Balkánská kuchyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Grilované jehněčí maso
Šopský salát
Příprava turecké kávy

Balkánská kuchyně převažuje od Maďarska přes Rumunsko, Bulharsko, dřívější Jugoslávii až po Albánii. Tyto země jsou rozmanité, a proto je rozmanitá i jejich kuchyně. Balkánská kuchyně se vzájemně ovlivňovala s kuchyní italskou, tureckou, maďarskou a rakouskou.
Tato kuchyně se liší ve vnitrozemí, kde je spíše chudá, a na pobřeží, kde je bohatá. Čím více geograficky na východ, tím je patrnější orientální vliv v kuchyni. Důraz se klade jak na to, co přijde na stůl, tak i na pohostinnost lidí. Pohostinnost a společné stolování u oběda hraje důležitou roli společenské soudržnosti. Pro ohlášené hosty se jídlo připravuje už několik dní předem.

Jídelníček[editovat | editovat zdroj]

Balkánské menu začíná různými předkrmy, které mají povzbudit chuť k jídlu. Jsou to např. olivy, oříšky, Prosciutto (druh syrové šunky), salámy, mazlavé sýry a v oleji nebo octu nakládaná zelenina. Ucelenými předkrmy jsou pasty ze sýra, maso nebo zelenina, pečený lilek, jídla z vajec a nadívané vinné listy. Také polévky jsou pokládané za předkrm a před hlavním jídlem se podává často vývar.

K hlavnímu jídlu se podává často místní ryba, maso či zelenina. Balkánská kuchyně zná mnoho grilovacích receptů, například grilované ražniči a čevapčiči. K tomu se podává salát (v Bulharsku je typický šopský salát) a čerstvý chléb, především v Bosně se tato jídla zapíjí většinou kajmakem, což je druh kyselé smetany. K ragú a jiným minutkám se dávají přílohy jako kukuřice nebo knedlík. Oblíbené jsou také pokrmy z kotlíku. Ty se připravují při různých svátcích a společenských oslavách pro větší skupiny na otevřeném ohni. Vaří se čobanac, podobný guláši, dále srbská fazolová polévka, a také rybí paprikáš (Riblji paprikas) - vývar z dušených kousků ryb (kapra), kterým se zalévá cibulo-paprikový základ připravený na sádle či slanině. K tomu se servírují doma vyrobené nudle.

V Bosně zná každý Bosanski Lonac, tradiční dušené jídlo z masa a zeleniny. Na závěr se podávají opět sýry a čerstvé ovoce, k tomu sladké drobné pečivo a silná turecká káva, která se připravuje v džezvě.

Specifika[editovat | editovat zdroj]

V Balkánské kuchyni se spotřebuje hodně tuků a olejů. V rolnických oblastech se používá sádlo vypečené z husy. Na jihu, na dalmatském pobřeží je zase všudypřítomný olivový olej lisovaný ze středně velkých oliv. Bývá okořeněný paprikou a česnekem.

Ve středozemní oblasti se také používá hodně bylin ke kořenění i kořenné směsi (např. čubrica). Mnoho známých bylin roste divoce podél pobřeží a mají proto intenzivnější chuť a vůni než pěstované doma. Typické pro balkánskou kuchyni jsou majoránka, bazalka, šalvěj, mateřídouška, rozmarýn a kopr. Do pečiva se přidává také sušené ovoce. Rovněž mandle, fíky, rozinky jsou všudypřítomné.

Seznam jednotlivých kuchyní[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]