Pískoviště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Toto je encyklopedický článek o pískovišti. Pro experimenty a zkoušky s editací Wikipedie je určena stránka Wikipedie:Pískoviště.

Děti hrající si na pískovišti

Pískoviště je mělký, ohraničený prostor, vyplněný pískem, ve kterém si děti mohou hrát. Pískoviště jsou základní součástí dětských hřišť. Konstrukce pískoviště je velmi jednoduchá a levná, vyskytují se proto i na dvorcích v obytných lokalitách nebo sídlištích. Pískoviště probouzejí v dětech představivost k budování malých měst nebo hradů z písku a malých báboviček, užíváním různých typů hraček – malých náklaďáků, lopatek, kyblíků – k pohybu písku po ploše, k hloubení děr a k zakopávání věcí. Písek poskytuje prostředek k uplatnění dětských pokusů k fingování průzkumu, konstruování a boření světa v celé třídimenzionální šíři.

Je nutné dbát na čistotu písku a vyměňovat ho. Zvláštní problém představují výkaly a moč domácích zvířat, především psů. Po vstupu ČR do EU vedlo přijetí jejích norem na vybavení a čistotu pískovišť k tomu, že místo úprav, které by si vyžádaly velké náklady, byla pískoviště masově rušena. To bylo předmětem politických sporů.[zdroj?]

Nejčastější hračky[editovat | editovat zdroj]

  1. Lopatka
  2. Sítko
  3. Kyblíček
  4. Bábovičky

Nebezpečí[editovat | editovat zdroj]

Na veřejných pískovištích by se nemělo chodit bez bot protože v písku se mohou nacházet skleněné střepy a nebezpečné odpadky. Často bývají na pískovištích nacházeny jedovaté stříkačky s nemocemi od drogově závislých lidí, kteří je tam pohodí. Po návštěvách veřejných pískovišť si pečlivě myjte ruce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]