Plně bezmasá strava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Plně bezmasá strava je strava tvořená podle výživových směrů, které z jídelníčku zcela vyřazují maso. K pojmu maso se v tomto případě řadí i ostatní jatečné produkty – sádlo, vnitřní orgány (jako játra, srdce, oči, plíce, žaludky, apod.), kosti včetně želatiny, krev, apod. Směrů je velká řada, hlavní z nich v ČR jsou vegetariánství a veganství. Souhrnně se těmto směrům říká vege, veggie, veg, což pak přejímají i např. názvy festivalů (Veggie Parage) nebo značek (VegFood).

Rostlinná strava s omezenou nebo pouze příležitostnou konzumací masa je částečně bezmasá strava.

Některé formy plně bezmasé stravy:

  • Vegetariánství ze svého jídelníčku vyřazuje maso.
  • Veganství ze svého jídelníčku vyřazuje kromě masa i všechny další živočišné produkty.
  • Vitariánství (nebo také Raw strava) je strava založená na syrových či čerstvých bezmasých potravinách, maximálně ohřátých na max 42-45 °C.[1]
  • Frutariánství je přísná forma veganství, která ve stravě povoluje pouze (často pouze syrové) plody – části rostlin, které byly rostlině odebrány bez toho, aby byla zraněna – frutariáni tedy mohou konzumovat ovoce, ořechy, některé druhy zeleniny (rajčata, okurky, lilek apod.) a někdy i obiloviny a luštěniny, ale odmítají například listovou zeleninu (například zelí nebo špenát), košťálovou zeleninu (například brokolici), kořenovou zeleninu (například brambory, mrkev nebo zázvor) a cibulovou zeleninu (například cibuli nebo česnek).
  • Stravovací veganství (nebo dietní veganství; anglicky dietary veganism) je životní styl, kdy je strava veganská, ale ostatní používání živočišných produktů je povoleno; dietní vegan tedy nekonzumuje žádné živočišné produkty, ale mimo stravování používá živočišné produkty (například vlnu, kašmír, angoru nebo včelí vosk).
  • Su vegetariánství je způsob stravování, kdy je vyloučeno maso a jatečné produkty a navíc také aromatická zelenina (česnek, pór, cibule, šalotka, asa foetida apod.).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Raw food recepty :: VitaStyle.cz. www.vitastyle.cz [online]. 2023-12-29 [cit. 2024-05-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]