Latte art

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Latté art

Latte Art je moderní způsob přípravy cappuccina (případně jiného nápoje z espressa a mléčné pěny), kdy se pomocí nalévání mléčné emulze do espressa vytváří různé obrazce a tvary.

Styly[editovat | editovat zdroj]

Latte art se může tvořit dvěma způsoby, přičemž první se nazývá free pour a druhý etching.[1]

Free pour znamená tvorbu obrázku pomocí nalévání mléčné emulze do espressa. Jemnými pohyby se vytvoří požadovaný ornament. Tento způsob je poměrně složitý a ovládají ho jen ti nejlepší baristé. Je to hodně o cviku, tréninku a vytrvalosti. V tomto oboru se také pořádá Mistrovství světa.

Etching je kreslení obrázku pomocí topingu, případně kakaa přímo na bílou pěnu cappuccina. Může se tvořit pomocí šablon, párátek a dalších pomůcek, záleží jen na baristově fantazii.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Klíčovým předpokladem pro aplikaci techniky latte art je espresso s hustou, tmavou cremou na povrchu. Výsledný efekt ovlivňuje tvar a velikost šálku (větší šálek usnadňuje tvorbu detailů). Napěněné mléko by mělo být jemné a krémové konzistence bez bublin. Doporučuje se používat nerezové nebo teflonové konvičky s hubičkou (zejména pro kreslení složitějších obrazců).

Jedním ze základních a snadno proveditelných obrazců je jablíčko. Šálek s espressem držte mírně nakloněný a z výšky cca 5 cm od něj lijte mléčnou emulzi (přímo doprostřed). Jakmile bude hladina zhruba 1 cm pod okrajem šálku, přibližte konvičku k šálku, více ji nakloňte a vlijte do něj více pěny najednou.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Technika latté art, neboli kreslení mléčnou pěnou [online]. Kavovary.info, [cit. 2014-03-31]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]