Moučkový cukr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Moučkový cukr

Moučkový cukr, též cukr moučka je řepný cukr rozemletý na prach. Může v něm být přidána protihrudkující látka.[1]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Moučkový cukr je jemný cukrový prášek, do kterého se při výrobě obvykle přidávají látky zabraňující jeho hrudkování. Těch je zpravidla do 3 % hmotnosti výrobku a většinou se jedná o bramborový, případně pšeničný škrob. Existují ale i moučkové cukry zcela bez přídatných látek.[1] Moučkový cukr vzhledem k přidaným protihrudkujícím látkám sladí o něco méně než cukr krystal nebo krupice.[2]

Kromě průmyslové výroby lze moučkový cukr vyrobit i doma, a to rozemletím krystalového cukru ve výkonném mixeru, kávomlýnku[1] nebo smoothie makeru. Výhodou je možnost nepřidávat protihrudkující látky, při dlouhodobém skladování se ale přidání škrobu i při domácí výrobě doporučuje.[3] Výhodou je také možnost vyrobit moučkový cukr z jiného než řepného cukru (např. z cukru třtinového), který se jako surovina běžně používá v průmyslové výrobě.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Sypání pokrmu moučkovým cukrem

Cukr moučka se často používá ve studené kuchyni (např. do krémů), protože krystalky cukru krystal nebo krupice by se při nízkých teplotách nemusely dobře rozpustit.[1] Tradičně se cukr moučka používá také na zdobení povrchu sladkého pečiva (např. bábovka) nebo k obalování některých druhů vánočního cukroví (např. vanilkové rohlíčky).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Vánoční pečení: moučkový cukr. Apetitonline.cz [online]. [cit. 2020-12-16]. Dostupné online. 
  2. Cukr bílý, polobílý.... iDNES.cz [online]. 2003-03-05 [cit. 2020-12-16]. Dostupné online. 
  3. POLÁČKOVÁ, Veronika. Cukr moučka ze třtinového cukru [online]. 2018-07-22 [cit. 2020-12-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]