Vito Genovese

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vito Genovese
Vito Genovese NYWTS.jpg
Narození21. listopadu 1897
Tufino
Úmrtí14. února 1969 (ve věku 71 let)
Springfield
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Místo pohřbeníSt. John Cemetery (Queens)
Povolánípašerák drog
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vito Genovese (21. listopadu 1897 Rosiglino, Itálie[1][2]14. února 1969 Springfield, Missouri, USA) byl jeden z nejobávanějších italsko-amerických mafiánských bossů.

Začátky[editovat | editovat zdroj]

Vito Genovese se narodil v roce 1897 v Itálii. V roce 1913 emigrovala jeho rodina do USA, do New Yorku. Tam se Genovese začal věnovat kriminální činnosti. Pracoval pro Joe Masseriu, Lucky Luciana a Franka Costella. Orientoval se na loupežná přepadení, kuplířství, obchod s alkoholem a drogami. 15. dubna 1931 pomohl Lucky Lucianovi zabít Joe Masseriu.

Vito Genovese byl krutý a vypočítavý, nikdo si nemohl být jistý, jestli ho Genovese nepodvede. Kvůli získání moci byl ochotný zabít i lidi, kteří mu pomáhali.

Genovese byl ženatý, jeho žena však v roce 1929 zemřela a on se zamiloval do Anny Petillo. Ta však byla vdaná. Genovese proto jejího manžela zabil a dva týdny poté se s Annou oženil. Narodily se jim dvě děti, Nancy a Phillip. Anna se později se svým manželem rozvedla a při rozvodu poskytla informace o Genovesově kriminální činnosti.

Útěk z USA[editovat | editovat zdroj]

Vito Genovese měl velké ambice, chtěl se stát nejen bossem klanu (rodiny), ale i capem di tutti capi, bossem všech bossů.

V roce 1936 byl mafiánský boss Lucky Luciano uvězněn a Genovese cítil svou šanci. Funkcí výkonného šéfa byl však pověřen Frank Costello. Genovese musel roku 1937 odjet na Sicílii, protože byl stíhán kvůli vraždě Ferdinanda "The Shadow" Boccia.

V Itálii se Genovese věnoval obchodu s drogami a aktivně podporoval diktátora Mussoliniho, ačkoliv Mussolini mafii v Itálii pronásledoval. Když v roce 1943 podnikli Američané invazi na Siciílii, Genovese se k nim přidal, pracoval pro ně jako tlumočník. Přitom však kontroloval černý trh. Když Američané zatkli na Genovesovo upozornění místní dealery zbraní a drog, Genovese na jejich místa dosadil své lidi.

V roce 1945 se Genovese vrátil zpátky do USA. V té době již byli všichni jeho svědci umlčení. Hlavní svědek, Peter La Tempa, který byl pod policejní ochranou, byl otráven.

Převzetí moci[editovat | editovat zdroj]

V dubnu roku 1957 chtěl Genovese zlikvidovat Franka Costella, ten však útok přežil. Později toho roku, 25. října, dal Genovese zabít svého dalšího rivala, Alberta Anastasiu.

Frank Costello tedy ustoupil a Vito Genovese převzal vedení největšího a nejbohatšího newyorského klanu, rodiny Luciano, záhy přejmenované na rodinu Genovese.

Vito Genovese, 1959

Apalachin[editovat | editovat zdroj]

14. listopadu 1957 se na popud Genoveseho konala v Apalachinu ve státě New York konference. V domě Josepha Barbary se sešli bossové největších rodin z různých měst, jejich asistenti a bodyguardi, dohromady desítky lidí. Genovese si tam chtěl utvrdit svou pozici. Kromě toho byla na programu otázka dalšího obchodu s drogami. V červenci roku 1957 byly totiž za tento trestný čin zpřísněny tresty.

Kolem domu Josepha Barbary jeli v té době dva policisté, kteří si všimli množství luxusních aut. Začali si poznamenávat jejich značky. Někteří přítomní se proto snažili rychle odjet, ale ulice byla zablokovaná. Někdo zkoušel utéci pěšky, policisté později našli v blízkém lese několik odhozených zbraní a také peněžní hotovost.

Účastníci konference, kteří skončili v rukou policie, byli vyslýcháni a poté propuštěni.

Vina za nezdar této konference byla přisuzována Vitu Genovesovi.

Vězení a smrt[editovat | editovat zdroj]

V roce 1959 připravili Luciano, Lansky a Costello past, do které se měl Genovese chytit. Šlo o obchod s drogami, na který byla upozorněna policie. 17. dubna 1959 byl na základě tohoto obchodu Genovese odsouzen k 15 letům vězení. Trest si odpykával nejprve v Atlantě, později ve Springfieldu ve státě Missouri.

Vito Genovese zemřel ve vězení 14. února 1969. Jeho nástupcem v čele mafiánského klanu se stal Thomas Eboli.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FRASCA, Dom. Vito Genovese: King of Crime. [s.l.]: Avon Books 176 s. Dostupné online. (anglicky) Google-Books-ID: xrOoHAAACAAJ. 
  2. REAVILL, Gil. Mafia Summit: J. Edgar Hoover, the Kennedy Brothers, and the Meeting That Unmasked the Mob. [s.l.]: Macmillan 319 s. Dostupné online. ISBN 978-1-250-02110-6. (anglicky) Google-Books-ID: Ps_04cWxKz4C. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]