Maffie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Mafie – tajná italská kriminální organizace.
Znak odbojové organizace Maffie, použitý na fotgrafickém tablu účastníků domácího odboje spolu s exilovou vládou.
Členové maffie v roce 1918

Maffie byl hlavní orgán českého domácího odboje během první světové války. Řídil zpravodajskou a konspirační činnost, předávání informací a udržoval spojení se zahraniční sekcí. Její činnosti se účastnilo přes 200 osob.[1] Název Maffie byl zvolen podle sicilské organizace známé jako mafie, kterou někteří účastníci odboje tehdy obdivovali.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Po odjezdu profesora T. G. Masaryka do zahraničí v prosinci 1914 byl utvořen domácí výbor, nazvaný „maffie“. Jejím účelem byla od začátku podpora zahraničních akcí T. G. Masaryka. Maffie stála na důsledně protirakouskýchprodohodových pozicích. V březnu 1915 se ustavilo její předsednictvo: Edvard Beneš, Karel Kramář,[2] Alois Rašín, Josef Scheiner a Přemysl Šámal.

V září 1915 se po nucené emigraci Edvarda Beneše stal vedoucím maffie Přemysl Šámal.[1] V tomto roce byl zatčen Karel Kramář, který byl v roce 1916 rakouským soudem odsouzen za velezradu a vyzvědačství k trestu smrti.[2] Tento trest mu byl později změněn na doživotí a v roce 1917 byl Kramář amnestován a propuštěn na svobodu. Ve stejném procesu byl souzen i další člen maffie, novinář a ekonom Alois Rašín.

Činnost maffie byla v průběhu první světové války propojena s činností Československé národní rady (vznikla v roce 1916 v Paříži), ke konci války také s činností Národního výboru československého, který byl ustaven v červnu 1918. Pro spojení domácího odboje s odbojem zahraničním působili tajní kurýři. Jedním z nich byla slavná operní pěvkyně Ema Destinnová.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ROVNÝ, Daniel. Náš svátek - 28.říjen [online]. Britské listy, 2006-10-26, [cit. 2012-01-14]. Dostupné online.  
  2. a b LUSTIGOVÁ, Martina. Vztah Masaryka a Kramáře - Za války a v republice [online]. Český rozhlas, 2006-05-14, [cit. 2012-01-14]. Dostupné online.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HAJŠMAN, Jan. Mafie v rozmachu. Vzpomínky na boj doma. Praha : Orbis, 1933. 444 s.