French press

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

French press, také známý jako cafetière, сafetière à piston, Cafeteria, press pot, coffee press, nebo coffee plunger, je zařízení na přípravu kávy, které v roce 1929 patentoval italský designér Attilio Calimani.

French press v různých jazycích[editovat | editovat zdroj]

French press má různá pojmenování v různých jazycích. V Itálii je lis známý jako caffettiera a stantuffo. V Austrálii, Jižní Africe a na Novém Zélandu je přístroj známý jako coffee plunger a káva z něj se nazývá plunger coffee. Francouzský název je cafetière à piston, i když Francouzi rádi používají název Melior nebo Bodum (podle ochranné známky). Ve Velké Británii a Nizozemsku je zařízení známé jako cafetière. Ve Spojených státech amerických a Kanadě se používá označení French press nebo coffee press.

V češtině se běžně používá výraz French press a slovo press se skloňuje, zatímco slovo French zůstává nesklonné.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli svým názvem naznačuje, že vznikl ve Francii, není tomu tak. První patentovaný výrobek byl vyroben v Itálii. Měl kovové tělo a ze stejného materiálu bylo i sítko. Podle tradice French press objevil jistý Francouz z Provence, který si procházky po kopcích rodného kraje zpříjemňoval šálkem kávy. Tu připravoval tak, jak bylo tehdy zvykem – namletou kávu zalil vroucí vodou. Jednou to ale udělal naopak, vodu nalil do šálku, do kterého zapomněl nasypat kávu. Nasypal tedy kávu do vody. S krustou, kterou namletá káva na šálku udělala, si poradil po svém – od kolemjdoucího muže koupil sítko, kterým krustu stlačil. Tento příběh sice není doložený, ale je známo, že první French press byl zkonstruován již v 19. století. V roce 1800 Jean Beptiste de Belloy-Morangle zkonstruoval kávovar pracující na principu filtrace kávy přes sítko. Roku 1852 pak Mayer a Delforge přišli s dalšími úpravami. Použité materiály dělaly filtraci nepřesnou a to se podepsalo na chuti kávy. Poté přišel zmíněný Attilio Calimani.

Příprava[editovat | editovat zdroj]

Obsluha je opravdu jednoduchá, ale vyžaduje dodržení některých zásad. Do předem vyhřáté nádoby se nasype nejlépe hrubě namletá káva (60g/1 litr vody). Zalije se horkou vodou o teplotě 93°C, vše se dobře promíchá a přiklopí víčkem. Vzniklá krusta se stlačí sítkem 2 cm pod hladinu. Poté se káva nechá extrahovat 3-4 minuty a sítko se musí dotlačit až ke dnu. Pár okamžiků se musí počkat, než se zvířený prach usadí. Poté se vše přelije do šálku/šálků. Měl by se sledovat závěrečný proud kávy, jestli neobsahuje sedlinu - včas zastavit. Slévá se vždy veškeré množství najednou. Nápoj nesmí zůstávat se stlačenou sedlinou uvnitř French pressu.

Čaj[editovat | editovat zdroj]

Stejným způsobem se může připravovat i čaj. Sypaný čaj se vloží dovnitř a postup je stejný jako u kávy. Opět platí pravidlo, že se musí vše slít najednou. Čaj, který by zůstal uvnitř French pressu na další nalévaní by byl hořký. Doporučuje se čaj přelít do servírovací nádoby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku French press na anglické Wikipedii.

  1. KRUPKOVÁ, Karolína. Češi vypijí kávu za miliardy.../Kapsle po svém boomu. Lidovky.cz. 17. 7. 2017. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]