Ajran

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šálek ajranu
Turecký ajran

Ajran nebo ayran (z turečtiny ayran[1]) je nápoj vyrobený z jogurtu a vody, oblíbený v Afghánistánu, Turecku, Bulharsku, Arménii, Íránu, Libanonu, Ázerbájdžánu, Bosně, a dalších částech Balkánu, Blízkého východu a Střední Asie.[2] Je podobný arménskému tahn, indickému lassi a íránskému dooghu, ačkoliv doogh může být přírodně sycený. V jižním Kypru a Řecku se nazývá ayrani (αϊράνι).

Ajran je směs jogurtu, vody, a někdy i soli. Je považován za originální způsob konzervace jogurtu přidáním soli.

Ajran může být také připraven s okurkovou šťávou místo části či veškeré vody nebo ochucený česnekem. Jiný recept populární v některých regionech zahrnuje jemně nasekané lístky máty vmíchané do ajranu. V zemích jako je Bosna a Hercegovina je navíc přidána sůl, která dá nápoji chuť slané vody. Je často konzumován ve velkém množství v tureckých restauracích. V Turecku se okurky nakrájí na velmi malé kousky a přidají do ajranu nebo se zředí jogurt s česnekem, aby vznikly tzatziki. Ajran je tak populární mezi tureckým obyvatelstvem, že soupeří s prodejem šťáv a sycených nápojů. Mezinárodní společnosti rychlého občerstvení zde mají ajran v jejich standardní nabídce. V Ázerbájdžánu, Íránu, Sýrii, Iráku a Libanonu je k dispozici ve většině restaurací a stáncích rychlého občerstvení. V jiných zemích ho lze nalézt u prodejen Döner Kebab. Ve Spojených státech amerických je k dispozici v tureckých, perských, arménských a dalších blízkovýchodních obchodech pod jmény ayran, doogh nebo tahn.

Ve venkovských oblastech Turecka se ajran podává jako standardní nápoj při přivítání hostů.

Ajran se podává chladný a je běžný k döner kebabu, banitci, gözleme nebo sladkostem. Některé formy čerstvého ajranu jsou s pěnou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ayran na anglické Wikipedii.

  1. Merriam-Webster Unabridged Dictionary - airan[nedostupný zdroj]
  2. Heyhoe, Kate. The ABC's of Larousse Gastronomique : ayran Archivováno 4. 3. 2016 na Wayback Machine.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]