Dumping

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dumpingem se nejčastěji rozumí prodej vyváženého zboží za hranicemi levněji než v zemi výroby. Jindy se rozumí dumpingem prodej zboží za hranicemi se ztrátou (pod výrobními náklady).

Podle některých zákonů se o dumping jedná i tehdy, když se dovezené zboží prodává v určitém státě levněji, než mohou v témže státě totéž zboží prodávat domácí výrobci. Dosáhne-li v určitém státě výroba určitého zboží takové výše, že nelze celou spotřebovat doma, nutí se výrobci do vývozu i za ceny ztrátové; někdy si nahrazují ztrátu zvýšením cen téhož zboží na domácím trhu, takže pak domácí odběratelstvo doplácí na onen vývoz. Podporuje-li v tom stát výrobce např. tím, že na dovoz onoho zboží zavede vysoká cla, čímž vyloučí z trhu zahraniční soutěž (nebo ji aspoň znesnadní), lze mluvit o dumpingu. Dumping bývá tedy průvodním jevem nadvýroby; může však býti vyvolán i při nezměněné výrobě, jejíž část byla odkázána na vývoz, jestliže se v cizině náhle změní podmínky pro odbyt této části výroby (např. zvýšením dovozních cel).

Dumpingu rovněž využívají velké společnosti k získání monopolů na zahraničních trzích. Firmy s vysokými zisky si mohou po dlouhou dobu dovolit prodávat v zahraničí zboží za ztrátové ceny, aby zničily místní výrobce a zajistily si výsadní postavení na trhu[1]. Tyto metody jsou používány zejména vůči rozvojovým zemím a spadají pod neokolonialismus.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Tento článek obsahuje text (volné dílo) z hesla „Dumping“ Ottova slovníku naučného.
  1. Why Home Prices Might Rise 20 Percent Soon. The Balance. Dostupné online [cit. 2017-07-12].