Pískoviště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Toto je encyklopedický článek o pískovišti. Pro experimenty a zkoušky s editací Wikipedie je určena stránka Wikipedie:Pískoviště.

Další významy jsou uvedeny na stránce Pískoviště (rozcestník).
Děti hrající si na pískovišti

Pískoviště je mělký, ohraničený prostor, vyplněný pískem, určený pro dětskou hru. Pískoviště jsou základní součástí dětských hřišť. Konstrukce pískoviště je velmi jednoduchá a levná, vyskytují se proto i na dvorcích v obytných lokalitách nebo sídlištích. Pískoviště probouzejí v dětech představivost k budování malých měst nebo hradů z písku a malých báboviček, užíváním různých typů hraček – malých náklaďáků, lopatek, kyblíků – k pohybu písku po ploše, k hloubení děr a k zakopávání věcí. Písek poskytuje prostředek k uplatnění dětských pokusů k fingování průzkumu, konstruování a boření světa v celé třídimenzionální šíři.

Je nutné dbát na čistotu písku a vyměňovat ho. Zvláštní problém představují výkaly a moč domácích zvířat, především psů. Z tohoto důvodu bývají veřejná pískoviště oplocená. Po vstupu ČR do EU vedlo přijetí jejích norem na vybavení a čistotu pískovišť k tomu, že místo úprav, které by si vyžádaly velké náklady, byla pískoviště masově rušena. To bylo předmětem politických sporů.[zdroj?]

Nejčastější hračky[editovat | editovat zdroj]

  1. Lopatka
  2. Kyblíček
  3. Hrabičky
  4. Sítko
  5. Bagr
  6. Formy na tzv. bábovičky

Nebezpečí[editovat | editovat zdroj]

Na veřejných pískovištích by se nemělo chodit bez bot, protože v písku se mohou nacházet skleněné střepy a nebezpečné odpadky. Občas je možno na pískovištích nalézt potenciálně infikované injekční stříkačky od drogově závislých lidí, kteří je tam pohodí. Po návštěvách veřejných pískovišť je třeba si pečlivě umýt ruce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]