Mozzarella

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mozzarella
Mozzarella na přípravu

Mozzarella je měkký sýr z italské Kampánie.

Mozzarella má tvar oválu a uskladňuje se v miskách nebo pevně uzavřených obalech obsahujících syrovátku. Má sněhobílou barvu a velmi tenkou lesklou kůru. Struktura mladého sýra je poměrně pružná a poddajná, dá se celkem lehce krájet. Jak sýr zraje, stává se měkčím a zintenzivňuje se jeho chuť.

Ve větším množství, zejména pro gastronomické účely, se tvaruje do kvádrů, chuťově se nikterak neodlišuje. Je ideální na smažení v tzv. trojobalu. Její chuť je výraznější než klasický Eidam.

Název souvisí se slovem mozzare – odříznout, protože je formován nožem.

Mozzarella je sýr vyrobený z takzvaného točeného tvarohu. Aby se mléko srazilo, přidává se do něj iniciační kultura a syřidlo. Tvaroh se nakrájí na velmi malé kousky a nechá se usadit. Potom se vytáhne ze syrovátky a míchá se ve vařící vodě, dokud se z něho nevytvoří hladká a lesklá masa. Z ní se odkrajují malé kousky, formují se do oválů a namáčejí do slaného roztoku. Originální mozzarella se vyrábí z buvolího mléka.

V obchodech je dnes k dostání „Mozzarella di Bufalla Campana“ D.O.C z buvolího mléka a mozzarella z kravského mléka správně nazývaná „Fior di latte“ (neboli „mléčný květ“) i mozzarella smíchaná z obou typu mléka. Prodává se také mozzarella uzená „affumicata“ (affumicato = uzený), zvaná Provola, s nazlátle hnědou barvou, výraznější chutí, která je tradičně uzená nad ohněm z místních druhů dřev.

Mozzarella se vyrábí v různých tvarech a velikostech. Její formy zahrnují kromě klasické koule také „ciliegine“ (třešničky), „nodini“ (uzlíky) a další desítky různých dalších tvarů.

Mozzarella se nejčastěji přidává na pizzu, těstoviny, maso, do salátů, ale i jinam. Nejznámějším předkrmem je salát Caprese. Tento typicky letní salát je jedním z nejsnadnějších salátů, jaké může italská kuchyně nabídnout. Na talíř se střídavě pokládají plátky rajčat a mozzarelly, dále se posype lístečky čerstvě utržené bazalky, osolí a opepří a bezprostředně před podáváním se vše zalije panenským olivovým olejem.

Originální mozzarellu z mléka buvolů chovaných v Kampánii vyrábí mimo Itálii údajně pouze šest sýrařů. Sídlí v Londýně, New Yorku, Miami, Sydney, Dubaji a v Praze.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MÁZDROVÁ, Kateřina. S alchymistou na dvorku. Respekt. Září 2016, roč. 27, čís. 38, s. 64. Dostupné online. ISSN 0862-6545. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]