Československá národní rada

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlajka Československé národní rady (původně Štefánikova vlajka)
Pamětní deska na domě č. 18 v Rue Bonaparte

Československá národní rada (fr. Conseil National Tchécoslovaque) vznikla v roce 1916 v Paříži jako reprezentativní orgán zahraničního odboje z iniciativy Masaryka, Štefánika, Beneše, Štefana Osuského a dalších vedoucích představitelů odboje. Jejím předsedou byl Masaryk, místopředsedy Josef Dürich a M. R. Štefánik a generálním tajemníkem Edvard Beneš. Její sídlo bylo na Rue Bonaparte 18 (dnes na této adrese sídlí konzulát, v předním traktu České centrum) a jejím hlavním tiskovým orgánem byly časopisy La Nation Tchéque (Český národ) a Československá samostatnost. Koncem války se rada přestěhovala o několik domů dále do čísla popisného 34, kde působila až do roku 1918.

Výsledkem činnosti rady byl mimo jiné dekret o vytvoření Česko-Slovenské armády ve Francii, který vydala francouzská vláda 16. prosince 1917. Podle tohoto dekretu se vytvořila samostatná Česko-Slovenská armáda, která podléhala velení Československé národní rady v Paříži.

Koncem války v červnu až září 1918 byla rada postupně uznána vládami Francie, Velké Británie, USA a Japonska za oficiální představitelku budoucího československého státu. Dne 14. října 1918 byla rada přetvořena v tzv. prozatímní československou vládu v Paříži. Formálně zanikla 14. listopadu 1918 vytvořením první vlády ČSR.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]