Tommaso Buscetta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tommaso Buscetta
Tommaso Buscetta
Tommaso Buscetta
Narození 13. července 1928
Palermo, Sicilie, Itálie
Úmrtí 2. dubna 2000
New York, Spojené státy americké
Příčina úmrtí Rakovina
Národnost italská
Povolání Mafian
Znám jako člen sicilské mafie
obchodování s drogami
únosy lidí
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tommaso Buscetta (13. července 1928 Palermo, Sicilie, Itálie2. dubna 2000, New York, Spojené státy americké) byl sicilský mafián, únosce, obchodník s drogami a zločinec.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Byl nejmladším ze 17 dětí vychovávaný v chudé oblasti Palerma. S trestnou činnosti započal již v mladém věku. V roce 1945 se zapletl s mafií a následující rok byl již plnoprávným členem rodiny Porta Nuova. Jeho první šéf byl Giuseppe "Pippo" Calo. Jeho první prácí bylo většinou pašování cigaret.

Po masakru v Ciaculli v roce 1963 uprchl do Spojených států amerických, kde mu místní zločinecká rodina pomohla v podnikání s prodejem pizzy. V roce 1968 byl odsouzen v nepřítomnosti za dvojnásobnou vraždu a následně v roce 1970 zatčen v New Yorku. Vzhledem k tomu, že italské orgány nepožádaly o jeho vydání, byl propuštěn. Ihned se přesunul do Brazílie, kde znovu začal s organizováním zločinu, založením obchodní sítě s drogami. V roce 1972 tam byl zatčen a následně vydán do Itálie, kde byl odsouzen na doživotí za dvojnásobnou vraždu v minulých letech. V roce 1980 při krátkém propuštění utekl znovu do Brazílie, kde byl v roce 1983 opět zatčen a poslán zpět do Itálie, kde se pokusil o sebevraždu. Když se mu to nepodařilo, rozhodl se opustit mafii. Požádal o rozhovor s bojovníkem proti mafii Giovanni Falconem a stal se jeho informátorem.

V roce 1970 vyšel ve Spojených státech amerických zákon, který se měl stát zbraní proti mafii. Umožňoval podání žaloby i v případě, kdy byla osoba jen v podezření, že patří k nějaké kriminální organizaci. V současnosti porušuje mnoho mafiánů pravidlo omerty, když vypovídá proti svým společníkům, což usnadňuje vyšetřování a usvědčení pachatelů. Nejznámějším mafiánem v tomto směru se stal právě Tommaso Buscetta.

Zemřel v New Yorku na rakovinu v roce 2000, ve věku 71 roků. Poslední roky žil v míru a v ústraní v USA.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tommaso Buscetta na anglické Wikipedii.