Sublimace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o fyzikálním jevu. O psychickém jevu pojednává článek Sublimace (psychologie).
Jednoduchý sublimační přístroj

Sublimace je skupenská přeměna, při které se pevná látka mění na plyn, aniž by došlo k tání pevné látky (tedy bez průchodu kapalnou fází).

Opačný proces se nazývá desublimace. Při desublimaci se tedy plyn mění přímo na pevnou látku bez předchozí kondenzace.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Při sublimaci je tlak nasycených par nad pevnou fází vždy nižší než jejich tlak nad kapalnou fází.

Za normálního tlaku sublimují např. tyto látky: jód, led, naftalen, salmiak aj. Při dostatečně nízkém tlaku může sublimovat většina látek. Schopnost látky sublimovat zjistíme z jejího fázového diagramu.

Oxid uhličitý je příklad chemické sloučeniny, která sublimuje za atmosférického tlaku (suchý led). Sníh a vodní led také sublimuje, ale podstatně pomaleji (při teplotách pod bodem mrazu). Sublimace ledu je ale na mikroskopické úrovni stejně rychlá jako odpařování vody.[1] Např. proto také prádlo uschne i za mrazu.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Sublimace se využívá při čištění chemických látek. Používá se k rozdělení směsí sublimujících a nesublimujících látek. Spočívá v ohřívání a ochlazování směsi za účelem sublimace a desublimace jedné složky směsi. Výsledný produkt po ochlazení a opětné přeměně zpátky do pevného skupenství se nazývá sublimát. Existuje též sublimační metoda (komerčního) potisku textilií a plachtovin.

Na sublimaci je založená lyofilizace.

Příklad průběhu[editovat | editovat zdroj]

Jod znečištěný např. pískem je v kádince, do jejíhož otvoru je položena baňka s chladnou vodou. Kádinka se začne ohřívat nad kahanem a jod pomalu sublimuje. Jeho nafialovělé páry stoupají vzhůru, kde je zastavuje baňka s chladnou vodou a opět desublimují. Na dně baňky (z vnější strany) je přesublimovaný čistý jod.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://phys.org/news/2018-10-sublimation-solid-ice-quickly-evaporation.html - The sublimation of solid ice happens just as quickly as the evaporation of liquid water

Související články[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]