Šalvěj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxŠalvěj
alternativní popis obrázku chybí
Salvia buchananii
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď hluchavkovité (Lamiaceae)
Rod Šalvěj (Salvia)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šalvěj (Salvia) je rod z čeledi hluchavkovitých. Šalvěj se nejčastěji využívá v kuchyni pro vaření, v medicíně (Salvia officinalis).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Šalvěj patří mezi roční, dvouleté nebo trvalé rostliny. Listy jsou typicky celokrajné, ale někdy ozubené nebo zpeřené. Kvetoucí lodyhy nesou malé listeny, nepodobné bazálním listům – u některých druhů jsou listeny okrasné a okázalé. Květy jsou podobné hroznům nebo lata a jsou zbarvené od modré po červenou, méně často s bílou a žlutou. Kalich je zpravidla trubkovitý nebo ve tvaru zvonku, bez vousatého krku a je rozdělen do dvou částí nebo rtů, horní ret je celý nebo má tři zuby a dolní je rozdvojený. Korunní lístek je často ve tvaru drápu a má dva pysky. Horní pysk je obvykle celý nebo má tři zuby a spodní pysk má obvykle dva laloky. Tyčinky jsou krátké, kratší než korunní lístky. Plody jsou vejcovité nebo podlouhlé tvrdky a mnoho druhů má slizovitý povlak.

Některé typy šalvěje mají na listech, stoncích nebo na květech trichomy (chlupy), které pomáhají snížit riziko ztráty vody. Někdy jsou chloupky žlaznaté a vylučují těkavé oleje, které obvykle mají výraznou vůni a odpornou chuť. Pokud jsou chlupy mechanicky poškozeny, je pravděpodobné, že některá z buněk s olejem praskne a uvolní jej. To vede k neatraktivnosti pro býložravce.

Obecné použití[editovat | editovat zdroj]

Jméno pochází z latinského slova salvare, což znamená léčit. Upozorňuje na léčivou moc šalvěje. Ta byla známa již ve středověku.

Vysoké procento esenciálních olejů v různých druzích šalvěje zaručuje různé užití. Šalvěj lékařská se využívá při vaření jako koření a také v medicíně např. na bolesti v krku, v podobě bylinného čaje, nebo proti nadměrnému pocení. Kromě toho šalvěj lékařská pomáhá proti bolestem žaludku a břicha a dodává střevům úlevu od bolesti (například po antibiotické terapii). Šalvěj má antioxidační, antimikrobiální účinky a ničí karcinogeny.

Aztécké šalvěje (šalvěj divotvorná) obsahují halucinogenní látky, které jsou částečně používány také. Vůně se podobá marihuaně.

Některé druhy a odrůdy jsou používány pro okrasné účely.

Vybrané druhy a jejich využití[editovat | editovat zdroj]

Salvia fruticosa se používá jako alternativa šalvěje lékařské
Prašník s pylovými zrny, foceno pod fluorescenčním mikroskopem
Salvia indica má velmi netradiční, ale krásný vzhled
Salvia officinalis neboli šalvěj lékařská se používá v herbářové medicíně, ale i v kuchyni jako koření
Salvia verticillata neboli šalvěj přeslenitá má velmi výrazné chloupky

Mnoho druhů se používá jako léčivky, jako okrasné rostliny, a některé se využívají pro jejich okrasné a aromatické listy. Výběr některých známých druhů je uveden níže.

 • Salvia apiana je bílý mudrc amerických indiánských národů, je používána některými kmeny při jejich obřadech.
 • Salvia divinorum neboli šalvěj divotvorná, řečená též věštecká šalvěj, se pěstuje pro psychedelické účinky a používá se do léků, legalita pěstování se v některých státech USA přezkoumává.
 • Salvia elegans přezdívaná ananasová šalvěj, je široce pěstována jako okrasný keř nebo sub-keř s listy, které voní jako ananas.
 • Salvia fruticosa, tzv. řecká šalvěj se běžně pěstuje a sklízí jako alternativa šalvěje lékařské.
 • Salvia hispanica neboli šalvěj španělská je běžně známá jako chia, produkuje jedlá semena, která mají vysoký obsah bílkovin, omega-3 mastných kyselin a α-linolenových kyselin (ALA).
 • Salvia leucantha je mexická šalvěj řečená též vlněná šalvěj, která je pěstována jako okrasná květena v teplém podnebí, pro její visací květy. Má bílé květy, které vyrůstají z chlupatých modrých nebo fialových listenů.
 • Salvia microphylla pochází z Mexika, někdy nazvaná Dítě mudrc. Je to malý keř známý pro jeho jasně červené (někdy růžové nebo bílé) květy, a jeho listy, které voní po ovoci.
 • Salvia miltiorrhiza z Číny je červená šalvěj a léčivá bylina.
 • Salvia nemorosa neboli šalvěj hajní je pěstována jako okrasná květina.
 • Salvia officinalis neboli šalvěj lékařská je široce používána ve vaření, jako okrasná květina krajiny a v herbální medicíně.
 • Salvia pratensis neboli šalvěj luční je pěstována jako okrasná květina a z části i jako parfém olejů.
 • Salvia splendens neboli šalvěj šarlatová je populární na okrasné podestýlky nebo jako hrnková rostlina.

Na různých druzích šalvěje se vyvíjejí larvy některých motýlů.

Klasifikace rodu[editovat | editovat zdroj]

Jméno rodu Salvia bylo publikováno v roce 1793 Carlem Linné. V rodu Salvia existuje asi 800 až 1100 druhů. Zde výběr:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]