De'Longhi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
De'Longhi S.p.A.
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaAkciová společnost
Datum založení1902
SídloItálie Treviso, Itálie
Adresa sídlaTreviso, 311 00, Itálie
Klíčoví lidéGiuseppe De'Longhi (prezident společnosti)
Fabio De'Longhi (CEO)
Charakteristika firmy
Oblast činnostiElektrotechnika
Produktyolejové radiátory, topné jednotky, klimatizace, žehlicí stanice, vysavače, kávovary, kuchyňské spotřebiče a domácí elektronika
Obrat1,726 mld (2014)
Výsledek hospodaření126,5 milionů
Zaměstnanci6 554 (2014)
DivizeKenwood Limited
Ariete S.p.A.
Braun (segment malých spotřebičů)
Dceřiná společnostKenwood Limited
Identifikátory
Oficiální webwww.delonghi.com
ISINIT0003115950
LEI8156000E09A52C4F8A38
Některá data mohou pocházet z datové položky.

De'Longhi S.p.A je italský výrobce domácích spotřebičů a zařízení se sídlem v italském Trevisu.

Z historického hlediska je společnost významným producentem přenosných topných a klimatizačních jednotek. Postupem času rozšířila svoji výrobu do kompletního elektrotechnického vybavení domácností, včetně kuchyňských spotřebičů, nožů, vysavačů a elektrických mopů, žehliček atd. Nejznámějšími výrobky společnosti De'Longhi jsou však kávovary, klimatizace a přístroje na výrobu zmrzliny. De'Longhi se mimo jiné nejvíce proslavila sérií kávovarů Artista a mobilními klimatizacemi Pinguino. Společnost De'Longhi je velmi známa precizním zpracováním a designem svých výrobků. V roce 2007 získala ocenění Red Dot design award za svou řadu domácích spotřebičů Esclusivo. Časopis Home Furnishing News uznal v roce 2006 Giocoma Borina, ředitele oddělení designu, jako jednoho z 50 nejvlivnějších návrhářů na světě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie společnosti se začala psát roku 1902, kdy byla založena rodinou De'Longhi dílna na výrobu malých průmyslových dílů a také započala výroba kamen na dřevo. V roce 1950 byla registrována a začala vyrábět pod svoji vlastní značkou De'Longhi. Jedním z prvních produktů byla řada elektrických olejových radiátorů. V 80. letech zahájila společnost diverzifikaci výroby zavedením úspěšných produktů, jako je elektrická trouba Sfornatutto a přenosná klimatizace Pinguino, zatímco výroba radiátorů se přesunula do nově založené dceřiné společnosti DLRadiators. V roce 1987 společnost vynalézá Friggimeglio, první fritovací hrnec s rotujícím košem, jehož výhodou bylo smažení jen s poloviční dávkou oleje, než byla v té době běžná.

V roce 1994 pak byla akvizicí získána společnost Climaveneta SpA zabývající se výrobou průmyslových klimatizačních jednotek a v roce 1995 také společnost Simac známá výrobou žehliček, parních žehlicích stanic a kuchyňských přístrojů. V roce 2001 odkoupila za 45,9 milionu £ (asi 66,7 milionu $) britského výrobce kuchyňských spotřebičů Kenwood, a tím získala společnost přístup k čínským výrobním provozům, které Kenwood vlastnil. V důsledku toho se větší část výrobků De'Longhi nyní dováží z Číny, zatímco projektová a inženýrská činnost zůstává z velké části v Itálii.


Akvizice dceřiných společností Climaveneta SpA a DLRadiators v roce 2000 umožnila společnosti De'Longhi vstup na trh s průmyslovými klimatizacemi (technologie HVACR). V roce 2012 ovšem došlo k odštěpení Climaveneta SpA a byla založena nová společnost DeLclima, kde v čele stojí Giuseppe De'Longhi jako prezident společnosti a Carlo Grossi jako její CEO. Díky většinovému podílu v RC Group, která je předním hráčem v oblasti chladicích technologií a jejich řízení, posílila De'Longhi svoji pozici na trhu s HVACR technikou.

Celkově De'Longhi provozuje 13 výrobních závodů a 30 zahraničních poboček, které podporují prodej do 75 zemí světa. Za téměř 75 % z celkových tržeb skupiny odpovídají mezinárodní prodeje, které vystoupaly v roce 2010 na 1,63 miliard .

16. dubna 2012 De'Longhi koupil od společnosti Procter & Gamble práva na výrobu produktů značky Braun v segmentu malých spotřebičů. 50 milionů € bylo zaplaceno okamžitě a dalších 90 milionů € bude vyplaceno v průběhu příštích 15 let. Procter & Gamble má však i nadále veškerá práva na značku Braun jako takovou. Akcie společnosti jsou obchodovány na milánské burze od roku 2001.

Významné podíly[editovat | editovat zdroj]

Podíly ve společnostech[editovat | editovat zdroj]

  • De'Longhi Industrial S.A. – 67,006 %
  • Franklin Templeton Investments Corp – 2,125 %
  • Financiere de l'Echiquier S.A. – 2,030 %

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků De' Longhi na italské Wikipedii a De' Longhi na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]