Instantní káva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Instantní káva ve sklenici.

Instantní káva je káva, jež je vyrobena odpařením vody z extraktu z mletých pražených zrn kávovníku.[zdroj?]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Poprvé byla představena na panamerické výstavě v Buffalu japonsko-americkým chemikem Satori Kato. Kolem roku 1910 obdržel patent na výrobu instantní kávy George Constant Washington, jehož káva se uplatnila především u vojáků na frontě. Oblíbenou a chutnější kávu vyráběla od roku 1938 firma Nestlé. Na trh začala pronikat až v 50. letech 20. století díky výrobě procesem sušení mrazem, při němž si zachovává své typické aroma. Šálek instantní kávy je rychle a snadno připraven, bez složitého vaření, protože to již proběhlo v závodě.

Rozpustná káva se vyrábí sušením extrahovaných (vyluhovaných) mletých pražených zrn kávovníku. Tento silný kávový extrakt se z velmi vysokých teplot (okolo 100 °C) rychle zchladí na pouhé 4 °C. Právě zchlazení má velký podíl na kvalitě budoucí instantní kávy. Následuje další zpracovatelský úkon, a tím je sušení.

Kávové společnosti vaří milióny šálků kávy denně, aby vyrobily instantní kávu. Tato ohromná množství čerstvé kávy se pak odpařením značného množství vody zahušťují. Následně se vyrobí instantní káva použitím jedné ze dvou metod: buď metodou sušení mražením nebo metodou sušení sprayováním.

Sušení mražením[editovat | editovat zdroj]

Během sušení mražením se kávový koncentrát zmrazí na teploty −40 až −45 °C. Následně voda obsažená v kávovém koncentrátu zkrystalizuje. Zmrzlý kávový koncentrát se potom rozemele na požadovanou velikost a použitím metody známé jako sublimace jsou led a voda extrahovány ze zmražených granulí. Výsledkem je mražením vysušená káva ve tvaru větších či menších krystalků světle hnědé barvy. Tato metoda zpracování trvá déle než sušení rozprašováním (sprayováním) a je podstatně nákladnější.

Sušení sprayováním[editovat | editovat zdroj]

Koncentrovaná káva se v horní části vysoké věže rozpráší na jemné kapičky. Zároveň je do sušicí věže přiváděn horký vzduch a na dno zásobníku tak dopadají postupně se sušící kávové kapičky společně s horkým vzduchem[zdroj?] Během klesání se vodní pára vypařuje[zdroj?] a zůstává velmi jemný kávový prášek. Tento prach se vyjme a buď se zabalí, nebo dále zpracuje.

Sušení sprayováním je jednodušší než sušení mražením. Jelikož je pro tento proces zapotřebí vysokých teplot, mnoho přirozených vlastností kávy je při tom ztraceno.

Aglomerace[editovat | editovat zdroj]

Aglomerace je spojení malých částí (v tomto případě kávového prášku získaného rozprašováním) do aglomerátů. Káva usušená sprayováním se odměří do rotujícího šikmého válce a zvlhčí se jemným popraškem vody nebo kávovým olejem. To způsobí, že částečky vysušené rozprašováním se začnou spojovat. Jakmile stále se zvětšující částečky dosáhnou určité velikosti a hmotnosti, skutálejí se z válce ven. Shluklé granule připomínají malé kuličky o stejné velikosti jako nahrubo namletá káva.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]