Raci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Rak)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Na tento článek je přesměrováno heslo Rak. Tento článek je o infrařádu korýšů. O dalších významech pojednává článek Rak (rozcestník).
Možná hledáte: Racci.
Jak číst taxoboxRaci
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen korýši (Crustacea)
Třída rakovci (Malacostraca)
Infrařád raci (Astacidea)
Latreille, 1802
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Raci (Astacidea, Astacoidea) jsou desetinozí korýši z třídy rakovci. Je popsáno přes 650 druhů raků, kteří se řadí do tří čeledí: Astacidae, Cambaridae a Parastacidae. Žijí na všech kontinentech vyjma Antarktidy. V Africe žijí původní druhy raků jen na ostrově Madagaskar, na africký kontinent však byli zavlečeni. Raci se vyskytují v tekoucí i stojaté vodě.

V České republice jsou původní dva druhy raků, rak říční a rak kamenáč. V 19. a 20. století pronikly do volné přírody v Česku tři další druhy, rak bahenní, rak pruhovaný a rak signální. Oba původní druhy raků jsou v Česku chráněny jako kriticky ohrožené (mají vysoké nároky na čistotu vody a ohrožuje je račí mor i příbuzné invazní druhy korýšů). Chráněný je rovněž nepůvodní rak bahenní.

V dobách, kdy byli raci hojní, se v českých zemích používali jako oblíbené postní jídlo a zdroj masa pro bohatší[1] vrstvy obyvatel.

Čeština má řadu ustálených obratů, v nichž se objevuje rak: „červený jako rak“ (raci po uvaření získají červenou barvu); „ani ryba ani rak“; „chytit raka“ (= nesprávně zavadit o vodu při veslování). Raci se objevují také ve jménech, erbech, domovních i městských znacích příkladem je město Rakovník či erb Jana Žižky z Trocnova.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PATOKA, Jiří; KOCÁNOVÁ, Barbora; KALOUS, Lukáš. Crayfish in Czech cultural space: the longest documented relationship between humans and crayfish in Europe. Knowledge and Management of Aquatic Ecosystems. 2016-01-01, čís. 417. Dostupné online [cit. 2016-08-31]. ISSN 1961-9502. DOI:10.1051/kmae/2015038. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]