Bábovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dvoubarevná, někdy také nazývaná mramorová, bábovka obvyklá v Česku
Řez dvoubarevnou bábovkou
Formy na bábovku
Tento článek je o pečivu. O vrcholu na Rokycansku pojednává článek Bábovka (vrch).

Bábovka je druh sladkého pečiva, které se vyrábí pečením. Jedná se o typické pečivo nejen v Česku, ale také v Polsku, Rakousku, na Slovensku a jižních částech Německa (zde známo jako Gugelhupf a obdobně); formou a složením se bábovce podobá i italský Panettone a francouzská Baba au rhum.

V Česku se bábovka připravuje nejčastěji dvoubarevná – se světlou a tmavou částí. V některých oblastech se do těsta před pečením přidávají rozinky, kandované ovoce, kokos či kousky čokolády. Bábovka se připravuje ve stejnojmenné speciální formě, která dává pečivu typický tvar s otvorem uprostřed, a dekoruje se posypáním moučkovým cukrem.

V některých případech je možno do bábovky přidat potravinářská barviva, což umožňuje vytvořit různé netradiční barevné variace pečiva.

Příprava[editovat | editovat zdroj]

Třená bábovka se připravuje z těsta, které je vyráběno z mouky, vajíček a mléka. Našleháním bílku se získává základ pro světlou složku bábovky. Tmavá složka se připravuje přidáním kakaa. Jiná varianta bábovky se připravuje z oleje a vody namísto mléka.

Těsto na kynutou bábovku se připravuje z mouky, vajíček, mléka a navíc másla a droždí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]