Přeskočit na obsah

Parmezán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Parmezán
Základní informace
Místo původuItálie
Složení
kravské mléko a calf rennet
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Parmezán zrající na dřevěných policích

Parmezán (též parmesan nebo počeštělé parmazán) je sýr původem z Itálie. Má žlutou barvu, zrnitou strukturu a hladkou kůrku.

Pravý italský parmezán se nazývá Parmigiano-Reggiano (podle provincie Parma a provincie Reggio Emilia) a v EU je od 12. června 1996 chráněnou značkou původu. Název parmezán se používá pro sýry ho napodobující.

Vyrábí se z čerstvého a částečně odtučněného kravského mléka. Sýry mají tvar bochníků o průměru mezi 40–45 centimetry a tloušťce 18–24 cm. Průměrná hmotnost bochníku je 39,9 kilogramu. Na jeden kilogram sýra je potřeba asi 13,5 litru mléka – k výrobě bochníku Parmigiano Reggiano je proto potřeba asi 520 litrů mléka.[1] Bochníky se nechávají 15–20 dnů máčet v solném roztoku. Následuje zrání na dřevěných policích, které trvá od 1 roku do 3, 4 nebo i 6 let.

Rozlišují se třídy stáří:

  • 12 měsíců = nuovo
  • 24 měsíců = vecchio
  • 36 měsíců = stravecchio
  • 48 měsíců = stravecchione
  • 72 měsíců = extra stravecchione

72 měsíců zrající Parmigiano Reggiano extra stravecchione je ale mimořádně vzácný, protože jen málo producentů nechá sýr zrát tak dlouho.[zdroj⁠?]

Parmezán se snadno rozpouští a používá se do polévek, omáček, do těstovin, jako posyp nebo se dá konzumovat samotný s vínem.

  1. Parmigiano Reggiano in Figures 2018 [online]. parmigianoreggiano.it [cit. 2019-11-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-12-26. (en, it) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]