Veganství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Veganství je druh stravy, filozofie a životní styl spočívající v odmítnutí využívání zvířat k lidskému užitku jakožto surovin či výrobních jednotek. Pojem veganství zavedli v roce 1944 zakladatelé britské Vegan Society, která zůstává autoritou ohledně definice veganství. Aktuální česká definice veganství zní:

"Veganství je způsob života, jehož snahou je v co největší možné a praktikovatelné míře vyloučit všechny formy využívaní zvířat a krutosti páchané na zvířatech kvůli jídlu, oblečení nebo jakémukoli jinému účelu."[1]

V praktické rovině se veganství projevuje odmítnutím konzumace masa, vajec, mléčných výrobků, medu a dalších zvířecích produktů (vosk, šelak). Vegané také nepoužívají výrobky ze zvířat - kůže, kožešiny, vlny, kosmetiku či čistící prostředky obsahující živočišné složky. Důsledně přijímané veganství také odmítá používat kosmetiku testovanou na zvířatech, nesouhlasí s rybařením, myslivostí, kožešinovým průmyslem, cirkusy či zoo.

Základní motivací veganství jakožto etického principu je morální odmítnutí podílet se na věznění, týrání a zabíjení zvířat a to ať již ve velkochovech či malochovech. Mnoho veganů principiálně odmítá jakékoli využívání a zabíjení zvířat pro potravu, a to především s argumentem, že konzumace živočišných produktů již v dnešní době vůbec není nutná.

Ideové souvislosti[editovat | editovat zdroj]

Odmítání živočišné stravy v jakékoli podobě je podle názoru veganů prospěšné pro naši planetu, jelikož živočišný průmysl je podle nich z velké části odpovědný za znečišťování životního prostředí odpadem z výroby, zabíráním stále větších ploch na pastvu a tím například kácení pralesů atd. Také bývá podporováno jako boj proti globálnímu oteplování, kvůli přemnožení dobytka, který je jedním z pravděpodobných faktorů (zvláště vzhledem k emisím metanu).[2]

Vliv veganské stravy na zdraví[editovat | editovat zdroj]

Při veganství je třeba dbát na dostatečný příjem vitamínu B12, vitamínu D, jódu, selenu, vápníku a omega-3 mastných kyselin.[3][4][5]

Správně sestavená veganská strava může mít oproti konvenční stravě určité zdravotní výhody, a to především v nízkém obsahu nasycených tuků a cholesterolu, zato se vyznačuje vysokým obsahem rostlinných bílkovin, polysacharidů, vlákniny, hořčíku, draslíku, kyseliny listové a antioxidantů, jako je vitamín C a E.[3][4]

Mnoho studií ukazuje na nedostatek vitamínu B12 u veganů, který může vést k anémii či jiným vážným komplikacím.[6] Lékaři proto veganům doporučují přijímat vitamín B12 ve formě potravních doplňků.[3][4] V případě nesprávné stravy se lze setkat též s nedostatkem vápníku, železa, jódu, omega-3 mastných kyselin či některých aminokyselin, proto je nutné, na rozdíl od konvenční stravy, vždy velmi pečlivě hlídat skladbu jídleníčku.[7]

Typy stravy[editovat | editovat zdroj]

Typ

Maso a živočišné produkty

Drůbež

Ryby

Vejce

Mléčné výrobky

Med

Tepelná úprava

Veganství

Ne

Ne

Ne

Ne

Ne

Ne[8]

Ano

Vitariánství

Ne

Ne

Ne

Ne

Ne

Ne[8]

Ne

Veganské organizace[editovat | editovat zdroj]

 • v Česku: Česká veganská společnost[9], Otevři oči[10], Česká vegetariánská společnost[11], Česká společnost pro výživu a vegetariánství[12], OBRAZ – Obránci zvířat[13], Ochránci hospodářských zvířat[14], Svoboda zvířat[15]
 • v USA: American Vegan Society[16]
 • ve Velké Británii: The Vegan Society[17]
 • v Rakousku: Vegane Gesellschaft Österreich[18]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Co je veganství?. Česká veganská společnost. Dostupné online [cit. 2017-09-26]. (česky) 
 2. Produkce a emise plynů ze živočišné výroby – II. [online]. (Agronavigator.cz). ÚZEI. (Agronavigator.cz). Dostupné online. 
 3. a b c Position of the American Dietetic Association and Dietitians of Canada: Vegetarian diets [online]. (Adajournal.org). The American Dietetic Association [cit. 2003-06-01]. (Adajournal.org). Dostupné online. 
 4. a b c Stanovisko Americké dietetické asociace a Kanadských dietologů: Vegetariánská strava [online]. (Blisty.cz). Britské listy [cit. 2005-09-18]. (Blisty.cz). Dostupné online. 
 5. Vegetariánská výživa v kostce [online]. (Vegspol.cz). Česká vegetariánská společnost [cit. 2008-01-05]. (Vegspol.cz). Dostupné online. 
 6. HERBERT, V. Staging vitamin B-12 (cobalamin) status in vegetarians. Am J Clin Nutr. 1994, roč. 59, čís. 5 Supl., s. 1233S-1237S. 
 7. HRONEK, M.; KUDLÁČKOVÁ, Z. Deficient intake of nutrients and the resulting health complications in vegetarians in the course of pregnancy and lactation. Ceska Gynekol. 2005, roč. 70, čís. 3, s. 161-164. Dostupné online. 
 8. a b c (anglicky) Why Honey is Not Vegan
 9. Česká veganská společnost
 10. Otevři oči. Otevři oči [online]. [cit. 2017-09-26]. Dostupné online. (česky) 
 11. Česká vegetariánská společnost
 12. Vítáme Vás na stránkách ČSVV
 13. OBRAZ – Obránci zvířat
 14. Ochránci hospodářských zvířat
 15. Svoboda zvířat | organizace na ochranu zvířat
 16. American Vegan Society
 17. Home - The Vegan Society
 18. Vegane Gesellschaft Österreich

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]