Frank Costello

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frank Costello
Costello během výslechu, 1951
Costello během výslechu, 1951
Narození 26. ledna 1891
Cassano allo Ionio
Úmrtí 18. února 1973 (ve věku 82 let)
New York
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Místo pohřbení Saint Michael's Cemetery
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Francesco Castiglia, známý jako Frank Costello (26. ledna 1891 Lauropoli, Itálie18. února 1973 New York) byl jeden z nejvlivnějších představitelů italsko-amerického organizovaného zločinu v 1. polovině 20. století. Kvůli svým kontaktům s politiky, soudci a policií byl tento mafiánský boss nazýván The Prime Minister (Premiér).

Mládí[editovat | editovat zdroj]

V roce 1891 se narodil v Kalábrii jako Francesco Castiglia. Ve čtyřech letech se spolu se svou rodinou přestěhoval do Spojených států, do New Yorku. Tam se stal členem pouličního gangu a začal si říkat Frank Costello. Mezi jeho aktivity patřily krádeže a vloupání.

V New Yorku se také seznámil s Lucky Lucianem. Začali spolu provozovat výherní automaty, hazardní hry a za prohibice se věnovali obchodu s alkoholem. Costello se brzy stal člověkem, který dovedl podplatit kohokoliv.

Po skončení prohibice v roce 1933 se Costello soustředil zejména na provoz heren.

Nástupce Lucky Luciana[editovat | editovat zdroj]

Když byl v roce 1936 poslán Lucky Luciano do vězení, byl Costello pověřen funkcí výkonného šéfa. Vito Genovese se stal jeho podšéfem. Za Costellova vedení se organizaci dařilo, a to nejen v New Yorku, ale i v ostatních městech, kde měl Costello své lidi (např. Meyer Lansky byl na Floridě a Bugsy Siegel se staral o záležitosti v Los Angeles). Costello řídil také kasina v Las Vegas a na Kubě. Costellův zástupce, Vito Genovese, však mezitím musel odjet do Itálie kvůli soudnímu stíhání. Vrátil se v roce 1946, když byli svědkové v jeho procesu umlčení.

Ve stejném roce byl naopak Lucky Luciano deportován do Itálie. Genovese se tedy chtěl dostat na vedoucí pozici místo Franka Costella. Bránil mu v tom však mimo jiné Costellův přítel, Albert Anastasia, který byl známý jako člověk, který vraždy nezadává, ale vykonává.

Výslechy[editovat | editovat zdroj]

V letech 1950 a 1951 docházelo v Americe k rozsáhlým výslechům osob, které byly v podezření ze spojení s organizovaným zločinem. Tuto akci vedl senátor Estes Kefauver. Frank Costello byl rovněž vyslýchán a jeho projev přenášela televize. Nebylo mu však vidět do tváře, pouze na ruce. Přestože toho mnoho neřekl, jeho hlas měl inspirovat Marlona Branda v roli Vita Corleona ve filmu Kmotr.

Mezi lety 1952 a 1956 stál Costello několikrát před soudem, vězení se však vždy úspěšně vyhnul nebo tam strávil jen pár měsíců.

Atentát[editovat | editovat zdroj]

V dubnu roku 1957 se Franka Costella pokusil zastřelit Vincente Gigante, stalo se tak na příkaz Vita Genovese. Costello však přežil. Ve stejném roce byl však zabit Albert Anastasia.

Costello se rozhodl, že odejde do ústraní a předá vedení organizace Genovesovi. Ten se tedy stal novým bossem.

Později byl Genovese za pomoci Meyera Lanskyho a Lucky Luciana vlákan do drogového obchodu, který skončil obžalobou a vězením. Genovese strávil za mřížemi 10 let, než tam roku 1969 zemřel.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Frank Costello zůstával dál důležitým článkem mafie, i když už neměl řídící funkci.

Zemřel přirozenou smrtí na srdeční infarkt 18. února 1973 v newyorské nemocnici.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]