Přeskočit na obsah

Ázerbájdžánská kuchyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ázerbájdžánská kuchyně
Azərbaycan mətbəxi
tradiční studené předkrmy - zelenina, ovoce, sýry
tradiční studené předkrmy - zelenina, ovoce, sýry
Základní informace
RozšířeníÁzerbájdžánÁzerbájdžán Ázerbájdžán
Ingredience
Surovinyjehněčí maso, hovězí maso, kuřecí, ryby, paprika, rajče jedlé, okůrky, lilek
Dochucovadlapepř černý, sůl, šafrán, kopr, bazalka, petržel, koriandr, tymián, škumpa
Pokrmy
JídlaPilaf, Dolma, Kutaby
Nápojeajran, černý čaj

Ázerbájdžánská kuchyně je ovlivněna tureckou a částečně i ruskou a arabskou kuchyní.

Ázerbájdžán je odedávna proslulý svou národní kuchyní. Hojnost ovoce, zeleniny, aromatických bylin a koření inspirovala ázerbájdžánské mistry kuchaře, kteří vytvořili velké množství nejrůznějších národních jídel. Ne náhodou je Ázerbájdžán krajem lidí, dožívajících se vysokého stáří. Vědci vysvětlují tento jev v prvé řadě příznivým klimatem, dále způsobem života a v neposlední řadě zdravou a pravidelnou stravou.

Ázerbájdžánské polévky se připravují ze silného masového vývaru, který je hustší než běžné polévky. Nejrůznější široce používaná koření a také zvláštní způsob přípravy jim dodávají svéráznou chuť.

Hlavní jídla

[editovat | editovat zdroj]
pilav
plněné vinné listy a zelenina - dolma

Nejznámějšími pokrmy z ázerbájdžánské kuchyně, které jsou ceněny na celém světě jsou plov (pilaf), šašlik, kebab, dolma. Na banketech a slavnostech se polévky obvykle nepodávají. Na stole musí být zelené natě nejrůznějších bylin (máta, kopr, petržel, koriandr, mladé cibulky), rajče jedlé a okurka, v zimě ve slaném nálevu nebo marinované okurky, zelená rajčata, plněné papriky nebo nakládaný česnek.

Plov, také pilaf, je národním jídlem a jedním z nejpopulárnějších pokrmů v Ázerbájdžánu. Připravuje se z rýže s nejrůznějšími masovými, rybími, ovocnými a dalšími obměnami, podle nichž je také plov pojmenován – plov tojug (s kuřecím masem), plov širin (se sladkým sušeným ovocem) atd. Je známo na čtyřicet receptů přípravy tohoto pokrmu.

Rybí pokrmy

[editovat | editovat zdroj]

Jelikož Ázerbájdžán leží vedle Kaspického moře mnoho pokrmů se připravuje z ryb. Nejrozšířenější z nich je šašlik z jesetera, kutum po ázerbájdžánsku, nadívané ryby, plov balyg, plov s jeseterem atd. K rybám neodmyslitelně patří studená omáčka z granátových jablek naršarab.

Ceněným a oblíbeným jídlem je dolma. Masovou nebo zeleninovou směsí se plní nejoblíbenější vinné listy, dále zelné listy, lilek-baklažán, papriky, rajčata a v podstatě veškerá zelenina i ovoce, které se dá naplnit.

Rychlé občerstvení

[editovat | editovat zdroj]

Šašlik a Kebab

[editovat | editovat zdroj]

Šašlik je častým a velmi oblíbeným pokrmem v Ázerbájdžánu. Připravuje se mnoho druhů tohoto masové špízu: šašlik-basturma, šašlik z jesetera, tava-kabáb a nejpopulárnější šašlik – lulja-kabáb, který se připravuje z mletého skopového masa, k němuž se přidává tuk z kurďuku (tuk ze zadní části, zvl. u ocasu některých druhů ovcí). Také je oblíbený döner kebab – dělá se z jehněčího, kuřecího nebo hovězího masa.

Oblíbeným jídlem jsou kutaby, což jsou tenké placky, které se plní vším možným např. masem, sýrem, bylinkami, zeleninou, ořechy s cukrem apod.

Tradičními dezerty jsou taštičky šakerbura plněné vlašskými ořechy nebo mandlemi, baklava, což je sladkost z vrstev těsta filo, plněná sekanými ořechy a slazená sirupem nebo medem, a chalva – jakési těsto z ořechů, slunečnicových semínek či sezamu.

Často se po obědě podává ajran, a to proto, že tento nápoj je připravený z bílého jogurtu, vody a někdy i bylin a napomáhá lepšímu trávení jídla. Oběd vždy končí nejoblíbenějším ázerbájdžánským nápojem ovocným šerbetem a nikdy nemůže nakonec chybět aromatický černý čaj nebo čaj z máty. Ten je symbolem vřelé pohostinnosti v Ázerbájdžánu. Vaří se v samovaru. K němu se podává zavařenina z kdoulí, fíků, melounové kůry, meruněk, třešní, višní, malin, jahod, sliv, dřínových bobulí, ostružin, vinných hroznů nebo plátků z růží.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • "Ázerbájdžánská kuchyně" Внешторгиздат 1989

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]