Hrnek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hrnek s logem Wikipedie

Hrnek je menší nádoba, sloužící pro rozlévání nápojů z větších nádob a jejich konzumaci. Oproti skleničce má úchyt (lidově „ucho”), umožňující snadnější přenášení studených, ale hlavně horkých nápojů jako je čaj, káva, mléko či kakao k ústům. Jeho subtilnější podoba se nazývá šálek, který se používá na podávání kávy a čaje a ostatních nápojů již v menší míře a je také více zdobený.

Materiál[editovat | editovat zdroj]

Hrnek je nejčastěji vyráběn z porcelánu, ale mohou být také dřevěné, či plechové (tzv. plecháčky) a v poslední době i plastové nebo v moderní podobě tzv. termohrnku, který po delší dobu izoluje horký obsah od chladnějšího okolí.

Hrnky se zpravidla nevyrábějí ze skla, jelikož pro skleněné nádoby se používá jiné pojmenování a to půllitr, či třetinka nebo sklenička a jsou určeny převážně pro konzumaci piva a různých limonád, protože nevydrží velkou teplotu jako hrnek.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Hrnek je zpravidla válcovitá nádobka různé velikostí. Dno a stěny uvnitř jsou hladké. Vnější stěny mohou být ozdobeny různými obrázky (květiny, zvířátka, nápisy apod.). Mohou být také různě tvarovány. Hrnky bývají opatřeny uchy či oušky pro snadnější uchopení. Někdy bývají ucha i dvě, například u hrnků pro malé děti. Některé hrnečky mají přidány dekorační prvky, jako jsou ozdoby květin, zvířat, či libovolného jiného předmětu a často jsou nabarveny. V takových případech se jedná pouze o estetický prvek a ne o funkční doplněk.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]