Kávové odrůdy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapa produkce kávových zrn: r pro C. robusta, a pro C.arabica, m pro obě.
Seznam a původ odrůd arabiky PDF,TIF

Kávové odrůdy jsou různé kultivary vyšlechtěné selektivním křížením nebo výběrem z různých odrůd kávovníku.

Kávová zrna z různých míst mají různé charakteristiky, jako je chuť, obsah kofeinu, acidita. Ty odrážejí prostředí, ve kterém jsou kávy pěstovány, způsob zpracování a genetické vlastnosti dané odrůdy. V tomto ohledu může být káva, podobně jako víno, charakterizována podle regionů původu. Káva původem z jedné zeměpisné lokace se nazývá single-origin.

Terminologie[editovat | editovat zdroj]

Odrůda nebo kultivar se používá k označení různých forem kávy z celého světa.

Kultivar musí být jasně rozlišitelný od jiných a musí tuto formu spolehlivě přenášet na potomky.

Odrůdy kávovníku arabského[editovat | editovat zdroj]

Plody kávovníku arabského jsou považovány za chuťově bohatší než kávovník statný. C. arabica má mnoho odrůd a každá má své unikátní vlastnosti. Některé nejznámější odrůdy najdete v tabulce:

Odrůda Arabica Region Komentář Reference
Arusha Arabica Hora Meru v Tanzanii a Papua Nová Guinea buď odvozená od odrůdy Typica nebo Francouzské mise. [1]
Bergendal, Sidikalang Arabica Indonésie Obě jsou odvozené od odrůdy Typica. Přežily kávový mor z roku 1880, kdy ostatní druhy Typicy vymřely.
Blue Mountain Arabica Jamajka. Také roste v Keni, na Hawaii, na Papui Nové Guineji (kde je známá jako PNG Gold) a v Kamerunu (kde je znám jako Boyo). Mutace odrůdy Typica.
Bourbon Arabica Réunion, Rwanda, Latinská Amerika. Okolo roku 1708 vysadili Francouzi na ostrově Bourbon (dnes Reunion) uprostřed Indického oceánu. Všechny pravděpodobně ze stejné rostliny, kterou jim dali Holanďané. Rostlina zmutovala a byla později vysázena v Brazílii a zbytku Jižní Ameriky. Bourbon vynáší asi o 20–30% více než Typica.
Catuai Arabica Latinská Amerika Kříženec Mundo Novo a Caturra vyšlechtěný v Brazílii ve 40. letech.[2]
Caturra Arabica Latinská a Střední Amerika Je mutací Bourbonu objevenou blízko města Caturra v Brazílii v 30. letech. Má větší výnos než Bourbon díky hustějším větvím. Poměrně mladá odrůda, která zraje rychleji, produkuje více kávy a je odolnější proti chorobám.
Charrieriana Arabica? Kamerun Nově objevená odrůda v Kamerunu. Získala publicitu díky nízkému obsahu koffeinu. Nepěstuje se komerčně.
Colombian Arabica Colombia Káva se do Kolumbie dostala po roce 1880. Kolumbie produkuje asi 12 % (podle ceny) světové produkce kávy a je třetím největším producentem po Brazílii a Vietnamu.
Harar Arabica Ethiopia Z Etiopského regionu Harar. Známá bohatou chutí, které připomíná suché červené víno.
Sidamo Arabica Ethiopia Z provincie Sidamo (region Oromia) v Etiopii.
Yirgacheffe Arabica Ethiopia Z provincie Yirgachefe v regionu Gedeo.[3]
French Mission Arabica Africa French Mission je vlastně Bourbon, který byl vysazen ve Východní Africe francouzskými misionáři kolem roku 1897.[4]
Gesha / Geisha T.2722 Arabica Etiopie, Tanzanie, Kostarika, Panama, Kolumbie, Peru Gesha nebo Geisha se začala komerčně využívat po vítězství v Best of Panama, když byla znovuobjevena v kraji Boquete v provincii Chiriquí v Panamě. Díky jedinečné chuti je jednou z nejdražších odrůd. Původně z oblasti okolo města Gesha v Etiopii, byla vysázena v třicátých letech a znovu objevena okolo roku 2000. Maximum ceny bylo $170 USD za libru v roce 2010. [5]
Guadeloupe Bonifieur Arabica Guadeloupe [6]
Havaská Kona Arabica Hawaii Roste na svazích Hualalai na ostrově Havaj. Kávu poprvé přinesl Chief Boki, the guvernér Oahu, v roce 1825.
Java Arabica, Robusta and interspecific hybrids Indonesia Jáva je regionální styl a ne odrůda kávy
K7 Arabica Africa Keňský výběr French Mission z farmy Legelet Estate v Muhoroni.
Maragogype Arabica Latin America Maragogype je přírodní mutací Typicy. Byla objevena blízko Maragogipe ('i') v brazilské provincii Bahia. Maragogype je známá svými velkými zrny.
Mayagüez Arabica Africa Odnož Bournonu z Rwandy.
Mocha Arabica Jemen Podle jemenského přístavu Mocha. Neplést se způsobem přípravy – káva s kakaem.
Mundo Novo Arabica Latinská Amerika Mundo Novo je hybridní odrůda mezi Bourbonem a Typicou vzniklá křížením ve čtyřicátých letech.
Žlutý Bourbon Arabica Latinská Amerika Červený a žlutý Bourbon jsou druhy Bourbonu vybrané při náhodných mutacích.
Pacamara Arabica Latinská Amerika Pacamara je kříženec odrůd Bourbonu – Pacas a Maragogype. Byla vyšlechtěná v Salvadoru v 1958 jako odrůda s velkými zrny a dobrým výnosem. Každá osmá rostlina se ale vrací k jedné z původních odrůd a při pěstování se takové rostlinky vytrhnou. [7]
Pacas Arabica Latinská Amerika Přírodní mutace Bourbonu nalezená v Salvadoru v roce 1949.
Pache Colis Arabica Latin America Pache Colis je kříženec Pache Comum a Caturry. Produkuje větší třešně.
Pache Comum Arabica Latin America Je to mutace Typicy objevená v Santa Rose v Guatemale.
Ruiri 11 Arabica Keňa Ruiru 11 vytvořená v roce 1985 Keňskou výzkumnou stanicí. I když je odolnější, produkuje nižší kvalitu než K7 SL28 a 34.[8]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Genetic diversity in Tanzanian Arabica coffee using random amplified polymorphic DNA (RAPD) markers - MASUMBUKO - 2003 - Hereditas - Wiley Online Library. www3.interscience.wiley.com [online]. [cit. 2014-10-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-01-05. 
  2. Arabica Coffee Bean Varietals
  3. Starbucks in Ethiopia coffee vow. news.bbc.co.uk. BBC, June 21, 2007. Dostupné online [cit. 2007-06-21]. (anglicky) 
  4. Research Liason & Advisory. www.crf.co.ke [online]. [cit. 2014-10-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-07-30. 
  5. Geisha královna kávových odrůd. vokafi.cz [online]. [cit. 2014-12-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-28. 
  6. Green and Roasted Coffee Characteristics. www.coffee-beans-arabica.com [online]. [cit. 2014-10-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-01-16. 
  7. O odrůdě Pacamara. vokafi.cz [online]. [cit. 2014-10-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-10-09. 
  8. Ruiru 11 was released in 1985 by the Kenyan Coffee Research Station. While the variety is generally disease resistant, it produces a lower cup quality than K7, SL28 and 34.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]