1931 rozdělil Maranzano newyorskou mafii na pět skupin (tzv. rodin), které se později ustálily pod názvy Gambino, Genovese, Colombo, Lucchese a Bonanno. Sám Maranzano se prohlásil šéfem všech pěti skupin.

Muž s pravděpodobně největší mocí v historii mafie, Lucky Luciano, nechal v září 1931 Maranzana zabít. Tím přebrala moc mafie mladší generace. Luciano stanovil tzv. Komisi, která sestávala z čelních představitelů všech pěti rodin. Byly stanoveny hranice teritorií a každá rodina uznávala autonomii ostatních. Všechny důležité věci měly být řešeny dohromady a každá rodina měla mít při rozhodování stejný hlas. Pokud byla napadena jedna rodina, mohla očekávat podporu ostatních rodin a naopak, pokud některá rodina pravidla porušila, stály proti ní všechny ostatní rodiny.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Odhaduje se, že v Itálii mafie vydělává zhruba 100 miliard EUR ročně.[zdroj?] Peníze pak mafie dává do normálního oběhu a tak je legalizuje. K jádru mafie má v současnosti v Itálii patřit přibližně 5 000 lidí a zhruba 20 000 sympatizantů.

Mafie ve světě[editovat | editovat zdroj]

Kromě mafie v USA a na Sicílii (Cosa Nostra) působí ve světě mnoho dalších mafiánských skupin, mezi nejznámější patří např. :

V Itálii rozvíjí činnost kromě Cosa Nostry také Camorra, 'Ndrangheta, Sacra Corona Unita a Stidda.

Struktura mafie[editovat | editovat zdroj]

Struktura mafie se velmi podobá pyramidové struktuře vedení podniků.

Tradiční[editovat | editovat zdroj]

 1. Capo di Capu Re (Král šéfa šéfů, označuje respektovaného starého, nebo už vysloužilého člena, nejvyšší postavení.)
 2. Capo di Tutti Capi (Šéf šéfů)
 3. Capo Crimini (Kriminální šéf, Don – hlava kriminální rodiny)
 4. Capo Bastone (Hlava bouchačů, podšéf, podřízený Capo Crimini)
 5. Consigliere (Poradce)
 6. Caporegime (Hlava řízení, kapitán, který velí „posádce“ asi deseti Sgarristi)
 7. Sgarrista nebo Soldato (Voják, slouží mafii jako pěšáci)
 8. Picciotto (Malý muž, nízká hodnost, slouží především jako „vymahač“)
 9. Giovane D'Onore (Spřízněný člen, většinou bez sicilských nebo italských kořenů)

Sicilská[editovat | editovat zdroj]

 1. Capo di Tuti capi – (Don)
 2. Consigliere – (Kancléř nebo poradce)
 3. Sotto Capo – (Podšéf)
 4. Caporegime – (Šéf skupin nebo kápo)
 5. Uomino D'onore – („Čestný muž“)
Hlava chicagské mafie Al Capone

Americká mafie[editovat | editovat zdroj]

 1. Boss, Don – (šéf)
 2. Underboss – (Podšéf)
 3. Consigliere – (Poradce)
 4. Capo, Captain – (Kápo, Kapitán)
 5. Soldier – (Klasický mafián)
 6. Associate – (Společník, společníků bývá v rodině nejvíce)
 7. Outsider – (je mimo rodinu, ale spolupracuje s ní)

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]