AeroPress

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obsah balení AeroPressu bez papírových filtrů

AeroPress je přístroj pro přípravu kávy či obecně filtrování tekutin. Byl vyvinut v roce 2005 prezidentem společnosti Aerobie Alanem Adlerem. Káva zamíchaná v horké vodě je po 10 až 60 sekundách extrakce (záleží na síle kávy, jaké chceme dosáhnout) protlačena skrz papírové nebo kovové sítko. Pro přípravu v Aeropressu se používá střední hrubost mletí kávy.[1] Přístroj sestává z 2 plastových válců. Jeden je zakončen gumovým pístem, který přesně zapadá do většího válce a může v něm vytvořit tlak podobně jako v injekční stříkačce.

Způsoby přípravy[editovat | editovat zdroj]

V závislosti na poloze Aeropressu při přípravě rozlišujeme tradiční a obrácenou (převrácenou) metodu přípravy kávy. Obě dvě začínají vymytím papírového filtru horkou vodou, aby se odplavila papírová chuť. Teplota vody pro přípravu kávy je velice variabilní a pohybuje mezi 75-95°C

Tradiční[editovat | editovat zdroj]

Aeropress umístíme filtrem dolů na hrnek. Na filtr nasypeme kávu, zalijeme horkou vodou a zamícháme. Gravitační silou se káva začne okamžitě filtrovat a překapávat do hrnku. Zasunutím pístu a tlakem docílíme dodatečné filtrace pod větším tlakem.

Obrácená[editovat | editovat zdroj]

Při obrácené metodě zasuneme píst do většího válce a na něj nasypeme kávu. Tu zalijeme horkou vodou, zamícháme a necháme extrahovat podle preferované síly kávy. Poté přístroj zašroubujeme filtrem, otočíme a ihned tlačíme pístem proti filtru. Tato metoda má výhodu v tom, že kávové esence vyplouvají na hladinu a při této metodě je jejich značná část protlačena jako první skrz filtr. Při tradiční metodě jsou protlačeny až nakonec skrze filtr i nahromaděnou kávovou sedlinu.[2]

Příprava podle Alana Adlera[editovat | editovat zdroj]

Nejdříve je třeba namlít 15g kávy, při čemž hrubost mletí by měla být mezi espresso a dipper. Vložte papírový filtr, postavte Aeropress na šálek a vsypte do něj kávu. Nalijte vodu s teplotou 80 C do Aeropressu cca po stupeň 2, pro 1 šálek. Kávu je třeba míchat po dobu 10 sekund a pak 40-50 sekund jemně a pomalu kávu stiskněte.

Rozdíl v přípave podle vynálezce Alana je, že kávu zalévá 80 C vodou a to způsobí, že káva bude sladší.[3]

Charakteristika kávy[editovat | editovat zdroj]

Díky krátké době extrakce obsahuje výsledná káva méně kyselin.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Petra Veselá, Kniha o kávě, ISBN 978-80-87049-34-1
  2. inverted aeropressing for better coffee [online]. 2008-08 [cit. 2011-01-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. How AeroPress Fans Are Hacking Their Way To A Better Cup Of Coffee. NPR [online]. [cit. 2019-10-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. (anglicky)Inventor brews a faster cup of good coffee Archivováno 16. 1. 2013 na Wayback Machine Noviny Knight Ridder

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]