Wikipedie:Pískoviště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Průvodce Wikipedií

Toto pískoviště je určeno pro experimenty s editováním. Můžete zde zkusit jakékoliv formátování a nikdo vás za to nebude kárat; vaše pokusy však může každý další příchozí kdykoliv smazat. Přečtete si, prosím, nápovědu, kde se dozvíte, co a jak.

Chcete-li si něco vyzkoušet, klikněte na záložku editovat v záhlaví stránky, následně v editačním poli sjeďte dolů a na vhodném místě proveďte změny. Až budete hotovi, můžete si je prohlédnout pomocí tlačítka Ukázat náhled a uložit pomocí Uložit změny.

Přestože je toto jen testovací stránka, vyvarujte se zde, prosíme, vulgarismů, osobních útoků či nevyžádané inzerce. Děkujeme.


Helikultura[editovat zdroj]

Helikultura nebo také helicikultura je chov šneků určených pro lidské využití. Svalnatá noha (maso), šnečí kaviár (vajíčka) a játra (šnečí foie gras) se používají ke konzumaci. Šnečí sliz nachází uplatnění v kosmetickém průmyslu.

Šneci určení ke konzumaci se chovají na šnečích farmách v tzv. šnekáriích. Šnečí farmy se vyskytují po celé Evropě i ve zbytku světa. Hojně se chovají ve Francii, dále v Bulharsku, Řecku, Španělsku, Itálii, České republice. Velkým producentem je Polsko.

Světová produkce šneků v současnosti činí asi 300 000 tun/rok.

Největšími konzumenty šneků jsou Francie a Španělsko. Běžně se dále konzumují v USA, Japonsku, Švýcarsku, Belgii,atd... Šneci postupně nachází uplatnění znovu i v zemích, kde se dříve konzumovali. Běžní byli i v České republice, ještě za první republiky, jako postní jídlo. Během období půstu se nesmí jíst maso, ale šneci nebyli bráni jako maso.

Druhy šneků ke konzumaci:

Hlemýžď zahradní (Helix pomatia) je chuťově nejlepší delikatesa. Jeho chov v zajetí je ale zdlouhavý a než doroste do požadované velikosti trvá to min. 2-3 roky.

Hlemýžď africký (kaviárový) (Helix aspersa maxima) nejčastější helikulturní druh. Produkuje větší vajíčka, využívané na kaviár. Je celkově větší a využívají se z něj i játra. Jateční velikosti (cca 10g) dorůstá ve 3 měsících a od této doby je schopen také rozmnožování. Chuťově je nejpodobnější Hlemýždi zahradnímu. Jedná se o nejrozšířenější druh na šnečích farmách.

--Esco9 (diskuse) 12. 2. 2016, 15:00 (CET)Esco9