Moka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Moka Express

Moka (Moka Express) je přístroj na vaření kávy založený na principu přípravy espressa za použití vysokého tlaku vodní páry. Firma Bialetti (výrobce těchto konviček) je označuje jako kávovar, nikoli jako přístroj na přípravu espressa. Samotný proces vaření se odlišuje jak od přípravy klasické kávy, tak od přípravy espressa připravovaného ve speciálních strojích využívajících vysoký tlak až několika barů, a protože ji tedy nešlo zařadit do žádné z tehdy známých postupů přípravy kávy, vžil se pro ni nový termín MOKA[1]. Byla vynalezena italským vynálezcem Luigim de Ponti pro inženýra a odborníka na zpracování hliníku Alfonsa Bialettiho již v roce 1933.[2] V současné době již existuje mnoho výrobců zabývající se výrobou těchto obzvláště v Itálii oblíbených konviček.[zdroj?] Společnost Bialetti má na trhu svůj hlavní model známý pod názvem Moka Express. První model byl vyroben z hliníku a umělohmotné rukojeti. Konvičky se vyrábějí v různých velikostech, od jednoho až po osmnáct šálků, a v různých provedeních od klasických hliníkových přes moderní nerezové až po elektrifikované přístroje, jež lehce připomínají moderní kávovary.

Příprava kávy[editovat | editovat zdroj]

Příčný řez
  • Do spodní části (A) se nalije voda až do úrovně ventilu umístěného na vnější straně nádoby.
  • Trychtýř (B), jehož dno je vybaveno jemným sítkem, se naplní mletou kávou, avšak nesmí se umačkávat.
  • Našroubuje se horní část (C), která je na její spodní straně taktéž opatřena sítkem, ale ještě jemnějším, které po sešroubování částí A a C těsně doléhá na trychtýř, a pevně přitáhne.
Připravená konvička

Vaří se na mírném ohni. Po několika minutách se ve spodní nádobě začne vytvářet pára, která vytlačí vařící vodu přes trychtýř s kávou do horní části. Ventil umístěný na boční straně spodní nádoby naplněné vodou je bezpečnostní a měl by zabránit přetlaku při ucpání průchodu páry nahoru (např. při ucpaném filtru příliš jemnou kávou).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. blog o kávě
  2. http://www.rady-kutilum.com/priprava-kavy-v-moka-konvicce-1483

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]