Django Reinhardt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Django Reinhardt
foto: William P. Gottlieb
Základní informace
Rodné jménoJean Reinhardt
Jinak zvanýDjango
Narození23. leden 1910
PůvodBelgie
Úmrtí16. květen 1953 (43 let)
Příčina úmrtíkrvácení do mozku
Místo pohřbeníCemetery of Samois-sur-Seine
Žánrygypsy jazz
Povoláníkytarista, skladatel
Nástrojekytara,housle,banjo
Aktivní roky1928–1953
Příbuzná témataStochelo Rosenberg
Biréli Lagrène
DětiHenri Baumgartner
Babik Reinhardt
PříbuzníJoseph Reinhardt (sourozenec)
Webwww.djangostation.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean "Django" Reinhardt (23. ledna 1910, Liberchies, Belgie16. května 1953, Samois-sur-Seine, Francie) byl belgický gypsy-jazzový kytarista.

Byl romského původu a stal se jedním z prvních evropských jazzových kytaristů, kteří prorazili ve světě. S houslistou Stéphane Grappellim založil Quintette du Hot Club de France, který popsal kritik Thom Jurek jako jedna z nejoriginálnějších skupin v historii jazzu. Jeho nejznámější skladby se staly jazzovými standardy. Patří mezi ně například My Sweet, Minor Swing, Tears, Belleville, Djangology a Nuages (což francouzsky znamená "mraky").

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Liberchies, Pont-à-Celles v Belgii. Jeho cikánská přezdívka "Django" znamená "bdím". Strávil většinu svého mládí v cikánských táborech poblíž Paříže. Hrál tehdy na banjo, kytaru a housle už od útlého věku. Začal s houslemi a postupem času přešel na kytarové banjo, které mu bylo věnováno a na které hraje na své první nahrávce z roku 1928.

Když mu bylo 18, byl zraněn při požáru, který zachvátil jeho karavan, ve kterém žil se svou tehdejší ženou. Byli velice chudí a jako podporu jejich příjmu Bella (Djangova manželka) vyráběla imitace květin z papíru a celuloidu. Díky tomu byl jejich příbytek plný silně hořlavého materiálu. Když se jednou pozdě večer vracel z představení, omylem převrhl svíčku na postel, která se vzňala. Jeho rodina a sousedé ho sice rychle vytáhli do bezpečí, nicméně i přesto utrpěl popáleniny prvního a druhého stupně přes polovinu těla. Jeho pravá noha i prsteník a malík levé ruky byly paralyzovány. Lékaři se domnívali, že již nikdy nebude schopen znovu hrát na kytaru a chystali se mu amputovat nohu. Reinhardt operaci odmítl a po krátkém čase opustil nemocnici. Po roce byl schopen chůze o holi.

Jeho bratr Joseph Reinhardt mu koupil novou kytaru. Bolestivou rehabilitací a tvrdým cvičením si znovu osvojil své dovednosti v docela novém směru, i přesto, že jeho prsteníček a malíček byly částečně ochrnuté. Od té doby hrál všechna svá sóla pouze s dvěma prsty, ostatní používal pouze při tvorbě akordů.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Jeho hudba se stala nedílnou součástí české počítačové hry Mafia.

V době, kdy vydával své písně na gramofonových deskách, jej ostatní umělci, vzhledem k jeho ochrnutí, podezřívali z toho, že si písně zrychluje.

Tony Iommi v 17 letech při práci v továrně přišel o konečky prostředníku a prsteníku pravé ruky. Domníval se, že již nikdy nebude moci hrát na kytaru. Iommiho avšak povzbudilo, aby i nadále zůstal hudebníkem, když se dozvěděl o Djangu Reinhardtovi.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]