Kávovník liberijský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKávovník liberijský
alternativní popis obrázku chybí
Kávovník liberijský (Coffea liberica)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhořcotvaré (Gentianales)
Čeleďmořenovité (Rubiaceae)
Rodkávovník (Coffea)
Binomické jméno
Coffea liberica
W.Bull ex Hiern, 1876
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kávovník liberijský (Coffea liberica) je stálezelený keř nebo strom z rodu kávovník, který dorůstá výšky až 20 metrů. Pochází z pralesů západní Afriky, pěstuje se i v Jižní a Střední Americe, Indonésii nebo Polynésii. Je v kultuře rozšířen méně než kávovník arabský a kávovník statný. Má větší listy i plody než jiné druhy kávovníku, zrna mají výrazně hořkou chuť a používají se převážně do směsí.

Chuť[editovat | editovat zdroj]

Obecně se chuť kávy Liberica považovala za obyčejnou a dřevitou. S touto rozšířenou pověstí o nezajímavosti chuti se z Liberiky stal ignorovaný druh kávovníku. Takže se s Libericou ani nepočítalo pro kvalitní zpracování a pražení, jak je zvykem u káv třetí vlny. Naskýtá se tak otázka, zda by s kvalitním přístupem k Liberice se zvýšil i chuťový potenciál této kávy?

Tento předpoklad aktuálně zkoumají někteří profesionálové z kávového světa jakým je Dr. Steffen Schwarz. Při ochutnávce různých druhů kávy na festivalu kávy v Borneu řadil Dr. Schwarz vzorky podle sladkosti, přičemž Liberica byla v tomto pořadí ještě sladší než Arabica.

Naturálně zpracovaná Liberica v tomto veřejném cuppingu okouzlila svou sladkostí a neobvyklou chutí připomínající chorizo či jackfruit. Zatímco promytá Liberica měla tradičnější tóny po čokoládě a bergamotu. Celkově upoutala intenzivní sladkostí než jakákoliv Arabica a s minimem kyselosti. [2]

Specifické metody zpracování kávy[editovat | editovat zdroj]

Polodivoce rostoucí kávovníky Liberica na Borneu byly prvně ničeny ve prospěch lépe prodejných plodin. Farmářům se doporučovalo vykácet zbývající Liberiky a nasadit místo nich Arabicu. Teprve až na podnět Dr. Schwarze začali malajští pěstitelé kávy pracovat s kávou Libericou. Vyzkoušeli nové metody speciálně navržené pro zpracování kávy Liberica, které zohledňovaly styl fermentování i pražení k vyššímu obsahu cukru v této odrůdě.

Pěstování kvalitní Liberiky by prospělo ekonomickému růstu právě v Malajsii a okolních zemích, které se na trhu s výběrovou Arabicou těžko uplatňují. Liberica je příležitostí pro rozšíření zdrojů kvalitní kávy. Také je dalším chuťovým rozměrem, který káva může nabídnout.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03].
  2. a b Lázeňská káva [online]. [cit. 2021-03-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]