Cappuccino

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Soutěžní cappuccino na večírku Coffee Right v Brně.
Tvorba latté artu na cappuccinu.

Cappuccino je původem italský kávový nápoj, který se skládá z 1/3 espressa (20-30ml), 1/3 mléka a 1/3 mléčné pěny. Cappuccino se podává v širších porcelánových šálcích na cappuccino.

Příprava[editovat | editovat zdroj]

Do nahřátého šálku na cappuccino je potřeba připravit espresso a v nerezové konvičce je třeba našlehat pěnu pomocí trysky horké páry. Pěna je vytvořena tak, že do horkého mléka je vypuštěna horká pára pod tlakem, a tak je vytvořena mléčná pěna, přesněji mikropěna s miniaturními bublinkami vzduchu. Konečná teplota mléka by neměla přesáhnout cca 70oC.[zdroj?] Případné velké bublinky v mléku se odstraní poklepáním konvičky o stůl a mléko s mléčnou pěnou se nalije do šálku espressa tak, aby pěna dosahovala po horní okraj šálku (cca 1/3 espressa, 1/3 mléka a 1/3 mléčné pěny).[zdroj?] Nalitím mléka lze v kávě kreslit obrázky zvané latte art. Teplota nápoje by měla být taková, aby se cappuccino dalo ihned po přípravě vypít. Cappuccino se nesype skořicí, protože ta přebíjí chuť kávy. Cappuccino z plnotučného mléka je krémovější a chutnější.

Dnes se stále častěji můžeme setkat s novým trendem v přípravě cappuccina a tím je 150-180 ml šálek se 30 ml espressa doplněný o mikropěnu. Stírá se tím tedy klasické třetinové dělení (mléko, pěna, espresso).

Technika latte art je velice populární.[zdroj?] Často se ještě zdobí kakaovým sirupem nebo kakaem a obrázky se dotváří pomocí tyčinky nebo špejle. Toto zdobení lze podobně využít i při přípravě jiných nápojů z kávy.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DUFEK, Oldřich. Káva známá i neobyčejná. [s.l.] : Pavla Momčilová, 2000. 61 s., 4 stran barev. obr. příl. : ilustrace, povídání o kávě, recepty, něco dobrého k tomu. ISBN 80-85936-32-1.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]