Hrnek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hrnek s logem Wikipedie

Hrnek je menší nádoba, sloužící pro rozlévání nápojů z větších nádob a jejich konzumaci. Oproti skleničce má úchyt (lidově „ucho”), umožňující snadnější transport studených, ale hlavně horkých tekutin jako je čaj, káva, mléko či kakao do úst. Jeho subtilnější podoba se nazývá šálek, který se používá na podávání kávy a čaje a ostatních nápojů již v menší míře a je také více zdobený.

Materiál[editovat | editovat zdroj]

Hrnek je nejčastěji vyráběn z porcelánu, kaolínu, ale mohou se vyskytovat také dřevěné, či z plechu (tzv. plecháčky) a v poslední době i v moderní podobě tzv. termohrnku, který po delší dobu izoluje horký obsah od chladnějšího okolí.

Hrnky se většinou nevyrábějí ze skla, jelikož pro ně se využívá jiné pojmenování a to půllitr, či třetinka nebo sklenička a jsou určeny převážně pro konzumaci piva a různých limonád, protože nevydrží velkou teplotu jako hrnek.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Hrnek se skládá ze dvou základních částí. První je válec (často i jiný tvar) o různých rozměrech, který je z jedné strany uzavřen a z druhé otevřen. Na jeho venkovní plášť je přichyceno tzv. „ucho“, které slouží jako snadný úchyt pro lidskou ruku. Někdy bývají ucha i dvě, například u hrnků pro malé děti. Některé hrnečky mají přidány dekorační prvky, jako jsou ozdoby květin, zvířat, či libovolného jiného předmětu a často jsou nabarveny. V takových případech se jedná pouze o estetický prvek a ne o funkční doplněk.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]