Rozinka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rozinky

Rozinky, často též hrozinky, jsou sušené plody vinné révy. Mohou se jíst syrové, především však se používají při pečení (do těsta – např. bábovka, mazanec, vánočka, či se přidávají do náplní – především tvarohové k plnění drobného sladkého pečivakoláče, šátečky aj.) či vaření (např. některé omáčky, kapr na černo, čatní). Rozinky jsou velmi sladké díky velké koncentraci cukrů. Pokud se rozinky skladují delší dobu, cukr uvnitř krystalizuje, krystalky se však dají rozpustit krátkým ponořením rozinek do nějaké tekutiny (alkohol, ovocná šťáva, mléko či horká voda).

České slovo rozinka pochází z němčiny Rosine, kam přešlo z francouzského raisin, což znamená (suchý) hrozen. Původ je v latinském racēmus, což znamená zrno, hrozen. Název hrozinky vznikl v lidové etymologii přikloněním ke slovu hrozen. Podle současných pravidel pravopisu jsou však obě možnosti pravopisně správné.

Rozinky se někdy prodávají též pod názvem sultánky. Sultánky jsou obzvlášť sladké rozinky sušené z vinných odrůd s velkými, bezsemennými plody,[1] zpravidla žlutozelenými.

Rozinky jsou toxické pro psy a podobné účinky se předpokládají i u koček.[2] U psů způsobují akutní renální selhání. Toxin, který tyto obtíže působí, nebyl doposud zjištěn.[3]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sultánky, slovník Vaření.cz
  2. Veterinární toxikologická databáze [online]. Brno: Ústav veřejného veterinárního lékařství a toxikologie a Ústav farmakologie Veterinární a farmaceutické univerzity Brno a Ústav pro státní kontrolu léčiv a biopreparátů, 2010-11-12, [cit. 2011-01-21]. Dostupné online. (česky) 
  3. Snopes.com:Raisins and grapes can be harmful to dogs [online]. [cit. 2013-10-29]. Dostupné online. (anglicky)