Italská kuchyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Italská kuchyně
Italská jídla
Italská jídla
Základní informace
Rozšíření Itálie
Typ národní kuchyně

Italská kuchyně je považována za jednu z nejlepších na světě.[1] Touto kuchyní se inspirovalo mnoho a mnoho dalších. Těšit se v ní můžeme na různé druhy masa a ryb, zeleninu (uvařenou na mnoho způsobů), těstoviny (Itálie se může pyšnit více než 400 druhy), nádivky, zmrzliny (italské zmrzliny jsou považovány také za jedny z nejlepších), dezerty. Podle množství zemědělských plodin se dělí na tři skupiny: severní, střední a jižní.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Italská kuchyně se vyvíjela v průběhu staletí. Ačkoli země známá jako Itálie se sjednotila až v 19. století, kořeny její kuchyně se dají vystopovat až do 4. století př. n. l.. Jídlo a kultura byly v té době velmi důležité, jak je vidno z kuchařky (Apicius), která pochází z prvního století před naším letopočtem.[2] V průběhu staletí ovlivňovaly její vývoj sousední regiony, dobyvatelé, vysoce postavení kuchaři, politický převrat a objevy z nového světa. Italské jídlo se začalo utvářet po pádu římské říše, když se různá města začala oddělovat a tvořit své vlastní tradice. Vzniklo mnoho různých druhů chleba a těstovin a různé variace v přípravě i vaření. Země byla rozdělena. Regionální kuchyně je reprezentována některými z hlavních měst v Itálii. Například Milán (sever Itálie) je známý díky rizotům, Bologna (střed země) je známá pro své tortellini a Neapol (na jih) se proslavila pizzami[3] a špagetami.

Antika[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Římská kuchyně.

První známý italský autor kuchařek byl sicilský Řek jménem Archestratos ze Syrakus ve 4. století před naším letopočtem. Napsal báseň, která hovořila o používání „špičkových a sezónních“ přísad. Řekl, že příchutě by neměly být maskovány kořením, bylinkami nebo jinými kořením. Kladl důraz na jednoduchou přípravu ryb.[4]

Polévky[editovat | editovat zdroj]

Můžeme zde například zmínit polévku Acquacotta (pochází z Toskánska). Je to hustá a pikantní polévka. Připravuje se ze zeleniny (rajčata bez tekutiny, celer, mrkev atd.) a sušených hub. Nahoru se pro ozdobu i chuť dodává vařené vejce. Známá je také zeleninová polévka minestrone.

Hlavní jídlo[editovat | editovat zdroj]

Maso[editovat | editovat zdroj]

Nejvíce se používá maso telecí a kuřecí, které se připravuje na spousty způsobů – grilování, vaření, dušení.

Ryby a mořské pokrmy[editovat | editovat zdroj]

Ryby smaží, grilují a pečou s přidáním citronové šťávy a různého koření. Italové si hodně zakládají na rybích polévkách. Také nesmíme samozřejmě zapomenout na dary moře. Zde dokáží skvěle připravit ústřice, kraby, raky, langusty, humry, sépie a chobotnice.

Těstoviny[editovat | editovat zdroj]

Těstoviny (pasta) jsou význačné svoji kvalitou a oblibou. Mají asi 400 druhů těstovin jako nám známé spaghetti, tortellini a ravioli. Vyrábí se z vody a semolinové mouky, ale jsou i vaječné těstoviny, které jsou po čerstvých nejkvalitnější.

Ravioli
Tortellini

Pizza[editovat | editovat zdroj]

Pizza je jedním z pokrmů, které italskou kuchyni proslavily po celém světě. Připravuje se z mouky, kvasnic, soli a olivového oleje. Na takovýto základ se potom pokládají různé suroviny podle chuti, především rajčata a mozzarella.[5]

Rýže, rizoto[editovat | editovat zdroj]

Rýže se používá hlavně na severu Itálie v krajích Lombardie a Piemonte. Rýže je také častou ingrediencí polévek a dalších chutných pokrmů, například rizota.

Zelenina[editovat | editovat zdroj]

Zelenina je zde také hojně požívaná. Například se z ní dělají čerstvé saláty, oblohy k hlavnímu chodu nebo pouze jako dekorace pokrmu. Jejich oblíbenými druhy zeleniny jsou: fenykl, rajčata, chřest, cuketa, lilek a jiné.

Salámy a uzeniny[editovat | editovat zdroj]

Italské delikatesy

Itálie je proslulá kvalitními uzeninami a salámy. Nejvíce uzenin pochází z kraje Emilia Romagna, pro které je typická sušená šunka prosciutto nebo mortadella.

Sýry[editovat | editovat zdroj]

Parmezán

Itálie je mimo jiné také proslulá výrobou různých sýrů. Každý sýr má v italské kuchyni své místo. Například parmezán (parmigiano-reggiano) se používá převážně na těstoviny, mozzarella zase na pizzu.

Koření[editovat | editovat zdroj]

Nejtypičtějším kořením Itálie je bazalka.

Zákusky, cukroví[editovat | editovat zdroj]

Mezi italské dezerty patří např. zabaione, panna cotta, tiramisu nebo zuccotto.

Zmrzlina[editovat | editovat zdroj]

Italská zmrzlina

Pravá italská zmrzlina (gelato) má smetanovou (krémovou) chuť. Jedním z vynikajících výrobců pravé italské zmrzliny je PreGel (r. 1967).[6]

Tiramisu[editovat | editovat zdroj]

Tiramisu má celkem pestrou historii. Pochází z Toskánska. Ve Florencii se v 19. století stalo oblíbenou pochoutkou. Dále se dostal do Anglie a do Ameriky (San Francisco). Hlavními ingrediencemi tiramisu je sýr mascarpone, vaječné žloutky, cukr, silné espresso, máslo (pro tu správnou chuť) a kvalitní kakao.

Nápoje[editovat | editovat zdroj]

Víno[editovat | editovat zdroj]

Itálie patří mezi největší producenty vína na světě.[7] Colombano je jedno z míst, kde se pěstuje vynikající víno. Později zpracovávané pomocí lihu. Italská vína patří jedním z nejlepších na světě co se týče kvality a chuti. Existuje mnoho odrůd. Ale přesto jedna jasně vítězí – a to je Sangiovese, dále jsou známé Barbera, Chianti, Nebbiolo, Aglianico del Vulture, Catarrato Bianco Siciliano, Nero ďAvola, Montepulciano, Trebbiano Toscano a Primitivo.

Káva[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.novinky.cz/clanek/151326-italska-kuchyne-nejlepsi-na-svete.html
  2. History of Italian Food [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. First pizzeria was settled in Naples
  4. Del Conte, 11.
  5. FESLIKENIAN, Franca. La Pizza. Savigliano: Gribaudo srl, 2004. ISBN 88-8058-793-5. S. 3. (italský) 
  6. http://www.italska-zmrzlina.cz/
  7. http://www.lidovky.cz/putovani-po-italii-0aj-/ln_vino.asp?c=A051103_140441_ln_vino_vvr

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]