Přeskočit na obsah

Django Reinhardt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Django Reinhardt
foto: William P. Gottlieb
Základní informace
Rodné jménoJean Reinhardt
Jinak zvanýDjango
Narození23. ledna 1910
Pont-à-Celles
PůvodBelgie
Úmrtí16. května 1953 (ve věku 43 let)
Samois-sur-Seine
Příčina úmrtíkrvácení do mozku
Místo pohřbeníHřbitov v Samois-sur-Seine
Žánrygypsy jazz
Povoláníkytarista, skladatel
Nástrojekytara, housle, banjo
Aktivní roky1928–1953
Členem skupinyQuintette du Hot Club de France
Příbuzná témataStochelo Rosenberg
Biréli Lagrène
DětiHenri Baumgartner
Babik Reinhardt
PříbuzníJoseph Reinhardt (sourozenec)
Webwww.djangostation.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean „Django“ Reinhardt (23. ledna 1910, Liberchies, Belgie16. května 1953, Samois-sur-Seine, Francie) byl belgický gypsy-jazzový kytarista.

Byl romského původu a stal se jedním z prvních evropských jazzových kytaristů, kteří prorazili ve světě. S houslistou Stéphane Grappellim založil Quintette du Hot Club de France, který popsal kritik Thom Jurek jako jedna z nejoriginálnějších skupin v historii jazzu. Jeho nejznámější skladby se staly jazzovými standardy. Patří mezi ně například My Sweet, Minor Swing, Tears, Belleville, Djangology a Nuages (což francouzsky znamená „mraky“).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Liberchies, Pont-à-Celles v Belgii. Jeho cikánská přezdívka „Django“ znamená „bdím“. Strávil většinu svého mládí v cikánských táborech poblíž Paříže. Hrál tehdy na banjo, kytaru a housle už od útlého věku. Začal s houslemi a postupem času přešel na kytarové banjo, které mu bylo věnováno a na které hraje na své první nahrávce z roku 1928.

Když mu bylo 18, byl zraněn při požáru, který zachvátil jeho karavan, ve kterém žil se svou tehdejší ženou. Byli velice chudí a jako podporu jejich příjmu Bella (Djangova manželka) vyráběla imitace květin z papíru a celuloidu. Díky tomu byl jejich příbytek plný silně hořlavého materiálu. Když se jednou pozdě večer vracel z představení, omylem převrhl svíčku na postel, která se vzňala. Jeho rodina a sousedé ho sice rychle vytáhli do bezpečí, nicméně i přesto utrpěl popáleniny prvního a druhého stupně přes polovinu těla. Jeho pravá noha i prsteník a malík levé ruky byly paralyzovány. Lékaři se domnívali, že již nikdy nebude schopen znovu hrát na kytaru a chystali se mu amputovat nohu. Reinhardt operaci odmítl a po krátkém čase opustil nemocnici. Po roce byl schopen chůze o holi.

Jeho bratr Joseph Reinhardt mu koupil novou kytaru. Bolestivou rehabilitací a tvrdým cvičením si znovu osvojil své dovednosti v docela novém směru, i přesto, že jeho prsteníček a malíček byly částečně ochrnuté. Od té doby hrál všechna svá sóla pouze s dvěma prsty, ostatní používal pouze při tvorbě akordů.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Jeho hudba se stala nedílnou součástí české počítačové hry Mafia.
  • V době, kdy vydával své písně na gramofonových deskách, jej ostatní umělci, vzhledem k jeho ochrnutí, podezřívali z toho, že si písně zrychluje.
  • Tony Iommi v 17 letech při práci v továrně přišel o konečky prostředníku a prsteníku pravé ruky. Domníval se, že již nikdy nebude moci hrát na kytaru. Iommiho avšak povzbudilo, aby i nadále zůstal hudebníkem, když se dozvěděl o Djangu Reinhardtovi.
  • Petr Skoumal zmiňuje Djanga ve své písni Starej pán.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]