Rak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o infrařádu korýšů. Další významy jsou uvedeny v článku Rak (rozcestník).

Wikipedie:Jak číst taxobox Raci

alternativní popis obrázku chybí
Rak signální
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: korýši (Crustacea)
Třída: rakovci (Malacostraca)
Infrařád: raci (Astacidea)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Raci jsou desetinozí korýši z třídy rakovci a infrařádu Astacidea. Je popsáno přes 650 druhů raků, kteří se řadí do tří čeledí, Astacidae, Cambaridae a Parastacidae. Žijí na všech kontinentech vyjma Antarktidy. V Africe žijí původní druhy raků jen na ostrově Madagaskar, na africký kontinent však byli zavlečeni. Raci se vyskytují v tekoucí i stojaté vodě.

V České republice jsou původní dva druhy raků, rak říční a rak kamenáč. V 19. a 20. století pronikly do volné přírody v Česku tři další druhy, rak bahenní, rak pruhovaný a rak signální. Oba původní druhy raků jsou v Česku chráněny jako kriticky ohrožené (mají vysoké nároky na čistotu vody a ohrožuje je račí mor i příbuzné invazní druhy korýšů). Chráněný je rovněž nepůvodní rak bahenní.

V dobách, kdy byli raci hojní, se v českých zemích používali jako oblíbené postní jídlo a zdroj masa pro chudé vrstvy obyvatel. Čeština má řadu ustálených obratů, v nichž se objevuje rak: „červený jako rak“ (raci po uvaření získají červenou barvu); „ani ryba ani rak“; „chytit raka“ (= nesprávně zavadit o vodu při veslování). Raci se objevují také ve jménech a erbech, příkladem je město Rakovník.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]