Espresso

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Espresso

Caffè espresso (italsky dosl. "káva na vyžádání") je kávový nápoj původem z Itálie. Název pochází z italštiny kde espresso, je příčestím (z inf. esprimere) a znamená vyjádřit (názor, přání, pocit). V českém prostředí se rovněž setkáváme se zkomoleninou preso, či presso, nebo expreso, která ovšem v italském prostředí neexistuje. Rovněž je běžně rozšířený mýtus, že název má souvislost s tlakem, při kterém se espresso připravuje (ex- = vy-, presso = tlačit). Původ se však vztahuje k dobám, kdy bylo espresso připraveno a podáváno na barech 'na přání' (espresso) zákazníka[1].

Náležitosti[editovat | editovat zdroj]

Italské espresso je ze 7 g pomleté kávy, která je protlačena vodou o tlaku 8-10 barů a teplotě 88-90 °C.[2] Vytéká cca 25 sekund a obsahuje 30 ml tekutiny.[zdroj?] Na hladině je mikropěna barvy lískového oříšku silná cca 1–2 mm, která se nazývá crema. Tmavší barva pěny znamená příliš vysoký tlak daný např. velkým manuálním stlačením kávy ve filtru a výsledkem může být „přepálená“ chuť nápoje.

Dodržení všech podmínek tlaků, teploty a času je důležité pro správnou extrakci. Často se chybuje v době přípravy a objemu nápoje. Správné espresso má pouze 20-30 ml tekutiny, což v hrníčku vypadá jako malé množství a často je snahou nechat kávu protékat déle, což vyústí ve špatnou chuť kávy. Pro větší objem je možné kávu doplnit horkou vodou (americano - káva je zředěná[3]) nebo kávu připravit ze dvou až tří dávek (14 g resp. 21 g) do většího sítka. Káva je potom stejně silná, ale je jí více.

Příprava[editovat | editovat zdroj]

Káva se namele v mlýnku na kávu, dávka (zpravidla 7 gramů na porci) se dá do páky a stlačí pěchovadlem. Páku vložíme do kávovaru, který kávu pod stálým tlakem, kolem devíti barů, extrahuje do nahřátého hrníčku. Hrníček se nahřívá na ploše kávovaru předem, aby espresso udrželo svoji teplotu. Zde je důležité mít nahřáté dno hrníčku, proto se hrníčky staví na kávovar dnem. Případně lze hrníček předem nahřát horkou vodou.

Další kávové nápoje[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [1]
  2. [2]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]