Espresso

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Espresso

Caffè espresso (italsky dosl. "káva na vyžádání") je kávový nápoj původem z Itálie. V českém prostředí je rovněž možné setkávat se zkomoleninami preso, či presso, nebo expreso, taková označení jsou ovšem nesprávná, respektive v italském prostředí neexistují. V Česku[1] či na Slovensku[2] se také používá pro tento nápoj termín piccolo z italského výrazu pro „malý“ – ač je tento výraz považován některými experty za nesmyslný,[3] ujal se a některé řetězce tento název používají ve své nabídce[1].

Etymologie výrazu[editovat | editovat zdroj]

O původ výrazu, resp. přesném význam slova "espresso", se vedou debaty. Ačkoli některé zdroje uvádějí prostě "vytlačený",[4] (výraz "espresso" je svým původem příbuzné např. s výrazem "express" - expresní, rychlý, vyjádřit apod., s významem "tady a teď", "rychle"), což může rovněž souviset s rychlým způsobem přípravy kávy espresso.

Konkrétně výraz espresso pochází z italštiny, kde je příčestím (z inf. esprimere - „vyjádřit“, ale též „vytlačit“ apod.), zde snad s významem „vyjádřit“ (názor, přání, pocit). Italové ovšem o kávě obvykle hovoří pouze jako o caffè (káva), přičemž právě způsob „espresso“ je nejběžněji konzumovanou formou. Původ se však vztahuje k dobám, kdy bylo espresso připraveno a podáváno na barech 'na přání' (all'espresso) zákazníka[5]. Zřejmě tedy nemá název souvislost s tlakem, při kterém se tento druh kávy připravuje (ex- = vy-, presso = tlačit).

Šálek espressa

Náležitosti[editovat | editovat zdroj]

Italské espresso je ze 7 g pomleté kávy, která je protlačena vodou o tlaku 8-10 barů a teplotě 88-90 °C.[6] Vytéká cca 25 sekund a obsahuje 30 ml tekutiny.[6] Na hladině je kréma (créma) barvy lískového oříšku silná cca 1–2 mm. Tmavší barva pěny znamená příliš vysoký tlak vzniklý při filtraci, daný např. velkým manuálním stlačením kávy ve filtru nebo velmi jemným namletím kávy. Výsledkem může být hořká nebo také „přepálená“ chuť nápoje.

Dodržení všech podmínek tlaků, teploty a času je důležité pro správnou extrakci. Často se chybuje v době přípravy a objemu nápoje. Správné espresso má pouze 25-30 ml tekutiny, což v hrníčku vypadá jako malé množství a často je snahou nechat kávu protékat déle, což ovšem může zapříčinit nesprávnou chuť kávy. Pro větší objem je možné kávu doplnit horkou vodou (americano - káva je zředěná[3]) nebo kávu připravit ze dvou až tří dávek (14 g resp. 21 g) do většího sítka. Káva je potom stejně silná, ale je jí více.

Příprava[editovat | editovat zdroj]

Káva se namele v mlýnku na kávu, dávka (zpravidla 7 gramů na porci) se dá do páky a stlačí pěchovadlem. Páku vložíme do kávovaru, který kávu pod stálým tlakem, kolem devíti barů, extrahuje do nahřátého hrníčku. Hrníček se nahřívá na ploše kávovaru předem, aby espresso udrželo svoji teplotu. Zde je důležité mít nahřáté dno hrníčku, proto se hrníčky staví na kávovar dnem. Případně lze hrníček předem nahřát horkou vodou.

Další kávové nápoje[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Češi mají na své „piccolo“ právo. CrossCafe ho začalo oficiálně nabízet. E15 [online]. 2015-12-18 [cit. 2015-12-20]. Dostupné online. 
  2. Vedeli ste, že ”piccolo” neexistuje?. PNky.cz [online]. 2012-11-28 [cit. 2015-12-20]. Dostupné online. 
  3. Piccolo neexistuje, tvrdí Adam Dvořák. Označují ho proto za kávového fašistu. Metro [online]. 2013-09-16 [cit. 2015-12-20]. Dostupné online. 
  4. Oxford English Dictionary. [s.l.]: Oxford University Press, 1989. Dostupné online. (angličtina) 
  5. [1]
  6. a b [2] Piccolo neexistuje

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]