Cosa nostra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

„Cosa nostra“ (it. Naše věc) je jméno používané pro sicilskou mafii působící na území Spojených států. Zde se většinou používá označení „Cosa nostra“, což bývá chápáno také jako synonymum mafie.[1],[2] Pojem „Cosa nostra“ však může znamenat také pouze mafii v Itálii, resp. na Sicílii. „Cosa nostra“, ať už se jedná o americkou nebo sicilskou mafii, je rozdělená do jednotlivých klanů (tzv. rodin), v jejichž vedení stojí vždy Boss (Don).

Hierarchie obou skupin je popsána v článku Mafie.

Italská „Cosa nostra“[editovat | editovat zdroj]

Italská „Cosa nostra“ je považována za největší a nejsilnější mafiánskou organizaci v Evropě. Její hlavní sídlo je na Sicílii. Klan (rodina) se neskládá pouze z rodinných příslušníků, ale z lidí vedených jedním Donem (hlavou rodiny), kteří kontrolují určité teritorium.

Sicilská mafie má kořeny v době, kdy Sicílii okupovali Arabové a později Francouzi. Tehdy se začaly kvůli obraně zakládat ozbrojené skupiny. Takové skupiny vznikaly i v 19. století, kdy chránily majetek bohatých velkostatkářů před revoltou sedláků. Sicílie byla daleko od vlády sídlící v Římě, a tak měla mafie volné pole působnosti.

Velký podíl na boji proti Cosa Nostře v Itálii měli soudci Giovanni Falcone a Paolo Borsellino.[3]

Americká „Cosa nostra“[editovat | editovat zdroj]

Mezi vlnami italských imigrantů, kteří koncem 19. století proudili do USA, bylo dost zločinců, kteří poznali, že mohou své krajany ve velkých městech vydírat. Dělo se tak zejm. v New Yorku, Chicagu a New Orleans. Brzy přebraly gangy vládu nad celými čtvrtěmi. Členové gangů postupně vytvořili mafii.

Její rozkvět nastal za období prohibice (mezi lety 19201933). Alkohol se pašoval z Kanady, Mexika nebo Skotska. Alkohol se také tajně vyráběl, jeho kvalita však byla velmi nízká a často vedla k otravám.

V New Yorku v letech 19301931 probíhal ryze sicilský konflikt (Castellamarská válka), který vyvrcholil založením pěti klanů (rodin). Obdobné klany se pak zakládaly také v ostatních amerických městech, např. ve Philadelphii, Bostonu, New Orleans, Dallasu, Detroitu nebo Kansas City. Dnes je mafie aktivní především v Chicagu a New Yorku.[4] Do původní Cosa Nostry, která sdružovala pouze Sicilany, se postupně přiřazovali i členové dalších etnických skupin, např. Irové.

V roce 1970 vyšel v Americe zákon, který se měl stát zbraní proti mafii. Umožňoval podání žaloby v případě, kdy byla osoba v podezření, že patří k nějaké kriminální organizaci. To se stalo tehdy, když obviněný v průběhu deseti let spáchal dva z celkových 35 definovaných trestných činů se stejným cílem nebo výsledkem.

V současnosti porušuje mnoho mafiánů pravidlo omerty, když vypovídá proti svým společníkům, což usnadňuje vyšetřování a usvědčení pachatelů. Nejznámějším mafiánem v tomto směru se stal Tommaso Buscetta.

Mafie naopak těží z toho, že od roku 2001 se pozornost FBI obrátila k hrozbám teroristických útoků.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. National Criminal Justice Reference Service
  2. Howstuffworks.com
  3. Time.com. www.time.com [online]. [cit. 26-11-2006]. Dostupné v archivu pořízeném dne 26-11-2006. 
  4. Akta FBI. www.fbi.gov [online]. [cit. 2008-03-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-10-08. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]