Hrnec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hrnce

Hrnec či hrnek je nejčastěji plechová nádoba obvykle válcovitého (nebo mírně kuželovitého či baněného) tvaru s uchy sloužícími k manipulaci. Součástí hrnce bývá obvykle poklice. Poklice slouží k zakrytí hrnce, tak aby obsah hrnce zůstal oddělen od okolního prostředí i v místě své hladiny. Nízký hrnec, který je výrazně širší než vyšší se obvykle označuje jako rendlík, lidově však častěji kastrol, neboť lidový název rendlíku zůstává v expresivním podání odborně nazývaného štýláku (z německého Stielkaserolle) tedy rendlík s držadlem - štýlem.

Nejčastěji se hrnec používá v kuchyni při přípravě jídel, kde slouží přípravě pokrmů popřípadě i ke skladování potravin.

Tradičním materiálem pro výrobu hrnců byla dlouhou dobu smaltovaná ocel. Po krátké době používání hliníku se dnes preferuje korozivzdorná ocel. Pro použití na indukčních vařičích se hrnce z korozivzdorné oceli zhotovují se sendvičovým dnem nového typu. Původní sendvič, složený z vrstev austenitické korozivzdorné oceli 18–10, (ocel používaná pro předměty používané v gastronomii - a nemagnetická), s vnitřní výplní hliníku, kterým je snadno dosaženo tepelné akumulace, rovněž však nemagnetického. Nový typ sendviče potom namísto hliníkové výplně obsahuje jádro z oceli, která je feromagnetická.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo hrnec ve Wikislovníku
  • Téma Hrnec ve Wikicitátech