Plně bezmasá strava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Plně bezmasá strava je strava tvořená podle výživových směrů, které z jídelníčku zcela vyřazují maso. K pojmu maso se v tomto případě zcela automaticky řadí i ostatní jatečné produkty – sádlo, vnitřní orgány (jako játra, srdce, oči, plíce, žaludky, apod), kosti včetně želatiny, krev, apod. Směrů je velká řada, hlavní z nich v ČR jsou vegetariánství a veganství. Souhrnně se těmto směrům říká vege, veggie, veg, což pak přejímají i např. názvy festivalů (Veggie Parage) nebo značek (VegFood). O částečně bezmasé stravě pojednává stránka Částečně bezmasá strava.

  • Vegetariánství ze svého jídelníčku vyřazuje maso.
  • Veganství ze svého jídelníčku vyřazuje kromě masa i všechny další živočišné produkty.
  • Vitariánství (nebo také Raw strava) je strava založená na syrových či čerstvých bezmasých potravinách, maximálně ohřátých na max 42-45 °C[1].
  • Frutariánství je přísná forma veganství, která ve stravě povoluje pouze (často pouze syrové) plody – části rostlin, které byly rostlině odebrány bez toho, aby byla zraněna – frutariáni tedy mohou konzumovat ovoce, ořechy, některé druhy zeleniny (rajčata, okurky, lilek apod.) a někdy i obiloviny a luštěniny, ale odmítají například listovou zeleninu (například zelí nebo špenát), košťálovou zeleninu (například brokolici), kořenovou zeleninu (například brambory, mrkev nebo zázvor) a cibulovou zeleninu (například cibuli nebo česnek).
  • Stravovací veganství (nebo dietní veganství; anglicky dietary veganism) je životní styl, kdy je strava veganská, ale ostatní používání živočišných produktů je povoleno; dietní vegan tedy nekonzumuje žádné živočišné produkty, ale mimo stravování používá živočišné produkty (například vlnu, kašmír, angoru nebo včelí vosk).
  • Su vegetariánství je způsob stravování, kdy je vyloučeno maso a jatečné produkty a navíc také páchnoucí zelenina (česnek, pór, cibule, šalotka, asa foetida apod.).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.syrova-strava.cz/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]