Subvence

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Subvence (z lat. sub-venire, přijít na pomoc) znamená systematickou hmotnou podporu nebo výpomoc z veřejných prostředků. Nepoužívá se pro veřejné výdaje na školství, zdravotnictví, obranu, sociální pomoc a podobně, kde se z veřejných prostředků hradí většina nákladů.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Subvencemi stát (kraj, obec) podporuje nějaký obor činnosti (kulturu, sport, zemědělství), postiženou oblast, sociálně slabou vrstvu a podobně. Smyslem může být podporovat veřejně prospěšnou činnost, která by se jinak nerozvíjela, podporovat nějaké odvětví hospodářství, povzbudit podnikání nebo vyrovnávat rozdíly mezi oblastmi. Subvence může mít podobu přímé dotace, zvýhodněného úvěru, zaručené ceny, záruk za půjčku, snížení daně a podobně.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Zatímco spravedlivě rozdělované subvence kultury nebo sportu nepůsobí většinou žádné další problémy, subvence do hospodářství jsou často kritizovány. Tak například subvencované zemědělství má neoprávněnou výhodu oproti zemědělství v sousedních zemích a subvence často narušují férové konkurenční podmínky. Subvencované ceny potravin nebo energie vedou často k plýtvání, subvence jednomu odvětví vyvolávají protesty ostatních a subvence se zejména stávají nečestným způsobem volebního boje: politické strany si subvencemi získávají přízeň části voličů, a to z prostředků vybraných na daních ode všech.

Protože subvence mohou deformovat ceny a narušovat volný obchod, různé mezinárodní organizace a úmluvy je omezují nebo zakazují. Tak Evropská unie zakazuje členským zemím subvence pro národní průmysl, na druhé straně ovšem společně subvencuje zemědělství a podporuje různá strategická odvětví, například výrobu letadel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]