Kávovar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Automatický kávovar v kanceláři Wikimedia Foundation

Kávovar je stroj určený pro přípravu kávy takovým způsobem, aby se voda nemusela vařit v oddělené nádobě. Existuje obrovské množství kávovarů, nicméně princip přípravy kávy je vždy stejný: do kovového či papírového filtru se vloží rozemletá káva. Filtr s kávou se vloží do kávovaru, kde se přes něj (většinou pod tlakem) nechá přetéct horká voda vytékající do připravené nádoby na kávu (hrnek, sklenici apod.).

V základě můžeme kávovary dělit na:

  • Automatické
  • Pákové

Automatické kávovary jsou komplexní spotřebiče, které často si namelou čerstvou kávu, připraví latté, cappucino a další kávové delikatesy. Běžně se dnes přístroje samy čistí a udržují.

Pákové kávovary jsou oproti automatickým espresům náročnější na údržbu i obsluhu. Na druhou stranu jsou doporučovány znalci a gurmány, protože mají méně prostoru pro snížení kvality. Kávu si namelete sami na hrubost, kterou si daný druh a chuť žádá.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Až do počátku 19. století se káva vařila na plameni v kastrólku s vodou . V té době byl však ve Francii sestrojen první kávovar na překapávanou kávu, tzv. "biggin". O 40 let později ho následoval Napierův vakuový kávovar, který produkoval kávu bez kalu, avšak jeho obsluha nebyla jednoduchá. O jeho popularitu ho záhy připravil perkolátor, k jehož obsluze byla třeba voda, káva a zdroj tepla. Přestože se jeho vznik datuje k 19. století, je stále používán v některých italských domácnostech. Roku 1901 v Itálii byl vynalezen první kávovar na espresso. Továrník Luigi Bezzera ve snaze zkrátit pracovní pauzy na kávu využil tlaku páry při její přípravě. O 30 let později byl tento kávovar zdokonalen panem Cremonesim. Bylo využito pístového čerpadla, které hnalo přes kávu horkou vodu, ne vroucí, která přepalovala zrna. V roce 1972 v USA vstoupila na trh kávy firma Mr.Coffee se svým přístrojem na překapávanou kávu. Kávovar se velmi rychle ujal v tamních bistrech, kde je používán dodnes.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]